Projekty

Odborným vzděláním v zahraničí ke zvýšení kvalifikace a uplatnění na trhu práce

Tento projekt byl schválen a byla podepsána grantová smlouva s Domem zahraniční spolupráce. V současnosti připravujeme potřebnou dokumentaci pro žáky. Stáže proběhnou od 3. do 17. listopadu. Sedm mechaniků seřizovačů pojede s Ing. Musílkovou na Slovensko do Detvy. Auto na dopravu nám půjčí třemošničtí hasiči. Žáci budou ubytováni v penzionu Siroň v Detvě. Sedm truhlářů, šest strojních mechaniků a jeden nástrojař pojede objednaným autobusem s Mgr. Melechovským a Ing. Hüblerem do Jeny v Německu. Zde budou žáci ubytováni v Internationaler Bund - IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste Jena. Čtyři operátoři dřevařské a nábytkářské výroby a čtyři truhláři poletí s panem Dvořákem do Paříže a odtud pojedou autem do Vendôme. Žáci budou bydlet v domově mládeže Lycée des métiers André Ampère ve Vendôme. Letenky do Paříže a zpět, pronájem Renaultu Trafic jsou již zaplaceny. "Slováci" mají zaplacené ubytování, "Němci" kromě ubytování i jízdenky městské dopravy. Všichni žáci mají sjednané pojištění do zahraničí. Strava se liší podle destinace a oboru a tomu odpovídá i výše kapesného. Kromě odborného výcviku čekají žáky exkurze, výlety a sportovní akce. Podrobné informace pro žáky i jejich rodiče jsou připraveny. Žáci obdrželi kapesné. V neděli 2. 11. byly vygenerovány palubní lístky na let do Paříže.

 

3. 11. - odjezd
6:30 - domov mládeže - Slovensko - auto
6:45 - nádraží Třemošnice - Francie - vlak
7:45 - domov mládeže - Německo - autobus

Nezapomeňte: občanský průkaz či pas, průkazku pojištěnce pro ČR, pracovní, sportovní a společenské oblečení, přezůvky, kapesné. Dobrá nálada je samozřejmostí!

Díky všem za potvrzení e-mailu. A přejeme šťastnou cestu!

Vzdálenosti:
Třemošnice - Detva: 486 km
Třemošnice - Jena: 417 km
Třemošnice - Vendôme: 1302 km

3. 11.
Všichni žáci odjeli podle plánu.
Němci přijeli do Jeny autobusem značky Mercedes kolem druhé hodiny. Ubytovali se a vyrazili na krátkou prohlídku okolí.
Slováci přijeli ve 13:15 do Detvy. Někteří si na Slovensku dali i oběd, protože řízky od maminky došly. Po ubytování se sešli s Ing. Čiamporovou, která je duší stáže našich žáků na Slovensku. Po prohlídce města se žáci těšili na večeři - nudlovou polévku a oblíbený smažený sýr.
Francouzi konečně po třinácti hodinách dojeli na místo určení. Celou cestu hustě pršelo a Paříž byla jako vždy ucpaná. Přejeme dobrou chuť k zasloužené večeři. U té je přivítal pan ředitel Bruno Cavat.

4. 11.
Němci strojaři po školení bezpečnosti práce začali pracovat v IB. Školením prošli i truhláři. Ti již zítra nastupují do různých firem. Proto dnes absolvovali zevrubnou prohlídku města s panem Haraldem Wiechou, který jim ukázal i všechna pracoviště. Žáci projevili zájem navštívit fotbalový zápas Bayernu Mnichov, zápas Bundesligy. Snad seženeme lístky.
Slováci byli ráno přijati ředitelem školy, Ing Jánom Melichom, tohoto setkání se zúčastnil i budoucí primátor Detvy, pán Vrčo. Po prohlídce školy navštívili i dílny pod vedením učitele odborného výcviku pana Václavika. K obědu měli klasické halušky. Navštívili firmu PPS Group v Detvě, kam je přepravil mikrobus, Podpolianské muzeum, starou Detvu a pěšky si vyšli na Polanu, křížovou cestou. Po večeři a zpracování denní zprávy žáky čekal bowling. Musíme trénovat. Příští týden nás čeká utkání s Obchodní akademií Plzeň.
Francouzi zavedli další komunikační jazyk - ruštinu. Nová zástupkyně ředitele pochází z Ruska. Své jazykové dovednosti v angličtině i němčině mají možnost uplatnit i žáci. A daří se jim! Dnes absolvovali prohlídku školy, základní kurz francouzštiny, rýsovali stoličku, nařezali materiál a vyhoblovali hranolky. Zítra budou vyrábět spoje.

