Leonardo da Vinci

Pedagogičtí pracovníci čtyř středních odborných škol Banskobystrického samosprávního kraje se zúčastnili týdenní odborné výměny projektu Mezinárodní spoluprací k inovaci studijních oborů. Projekt se realizoval od 11. do 17. dubna 2011 v rámci Programu celoživotního vzdělávání Leonardo da Vinci a zúčastnilo se ho 7 pedagogů ze Spojené školy v Detvě, Střední odborné školy ve Fiľakově, Střední odborné školy technické v Rimavské Sobotě a Střední odborné školy v Žarnovici. Hlavní cílem výměny bylo porovnání systému odborné přípravy a porovnání školních vzdělávacích programů vybraných oborů. Tento projekt navazuje na odbornou stáž žáků oboru mechanik seřizovač.

První den proběhly prezentace zúčastněných škol, prohlídka školy, rozhovory o systému odborného vzdělávání, ukončování studia a především rozpor mezi zájmen žáků o technické obory a požadavky trhu práce. V obou zemích je citelný nedostatek kvalifikované pracovní síly v technických oborech. Tento problém se ukázal i druhý den při návštěvě Kovolisu Hedvikov, DAKO-CZ Třemošnice a Holcim Prachovice.

Třetí den se naši slovenští hosté zúčastnili výuky ve škole a diskutovali s našimi pedagogickými pracovníky, navštívili Berlovu vápenku a solnou jeskyni. Další den proběhla exkurze v TPCA Kolín, návštěva Čáslavi a zámku Žleby.

V pátek slovenské hosty přijala Ing. Jana Pernicová, radní pro školství, kulturu a památkovou péči, společně s pracovníky odboru školství. Mezi hlavní témata diskuze patřila problematika odborného školství a optimalizace sítě odborných škol. Poté hosty přijal Ing. Roman Sodomka, Ph.D., ředitel Krajské hospodářské komory Pardubice, který tuto organizaci představil. Následovala prohlídka Pardubic, Pernštýnského náměstí a zámku.

V sobotu si naši hosté prohlédli Prahu, Petřín, Hrad, Staroměstské náměstí, Karlův most a Václavské náměstí. Poslední den obdrželi Europass – certifikát o absolvování stáže a rozloučili se s námi.

Touto návštěvou spolupráce zdaleka nekončí, naše škola i Spojená škola Detva mají podané další projekty, které usnadní další spolupráci pro příští školní rok.