Fotogalerie:
Informace o projektu můžete sledovat také na Facebooku.
Přehled denních reportáží zobrazíte kliknutím na konkrétní název státu:
Německo
18.11.2019
Poslední den našeho pobytu jsme tradičně zahájili snídaní. Dopoledne bylo osobní volno na nákupy dárků. Odpoledne jsme měli dohodnutou exkurzi v Jenském pivovaru.
Zítra ráno po snídani z Jeny odjíždíme. Do Třemošnice přijedeme v odpoledních hodinách.
Mgr. F. Melechovský
17.11.2019
Dnes dopoledne po snídani bylo osobní volno. Na oběd jsme si dojeli do města a odpoledne jsme relaxovali v aquaparku Galax Sea.
Mgr. F. Melechovský
16.11.2019
Druhý víkend našeho pobytu v Německu jsme zahájili celodenním výletem do největšího města Durynska Erfurtu. Prohlédli jsme si citadelu Petersberg i s jejími podzemními chodbami, historický střed města a gotickou katedrálu sv. Marie. Nakoupili jsme nějaké dárky a vlakem se vrátili zpět do Jeny.
Mgr. F. Melechovský
15.11.2019
Poslední pracovní den tohoto týdne dokončili hoši na IB vrtací přípravky. Bylo třeba jednotlivé díly sestavit do podoby finálního výrobku.
Na ÜAG naši žáci dokončili sestavením všech dílů strojní svěrák.
Truhláři opravili venkovní pergolu.
Po náročném týdnu přišly odpoledne na řadu nákupy. Navečer ÜAG zajistila bowling.
Mgr. F. Melechovský
14.11.2019
Dnes jsme se probudili do nádherného rána. Nádherné počasí bylo celý den. Naši žáci na IB vyráběli další díly k sestavě vrtacího přípravku. Opět za pomoci technologií ručního zpracování kovů.
Taktéž na ÜAG se pracovalo na dalších detailech strojního svěráku. Dnes hoši většinou pracovali na frézkách.
Truhláři se vrátili k opravě pergoly. Odpoledne jsme navštívili zábavný park Imaginata. Ten je plný hlavolamů, her, optických klamů a dalších zajímavostí. Tradičně pro chlapce nejzajímavější atrakcí byla jízda po laně na kole, ve výšce 7 metrů nad zemí.
Mgr. F. Melechovský
13.11.2019
Dnes je v Jeně na rozdíl od Čech pěkné počasí. Hoši na IB pokračovali v práci na vrtacím přípravku. Pracovali hlavně na základové desce, využitím technologií ručního zpracování kovů. Dnes bylo nejobtížnější ruční vysekávání drážek.
Chlapci na ÜAG frézovali díly svěráku. Vrtaly přesné díry a řezali závity pro následné spojování a montáž dílců.
Truhláři dnes pracovali na počítačích, neboť v dílně byla návštěva arabských studentů.
Odpoledne pro velký úspěch jsme zopakovali návštěvu autodromu Kartbahn pro motokáry.
Mgr. F. Melechovský
12.11.2019
Po snídani jsme dnes měli objednanou exkurzi v jednom z nejznámějších světových podniků v oblasti optiky a elektrooptiky Carl Zeeis Jena. Provázel nás bývalý obchodní ředitel pan Herbert Poche. V úvodu jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací od historie až po současnost. Poté jsme si prohlédli některé z provozů této firmy, viděli jsme i některé její finální výrobky.
Navečer nás čekala cesta do městského planetária na vyhlášený program Queen haven. Bylo velmi příjemné si poslechnout světové hity této nesmrtelné kapely.
Mgr. F. Melechovský
11.11.2019
Dnes byla v Jeně docela zima. Na IB zahájili hoši práci na vrtacím přípravku. Pracovali zejména na základové desce přípravku. Používali pracovní postupy ručního zpracování kovů, hlavně orýsování, řezání kovů a pilování.
Na ÜAG chlapci pokračovali v práci na zadaném úkolu, výrobě svěráku. Dnes prováděli vrtací operace, vrtání, zahlubování, vystružování.
Truhláři demontovali venkovní pergolu, kterou budou v příštích dnech opravovat.
Odpoledne se chlapci vyřádili. Navštívili jsme krytý autodrom pro motokáry. Všichni si vyzkoušeli své řidičské umění na těchto malých „formulích“. Hned pět našich borců překonalo dosavadní rekord dne.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
10.11.2019
Druhý víkendový den jsme si docela užili. Po snídani jsme procházkovým tempem prošli pěkným parkem okolo řeky Sally, kde je umístěn i sportovní areál města Jeny. Tomu vévodí fotbalový stadion Ernsta Abbého. V jeho okolí je dalších 14 fotbalových hřišť. Po obědě nás čekalo aquacentrum Galax Sea. Tam jsme si plně užili všech vodních radovánek, které aquapark nabízí.