5. 11.
Němci strojaři vyrábějí podle německé dokumentace pákové nůžky, pro které musí vyrobit 26 detailů. Truhláři absolvovali křest ohněm. Každý sám odjel do firmy, kde pracuje a tam se zapojit do výrobního procesu. Všichni to zvládli. Dokázali se postavit na vlastní nohy. V pracovních činnostech převládá čištění fošen, odstraňování starých laků, olepování oken, montážní práce (montáž vrat), výroba stoličky, natírání truhlářských výrobků. Večer obě skupiny navštívily aquapark v Jeně, aby se zbavily přebytečné energie. Tato akce se chlapcům velice líbila a již se dožadují opakování. Od čtvrtka do neděle stávkují německé železnice, což komplikuje fotbal. Bayern hraje v Jeně. Ženy. Ale to přece nevadí!
Slováci absolvovali školení bezpečnosti práce paní Hudecovou. Vyráběli soustružený kus – výstružník průměru 22 mm, délka 180 mm, čtyřhran, zápichy na průměru 20, šířka zápichů 6 a 12 mm. Odpoledne žáci odjeli pravidelnou autobusovou linkou do Zvolena. Zde navštívili zámek Zvolen, který byl postaven uherským králem Ludvíkem z Anjou v roce 1424 a byl sídlem uherských královen. V první polovině 16. století byl ohrožen Osmanskou říší a renezančně přestavěn. Turci Zvolenský zámek nikdy nedobyli. Vlastníkem byl především do roku 1805 rod Esterházyovců, pak byl prodán státu – Uherská pamiatková komisia ho určila za národní kulturní památku. Od roku 1965 je součástí Slovenské národní galerie. V současnosti jde o depozitář SNG. Je zde největší obrazárna na Slovensku - 14. až 19. století, komorní sbírka ikon – středověké byzantské malířství. Královská síň je koncertním sálem. Žáci si prohlédli město Zvolen, jeho evangelický a katolický kostel, památník Slovenského národního povstání. Po večeři šli někteří spát už v 19 hodin, ostatní se dívají na fotbal v televizi. Dostavila se únava z cestování.
Francouzi dnes orýsovali dílce, dlabali a čepovali. Zítra je čekají další dvě hodiny francouzštiny a pak zase dílny. Domluvili na pátek odpoledne výlet do Chartres, kde je katedrála Notre-Dame, která je větší a vyšší (37 metrů!) než světoznámá Notre-Dame v Paříži. Katedrála je součástí světového dědictví UNESCO.

6. 11.
Němci strojaři pokračovali ve výrobě dalších dílů potřebných k sestavení nůžek. Dnes vyráběli přesné díry pro kolíky. Jak to bude vypadat, se ukáže až při konečné montáži. Chlapci jsou na pracovišti 15 minut před zahájením pracovní doby, což pán Waldemar Balakin kvitoval s údivem. Kromě přestávek jsou stále na dílně a pracují. Odpoledne si prohlédli Jenu z Jena Toweru a historického jádra. Truhláři pracovali na renovaci historického nábytku, odstraňovali staré nátěry, lištovali, montovali schody, vyráběli stoličky, natírali. Odpoledne dvě hodiny strávili v rádiu v Jeně, připravovali pořad, který proběhne v rádiu příští čtvrtek u příležitosti předávání europassů.
Francouzi ráno pracovali v dílně - sesazovali podnože, frézovali hrany, brousili dílce a klížili konstrukce. Od 11 měli 1 hodinu francouzštinu do oběda a po obědě druhou - bylo to fajn i kluci byli bezvadní. Odpoledne pokračovali na stoličce. Od osmi večer byl fotbal. Nakonec 3x vyhráli, 2x remizovali a 1x prohráli - hned poprvé.
Slovákům dnes začal den v 8 hodin výukou technologie v odborné učebně pod vedením paní majsterky Šulekové. V hodině si zopakovali používání dělícího aparátu při frézování. Připomněli si převodový poměr 1:40, výpočty přímého a nepřímého dělení, dělení úhlové, počty otočení klikou dělícího aparátu a počet dírek, o které je nutno posunout. Výuka byla cíleně vedena k následnému použití při práci na frézárně. Naši žáci dostali při odborném výcviku za úkol frézovat drážky na kuse výstružníku. Jedna ze skupin musí pomocí číselníkového úchylkoměru a broušeného kusu vyrovnat dělící aparát, aby se mohlo na stroji přesně vyrábět. Po obědě následovala výuka slovenského jazyka za přítomnosti zástupce ředitele školy a paní Valérie. Zkusili jsme si v testu naše znalosti slovenštiny, poslechem připomněli slovenské pohádky a vypracovávali on-line test –„Jak znáte slovenský jazyk?“ Od 16 hodin jsme hráli v tělocvičně kopanou a florbal. Následuje objednaná oblíbená svíčková k večeři a sprcha. Poté budeme vypracovávat denní zprávu.

