Žáci a rodiče

Středoškolská odborná činnost 2015

Dne 13. května se konalo v Chrudimi krajské kolo Středoškolské odborné činnosti 2015. Soutěžící, členy odborných komisí i pedagogy přivítala ředitelka Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi Mgr. Klára Jelínková. Společně se starostou města panem Mgr. Petrem Řezníčkem a panem Mgr. Jiřím Hlavou, vedoucím oddělení organizační a vzdělávání Odboru školství a kultury Pardubického kraje, zahájili soutěžní klání.
Středoškolská odborná činnost SOČ je dobrovolná soutěž mezi studenty všech typů středních škol. Výsledkem je samostatně vypracovaná práce nebo učební pomůcka, které je předkládána k odbornému posouzení a následuje obhajoba před odbornou porotou a veřejností.

Krajského kola soutěže se ze SOŠ a SOU technického v Třemošnici zúčastnili dva obráběči kovů, Václav Zeman a Tomáš Diviš, s projektem „Výroba malé elektrárny“. Tento projekt pod vedením svých pedagogů panem Josefem Koudelou a Ing. Jiřinou Musílkovou připravovali od začátku školního roku. Cílem praktické části bylo navrhnutí a zhotovení funkčního modelu Savoniova rotoru, provedení základního měření na modelu a zjištění možnosti výroby elektrické energie. Pro požadovanou teoretickou část vytvořili práci o 33 stránkách formátu A4 a doplnili ji PowerPointovou prezentací, fotodokumentací a video nahrávkou, kde dokumentovali své postupy a výsledky. V okresním kole soutěže předvedli první variantu generátoru, který byl dvoupatrový, s třílistovou vrtulí. S touto první variantou vyhráli okresní kolo SOČ a postoupili do kola krajského. Zde ukázali již propracovanější druhou variantu, při použití 72 cívek a 80 magnetů. Také převod se stal optimálnějším a lehčím. Výsledky práce jasně dokázali možnost využití větrné turbíny i pro menší síly větru.
Odborná porota ohodnotila znalosti, vědomosti a dovednosti účastníků 1. místem v krajském kole SOČ 2015.
Děkujeme našim žákům Václavu Zemanovi a Tomáši Divišovi za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme.

7. 4. 2015 se uskutečnilo na chrudimském gymnáziu okresní kolo SOČ. Se svou větrnou elektrárnou se ho zúčastnili žáci prvního ročníku oboru obráběč kovů Tomáš Diviš a Václav Zeman. A vyhráli. Zaslouženě postupují do květnového krajského kola. Gratulujeme a držíme palce! Několik poněkud roztřesených fotografií je zveřejněno ve fotogalerii. S výhrou si chlapci poradí. Koupí si knihy o fotbale a o motorkách.