7. 11.
Němci truhláři montovali židle, odstraňovali staré nátěry, montovali stropní desky, usazovali a těsnili parapety, opravovali schody a závěsy dveří, montovali dveře, upravovali lišty. Strojaři vyráběli další detaily k pákovým nůžkám, spodní nůž, vrtání děr průměr 1,2 mm do stavěcích šroubů pro uchycení pružiny. Navečer všichni navštívili botanickou zahradu.
Francouzům během dopoledne skončila práce, všichni už mají podnož stoličky sklížený a pomalu to připravují na povrchovou úpravu, ve středu si začnou dělat horní desku a tak to snad dají do pátku všichni úspěšně dohromady. Odpoledne byli v Chartres v katedrále. Všichni docela koukali na ten prostor a velikost a pak cca 2 hodiny rozchod a stravování. Cestou zpátky se stavili pro něco malého k jídlu. A zítra budou zámky na Loiře! Jsou doslova za humny.
Slováci dnes ve frézárně dokončovali drážky a frézovali čtyřhrany. Svoji práci si překontrolovali měřením. Prohlédli si také práce, které paní majsterka Šuleková zadává slovenským žákům. Ve 13 hodin vyrazili na ranč Harfernik, který je ve výšce 900 m nad mořem. Majitelka ranče nám ukázala základy jezdectví a sami jsme si jízdu na koních vyzkoušeli. Příjemné odpoledne bylo zakončeno ochutnávkou grilovaného vepřového a kuřecího masa, zelného salátu a chleba. Do penzionu Siroň jsme se vrátili vpodvečer příjemně unaveni.

8.11.
Němci dnes jedna část vyšla na Jenskou rozhlednu, druhá část navštívila fotbalový zápas FC Carl Zeiss Jena - TSG Neustrelitz na stadionu Ernst Abbe Sportfeld s výsledkem 2:2. Poté jsme všichni navštívili Freizeitbad Galax Sea (název aquaparku). Stávka končí o půlnoci, tak zítra vyrazíme do Výmaru a Buchenwaldu.
Francouzi si dnes udělali pozdější budíček a vyrazili do Blois až v 9 hodin, tam byl 2 hodiny rozchod, kluci si koupili něco k jídlu a prošli trošku staré město. Po obědě se jelo na Chambor. Myslel jsem si, že tam vydrží alespoň 3 hodiny, ale byli za 1,5 hodiny venku. Cestou jsme se stavili v Leclerku, protože kluci měli hlad a také jsme chtěli koupit DVD do kamery. Odpoledne si kluci vzali míč a šli si kopat na hřiště – na výlet do města se jim už nechtělo.
Slováci se dnes ráno vydali na celodenní výlet do oblasti Banské Štiavnice. Navštívili vesnici Svatý Anton, která je známá legendami a řadí se mezi památky UNESCO. Dominantou obce je barokní a klasicistní zámek, který byl postaven na místě opevněného hradu. V první polovině 18. století gróf Andrej Koháry ukončil jednak přestavbu kostela, ale i honosnou přestavbu šlechtického sídla. Zámek slouží především jako muzeum lesnictví, a díky rozmanitosti svých sbírek byl v roce 1985 vyhlášen za Národní kulturní památku. Počasí jim nepřálo, bylo deštivo a mlhy. Výhledy byly omezené. Přesto si prošli hornické město Bánskou Štiavnicu. Navštívili náměstí s morovým sloupem, prošli se uličkami města a vystoupali k novému zámku. Odpoledne strávili v komplexu termálních lázní Sklené Teplice. Ohřáli se v termální vodě 42° C teplé, odpočívali v solné jeskyni a vyzkoušeli masážní křesla. Do Detvy se vrátili v podvečerních hodinách a po dobré večeři – knedlík, vepřová a zelí - si ještě zašli do posilovny.

9.11.
Němci - dnes absolvovali celodenní výlet do Výmaru a Buchenwaldu. Nejprve jsme navštívili bývalý koncentrační tábor Buchenwald. Prohlídka trvala 2 hodiny, ale není to úplně příjemná záležitost, zvlášť návštěva krematoria působí depresivně. Zato prohlídka Výmaru byla velice pěkná. Chlapcům se zejména líbila okružní jízda po pamětihodnostech Výmaru historickým autobusem.
Francouzi dnes opět vstávali až v 8 hodin a vyráželi v 9. Nejdříve jsme jeli na zámek Chenonceau, i když bylo původně v plánu Le Mans, ale na konec jsme usoudili, že nevíme, jestli bude muzeum otevřené a navíc je neděle, tak bychom eventuálně neměli kam jít, protože by bylo všude zavřeno. Zámek se klukům moc líbil, a jelikož jsem je dostihl, když se chystali odejít, tak viděli i přilehlé prostory jako statek, zahrady (tam byli uchváceni z obrovských dýní, většinou dlouhých a hubených cca 1 m) a taky si zkusili projít bludiště. Jinak jsou vždy natotata venku. Asi tak kolem poledního jsme vyjížděli do Amboise, kde byly zrovna trhy, ale než jsme si prošli zámek, tak bohužel skončili. Tam byl rozchod 2 hodiny a jako obvykle se ukázalo, že je to moc, ale všichni byli spokojení a utahaní, takže jsme do plánovaného Tours už nejeli. Odpoledne nastal problém, že nebylo, kde co koupit, a tak jsem se Zikmundou a Kropáčkem šel a kebab, ostatní dojídali pečená a uzená kuřata nebo bagety od včerejška. Většina také honila balón na hřišti, dokud bylo vidět.
Slovákům nedělní ráno začalo vydatnou snídaní a posíleni vyrazili mikrobusem na Polanu, kde navštívili kapucínský kostel sv. Františka z Assisi. Velice je překvapilo, že Polana je vlastně aktivní sopkou, která v současnosti spí. Následuje jízda historickou jednokolejnou železnicí, prohlídka železničního muzea v Černém Balogu a odjezd do lesnického skanzenu ve Vydrové. Zde se seznámili s kroji tohoto kraje. Prohlédli si mužský i ženský oděv, boty, opasky. Poté si vyzkoušeli chození na chůdách, práskání bičem, střílení z praku, řezání dřeva či házení poleny. Protože bylo nádherné počasí, ještě se zdrželi, a vyšli si na procházku turistickým chodníkom k číslu 30 - stanovišti divokých prasat. Do penzionu Siroň se vrátili vpodvečer, navečeřeli se a následoval zasloužený odpočinek. Někteří se učili testy ke svářečským zkouškám.

10.11.
Němci dnes (strojaři - zámečníci) pokračovali na výrobě detailů pro pákové nůžky, zejména pak pracovali na výrobě horního nože a na segmenech páky. Truhláři prováděli různé práce - natírání vrat, montáž židlí, opravárenské práce truhlářského charakteru příprava materiálu k výrobě přístřešku.
Francouzi - Dnes mělo vedení školy SOŠ a SOU Třemošnice, jmenovitě RNDr. Jana Sýkorová, Ing. Roman Novotný a dozorující učitel Radek Dvořák jednání s vedením Lycée Vendôme pod vedením ředitele pana Bruna Cavata. Jednání se týkala další spolupráce při zahraničních stážích a také došlo k podpisu europassů žáků a dalších dokumentů. Po ukončení jednání jsme jeli navštívit museum automobilů do Le Mans, žáci byli fascinováni dlouhou historií závodu, ale také historickými automobily, v neposlední řadě je nadchla nejmodernější vozidla současnosti. Vzhledem k tomu, že prohlídka byla kratší, než jsme očekávali, tak jsme se rozhodli navštívit ještě zámek a zahrady ve Villandry. Jedná se o jedny z nejkrásnějších zahrad ve Francii, ale i exteriér a interiéry zámku jsou úchvatné. Oba výlety s námi absolvovala paní ředitelka Sýkorová a pan Novotný. Bohužel mezi jednotlivými výlety byla značná vzdálenost, a proto jsme se na internát vrátili až okolo 19 hodiny, což stačilo pouze na konzumaci zakoupených potravin a přípravu k spánku. Zítra je v plánu návštěva slavnosti k výročí konce 1. světové války, oběd u paní učitelky Fanny Bonamy a výlet do Troo na domky zabudované ve skalní stěně.
Slováci strávili dopoledne v CNC učebně Spojené školy v Detve a kreslili frézovaný kus v programu Solid WORKS pod vedením mistra OV Petera Knotka. Studenti byli nadšeni znalostmi a dovednostmi mistra Knotka a obdivovali jeho práci – různé animace kreslených strojů - jako jsou frézka, soustruh, universální sklíčidla, nástroje a nářadí pro obrábění, detaily součástí, různé kinematické mechanizmy. Již se těší na zítra, kdy jim pan mistr slíbil ukázat „různé vychytávky“. Odpoledne pak strávili v kožedělné dílně a nadšeně pozorovali práci starého praktika – pana Jána Krnáče, který v 80 letech mistrně vládne různými rydly a pilníky. Vytváří nádherné kovové přezky na opasky a pásky. Z kůže vyrábí ručně dělané kabely, boty a biče pro členy národopisných souborů. Jeho práci obdivovala i sama britská královna Alžběta II, jak dokazují ukázané fotografie. Pan Krnáč také připomněl, že i fujara Václava Havla pochází z Detvy. Z kožedělné výroby jsme přešli do dílny truhlářské a řezbářské. Prohlédli jsme si stroje na zpracování dřeva, soustruh, pilovací stroj. Pan řezbář nám ukázal své typicky slovenské výrobky. Na závěr zahrál na fujaru a zazpíval národní písně a jeho vnuci dovedně zapráskali bičem.

11.11.
Němci (strojaři) dnes dokončili výrobu všech dílů potřebných k výrobě pákových nůžek- Hebelschere. Bylo třeba některé části spojit pájením na tvrdo, zde nám velmi pomohl pan Waldemar Balakin. Někteří chlapci již další části nůžek spojili pomocí nýtů (nýtovali s ohřevem dříku nýtu). Zítra je čeká finální montáž pákových nůžek. Tam se ukáže s jakou pečlivostí a přesností pracovali. Truhláři ve firmách pokračovali v započatých pracích (lakování židlí, stavba přístřešku, výroba lišt, broušení menších dílců, řezání obkladových desek). Dva truhláři se byli podívat v doprovodu pana Wiechy a pana Hűblera v učňovském středisku ve městě Zeulenroda.
Francouzi měli volné dopoledne po včerejším náročném programu. Oběd nám dnes zajistila paní učitelka Fanny Bonami u sebe v domě. Bylo vynikající menu klasické francouzské kuchyně a to předkrm v podobě kousků uzeného masa a jednohubek z pečiva se zapečeným sýrem, cibulová polévka a jako hlavní chod kuře na víně s těstovinami a žampiony. Oběd pokračoval ochutnávkou různých druhů sýra a na závěr byla káva, koláč a čokoládový řez s přelivem. Oběd trval do tří hodin v družné rozpravě v různých jazycích, samozřejmě česky a francouzsky, ale také anglicky a německy. Studenti i učitelé se nejen dozvěděli hodně informací, ale také vznikalo množství humorných situací způsobených nepřesnostmi ve vyjadřování nebo ve snaze nahradit neznámá slova např. pantomimou. Po obědě jsme se jeli ještě podívat do městečka Troo na domky vytesané ve skále. Zde se nám poštěstilo zastihnout akci srazu automobilů Porsche, která byla samozřejmě pro studenty i mne zajímavá, ale vzhledem ke zpoždění, jsme už na delší prohlídku městečka neměli tolika času, kolik bychom si přáli. Po návratu cca v 18 hodin na internát už zbyl čas pouze na osobní volno. Zítra se vracíme do dílny a budeme pokračovat na výrobě barové stoličky, po obědě je v plánu exkurze do nábytkářské firmy a prohlídka Vendôme s průvodcem panem Yollym.
Slováci měli dopoledne vyučování s panem Peterem Knotkou. Jejich dnešním hlavním úkolem bylo vytvořit soustružnické sestavení – příruba – hřídel - těsné pero v programu Solid WORKS a jejich animace z hlediska funkčnosti. Nejdříve vytvořili skicy v „predné rovině“, následovaly modely jednotlivých dílů v 3 D, kótování a určování jednotlivých tolerancí. Samozřejmě nezapomněli ani na evolentní drážkování příruby. A přírubu naklonovali. Poté kreslili jednotlivé výrobní výkresy na formát A4. Následoval rozbor sestavení z hlediska funkčnosti dílů a povídání o technologii soustružení. Pan majster se ptal i na soustružení kuželů a uměli jsme! Výpočet natočení nožových saní nám nedělá problém! Odpoledne a podvečer jsme strávili ve školní učebně při vyprávění pana Malčeka Milana o výrobě a kreslení Detvanských křížů. Pan Malček je vedoucí Detvianské umelecké kolonie a je nadšeným restaurátorem a výrobcem těchto křížů. Sami jsme si kříže vymalovali barvami a odnesli domů jako suvenýr této oblasti Slovenska.

12.11.
Němci dnes provádí finální montáže pákových nůžek. Truhláři se dnes podíleli na stavbě adventních stánků na náměstí v Jeně, dále na renovaci obložení, natírali, prováděli přířez materiálu, hoblování desek. Navečer návštěva muzea optiky v Jeně. Velmi zajímavá prohlídka různých dalekohledů, brýlí, fotoaparátů, kamer a dalších optických zařízení.
Slováci si udělali exkurzi do firmy Continental Zvolen. Jde o firmu, která je top dodavatelem v automobilovém průmyslu. Vyrábí především brzdové systémy, pohony a podvozkové systémy i přístrojovou techniku. Viděli jsme pružné výrobní systémy, CNC obráběcí centra, nástrojové systémy. Velmi nás zaujal způsob výměny nástrojů pomocí termoregulace a následného prudkého ochlazení. Na velmi vysoké úrovni jsou i kontrolní přístroje a řídicí systémy Siemens. Poté jsme odjeli do Hronseku, který má jméno od řeky Hron, a zde si prohlédli dřevěný kostel z roku 1726, památku UNESCO. Tento evangelický kostel byl postaven z lipového dřeva bez jediného hřebíku za 1 rok. Následovala prohlídka Banské Bystrice, památníku SNP a Muzea vojenské techniky z druhé světové války. Po nákupech v centru Evropa se vracíme na večeři a ke psaní deníku.
Francouzi dnes pod vedením mistrů pracovali na stoličce, konkrétně olepovali plochy sedáku umakartovou fólií. Po obědě jsme jeli na exkurzy so firmy Atelier 41 ve městě St. - Calais, která se zabývá vybavováním obchodů a výrobou zakázkových pultů včetně navrhování a montáže. Později odpoledne jsme ještě navštívili centrum Vendôme a to hlavně katedrálu, park u knihovny a prohlédli jsme si uličky starého města. Po večeři při čekání na internát francouzští a naši studenti zkoušeli místní jednoduché hry a vzniklo kolem toho mnoho legrace a také možnost používat angličtinu. Zítra je v plánu dokončení stoliček na dílně a večer fotbalové utkání. Některé fotografie jsou špatné, protože jsou foceny večer při špatném světle, ale dokumentují náladu před internátem po večeři.

13.11.
Němci - Dnes strojaři prováděli montáž dvou modelů skládacích židliček. V odpoledních hodinách se uskutečnil slavností raut, kde byla stáž zhodnocena jak z německé strany, tak ze strany české. Vedoucí mistr strojních dílen pan Balakin naše chlapce pochválil za jejich zodpovědný přístup k práci a také za jejich pracovní rychlost a přesnost. Na závěr rautu předala zástupkyně školy IB Jena paní Anja Walter spolu s ředitelkou SOŠ a SOU technického Třemošnice paní RNDr. Janou Sýkorovou chlapcům europassy. Truhláři se po práci přemístili do jenského rádia, kde natáčeli pro toto rádio rozhlasový pořad. V 19 hodin i oni měli slavnostní večeři se zástupci firem, ve kterých pracovali a vedením SOŠ a SOU technického Třemošnice. Také jim byly předány europassy.
Slováci dnešní den začali školením bezpečnosti práce při svařování, a následně svařovali ve svařovně školy pod vedením svářecího technologa Bc. Štefana Václavíka metodou 135 – svařování pomocí CO2. Vyzkoušeli si svařování černého materiálu, a to koutové svary. Provedli očištění těchto svarů, následnou kontrolu a vyhodnocení svarů. Všichni chlapci při své práci zdárně uspěli. Odpoledne strávili společně s plzeňskými žáky. Na programu dne byl minulý týden vyhlášený zápas v bowlingu mezi SOŠ a SOU Třemošnice a OA Plzeň. Jednoznačně vyhrálo naše družstvo, a to ve složení: Aleš, Dominik, Vojta a Radek. Gratulujeme!! Na zápas se přišli podívat ředitel školy v Detvě pan Ing. Ján Melich a Ing. Valérie Čiamporová. Večer pokračoval napsáním denní zprávy a konzumací pizzy, kterou jsme si dali jako druhou večeři při sledování filmů.

14.11.
Němci - truhláři dnes dopoledne měli ukončení své praxe v Jeně. Na této akci byli přítomni zástupci firem , ve kterých chlapci pracovali, pana Wiechy a vedení SOŠ a SOU technického Třemošnice. Strojaři navšívili městské muzeum. Odpoledne jsme všichni vyrazili na bojiště , kde Napoleon Bonaparte porazil v roce 1806 pruská a saská vojska. Podívali jsme se do tamního muzea, kde nám místní průvodce podal zajímavý výklad průběhu bitvy u Jeny.
Francouzi - dnes byl v podstatě volný den, ráno po snídani jsme jeli na vyhlídku nad městem Vendôme, ale poměrně intenzivně pršelo a tak byl návrat na internát a do oběda osobní volno, které studenti využili hraním her, čtením a odpočinkem. Odpoledne jsme byli v dílně dokončit upomínkové destičky a rozloučit se s mistry. Slavnostní předávání europassů a také diplomů, které škola Vendôme pro žáky připravila, začalo ve 4 hodiny odpoledne a poté byl asi hodinový volný program s občerstvením a volnou konverzací v různých jazycích (česky, francouzky, anglicky a rusky). Vzhledem k tomu, že studenti už neměli zaplacenou večeři, tak někteří se šli do města najíst a poté byl volný program. Večerka bude brzo protože odjezd do Paříže je naplánovaný na 6 hodin ráno.
Slováci páteční den začali výukou technické dokumentace v programu SOLID WORKS. Výuka začala zadáním úkolu – nakreslit šestihrannou matici s vnitřním závitem. Zopakovali si velikosti vyvrtaných děr pro vnitřní závity, druhy závitů, způsoby kótování na skice, možné zářezy na maticích. Naším výsledkem byly různé originály matic ze dřeva, například v galerii uvidíte matici Try sestry. Po obědě následovalo ve 13 hodin setkání žáků SOŠ a SOU Třemošnice společně se žáky OA Plzeň s vedením a pracovníky školy. Došlo na slavnostní projevy i předávání dárků. Jménem našich žáků poděkoval Jan Caisek mistrům, učitelům i vedení školy za možnost uskutečnění této stáže v rámci programu ERASMUS+. Na přání chlapců odpoledne vyvrcholilo společnou fotografií s Ing. Valérií Čiamporovou, hlavní organizátorkou akcí pro studenty. Následně se rozloučili se žáky OA Plzeň, kteří dnes večer odjíždějí domů. Nás čekají o víkendu ještě výlety. Počasí je pěkné, tak se těšíme.

15.11.
Němci dnes byli všichni i s panem Wiechou na celodenním výletě v Erfurtu. Vlakem je to asi 14 minut z Jeny. Erfurt je hlavní město Durynska a má přes 200 000 obyvatel. Leží na staré obchodní stezce, která spojovala Cáchy s Krakovem. V Erfurtu je krásný historický střed města, kterému vévodí nádherná gotická katedrála a rozlehlá vojenská pevnost ze 17. století. Počasí nám přálo, tak jako ostatně po celou dobu pobytu. Zítra navštívíme ještě jednou planetárium a aquapark, potom již budeme balit a připravovat se na pondělní odjezd domů.
Francouzi dnes jeli do Paříže. Odjezd byl už v šest hodin ráno, protože je to 180 km, tak abychom tam byli asi tak do devíti ráno. Nejdříve jsme navštívili katedrálu Notre - Dame, kde byli studenti uchváceni z velikosti stavby a také se mohli podívat na plakáty a modely staveniště, které pojednávali o stavbě této neuvěřitelné budovy. Poté jsme zamířil do světoznámého musea Grand Louvre. Studenti dokázali v tomto bludišti najít obraz Mona Lisa, ale i v egyptské památky, také byli překvapeni architekturou musea a jeho velikostí. Po obědě jsme se vydali na Elysejské pole, známější pod jménem Champs Elysées, kde jsme si prohlédli Vítězný oblouk (Are De Triomphe), bohužel jsme nemohli jít na horu, protože čekací doba ve frontě by pro nás znamenala velkou časovou ztrátu. Po prohlídce Vítězného oblouku byl hodinový rozchod, abychom mohli načerpat atmosféru francouzké hlavní třídy. Z naplánovaného programu nám pak už zůstala pouze Eiffelova věž, u které jsme se postavili do fronty na lístky asi ve 4 hodiny odpoledne a po schodech začali stoupat okolo páté. Ukázalo se, že tento čas byl v podstatě ideální, protože během návštěvy se setmělo a bylo vidět nádherné panorama osvícené Paříže. Další nádherný pohled se nám naskytl po návratu a to na osvícenou věž. Pro lepší výhled jsme se přesunuli na druhý břeh Seiny na vyhlídkovou terasu Palace Chaillot. Tyto pohledy na "Železnou lady" byli ale posledními zážitky v Paříži. Zítra je v plánu odpočinkové dopoledne, s nákupem dárků v místních obchodech a na oběd jsme pozváni k panu Michelu Riby, a ten bude konečnou tečkou za naším pobytem.
Slováci v sobotu ráno po brzké snídani vyrazili v půl osmé do aragonitových jeskyní Domica vzdálených 2 hodiny od Detvy. Jeskyně se nachází nedaleko Rožňavy a jsou památkou UNESCO. Všechny nás uchvátila nádhera těchto prostor, stalagnitů a stalagnátů. Prohlídka se konala bez jízdy loďkou, protože je nízká hladina spodních vod. Přesto poutavý výklad průvodce i krása krápníků nás ohromila. Poté jsme navštívili zámek Betliar, který patřil rodu Arpádyovců. Prohlédli jsme si vnitřní prostory, včetně obrovské knihovny, dobové zařízení, rodové obrazy včetně sochy rakousko-uherské císařovny Sissi. Fotografování nebylo v Betliaru povoleno, a i některé prostory jsou uzavřeny z důvodu digitalizace celého zámku. Poté následoval oběd v zámecké restauraci a návrat do Detvy kolem 16 hodiny. Zápis do deníku a k večeři máme objednaný oblíbený smažený sýr, tatarku a hranolky. Dnes večer čekáme milou návštěvu – naši paní ředitelku RNDr. Janu Sýkorovou a Ing. Romana Novotného.

16.11.
Němci opět navštívili planetárium a poté aquapark. Potom jen uklízeli, balili a zase uklízeli.
Slováci vyrazili na celodenní výlet do Bojnic na zámek. Zkazilo se počasí celou cestu pršelo. Odpoledne proběhlo jednání vedení obou škol o následující spolupráci a vyhodnocení stáže.
Francouzi měli dopoledne osobní volno a studenti poctivě dospávali, pouze jsme asi o půl desáté byli dokoupit dárky a případné jídlo na cestu domů. Na oběd jsme jeli k panu Michelu Riby, kterého se zúčastnili ještě další učitelé a přátelé ze školy, včetně pana ředitele Cavata a jeho ženy. Oběd trval v družném rozhovoru a při hraní některých her asi do 1/2 5 odpoledne, kdy jsme se vrátili na internát a začali se balit na cestu domů. Zítra vyjíždíme cca v 9 hodin autem do Paříže na letiště a letíme v 15:00 do Prahy. Když nám vyjdou všechny spoje tak bychom mohli být v Třemošnici asi v 8 hodin večer, případně až v 10 hodin. Tímto naše stáž končí a chtěl bych poděkovat všem kdo se o ni zasloužili a také studentům za dobrou reprezentaci naší školy ve Francii.

17.11.
Němci vyrazili v sedm hodin ráno autobusem k domovu. Ještě na německém území je stavěla dálniční policie a kontrolovala jejich doklady. Do Třemošnice dorazili v jednu hodinu.
Slováci vyrazili hasičským autem v 8 hodin. Počasí se příliš nezlepšilo, domů jsme dojeli ve dvě hodiny.
Francouzi měli nejsložitější dopravu. Ráno vyjeli autem ne letiště. Paříž byla tradičně přeplněná auty. Vrátili vypůjčený vůz a odletěli podle plánu do Prahy a odtud autobusem na nádraží a vlakem domů.

Závěrem lze jen pochválit všechny žáky za vzornou reprezentaci školy, poděkovat všem vedoucím za jejich odpovědnou práci. A příští rok? Všechny přijímající organizace potvrdily zájem o další spolupráci. Tedy analogický projekt připravíme tak, abychom ho v březnu příštího roku mohli podat.

Kontakty

Střední odborná škola a
Střední odborné učiliště technické,
Třemošnice, Sportovní 322
Sportovní 322
538 43 Třemošnice
 
Tel:: 469 661 731, 466 259 030,
466 259 031, 466 259 032
Mobil: 603 868 975, 607 867 002
© 2012-2022 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické Třemošnice, Veškerá práva vyhrazena. Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.