Mgr. F. Melechovský
09.11.2019
První víkendový den jsme využili k celodennímu výletu. Po snídani jsme vyrazili vlakem do Weimaru, odtud do bývalého koncentračního tábora Buchenwald. Po prohlídce tohoto pietního místa jsme se vrátili do Weimaru na oběd. Prohlédli jsme si historický střed města a opět vlakem jsme se vrátili do Jeny.
Mgr. F. Melechovský
08.11.2019
Dnešní den naši žáci na IB dokončili své úkoly na obrobně. Mají vyrobené hlavolamy – magické kříže, speciální kladívka a upínky. Příští týden se přesunou na zámečnickou dílnu. Tam budeme vyrábět vrtací přípravek, za pomoci technologií ručního zpracování kovů.
Chlapci na ÜAG pokračovali ve výrobě jednotlivých dílů, potřebných k sestavení strojního svěráku. Součásti vyrábí na soustruzích a frézkách.
Truhláři hoblovali a natírali trámky potřebné k opravě pergoly.
Odpoledne se zatáhlo a začalo mírně pršet, přesto nás to neodradilo od návštěvy Schillerova domu a přilehlé zahrady, kde psal svá největší díla.
Mgr. F. Melechovský
07.11.2019
Naši žáci, kteří pracují na IB se dnes vyměnili na obráběcích strojích, ti ze soustruhů přešli na frézky a naopak.
Hoši na ÜAG dokončují svoji práci na počítačích, kde kreslí v Solid Worksu technickou dokumentaci, potřebnou k výrobě vratidla a svěráčku. Svěrák začali vyrábět na konvenčních strojích.
Truhláři dnes vyráběli nosné prvky, potřebné k opravě pergoly.
Odpoledne jsme vyrazili do Cospedy, kde se nachází muzeum 1806. Je zaměřeno především na velkou bitvu z napoleonských dob. Zde Napoleon porazil spojená prusko-saská vojska. Zašli jsme i na asi 1 km vzdálený Napoleonstein, odkud tento vojevůdce řídil bitvu.
Mgr. F. Melechovský
06.11.2019
Na IB dnes chlapci pokračovali v práci na svých výrobcích. Na frézkách frézovali drážky pro sestavení hlavolamu (magického kříže). Na soustruzích řezali závity pro sestavení kladívka.
Na ÜAG naši žáci dokončili část dokumentace, potřebné k výrobě vratidla a stahováku.
Truhláři pracující ve firmě IN Jena dnes začali s opravou pergoly.
Odpoledne jsme navštívili městské muzeum.
Dnes nás na pracovištích navštívila paní ředitelka RNDr Jana Sýkorová a pán Ing. Roman Novotný.
Mgr. F. Melechovský
05.11.2019
Skupina hochů na IB pokračovala v započaté práci. Na soustruzích vyráběli další díly ke kladívku. Na frézkách vrtali otvory pro kolíky v obou částech magického kříže.
Truhláři dokončili dnes přepravky na nářadí a na ÜAG chlapci pokračovali v tvorbě technické dokumentace na vratidlo a stahovák.
Odpoledne jsme si prohlédli Starou univerzitu a navštívili jsme botanickou zahradu. Tam již tradičně mělo největší úspěch jezírko s dravými piraňami.
Mgr. František Melechovský
04.11.2019
Po snídani odjela skupina chlapců pod vedením Ing. Petra Hüblera do organizace ÜAG gGmbH. Tam byli přivítáni zástupci vedení školy. Byli proškoleni v oblasti bezpečnosti práce. Truhláři si připravovali materiál na výrobu přepravek. Zbytek skupiny pracoval na počítačích, kde si hoši tvořili dokumentaci pro své výrobky.
Skupina chlapců, kteří pracují na Internationaler Bund IB Mitte GmbH für Bildung und soziale Dienste, byla uvítána zástupcem organizace IB panem Bonzakem. Poté následovalo školení bezpečnosti práce v dílnách IB. Ihned po něm začali naši žáci pracovat na obrobně. Jedna část vyrábí podle německé dokumentace speciální kladívko a druhá část skupiny pracuje na hlavolamu s názvem magický kříž. Pracuje se na klasických strojích - na soustruhu a frézce. Po obědě jsme navštívili Fachhochschule, kde jsme si prohlédli historickou dílnu soustružnických automatů z 30. let minulého století.
Odpoledne jsme si společně prohlédli historické centrum Jeny, ukázali jsme si, odkud a kam se budeme přesouvat místní městskou dopravou. Využili jsme dobrého počasí, a proto jsme se nechali vyvézt do 29. patra Jena Tower, kde jsme se pokochali nádhernou vyhlídkou na Jenu a okolí.
Mgr. František Melechovský
03.11.2019
Odjezd z Třemošnice byl ve 13 hodin. Cesta byla v naprosté pohodě. Tentokrát jsme jeli přes Horu Svatého Šebestiána. Před 19. hodinou jsme dorazili do Jeny. Měli jsme zde již připravenou večeři. Po večeři jsme se ubytovali na internátě Internationaler Bund – IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste Jena.
Slovensko
19.11.2019
Dnes ráno jsme se po snídani a po obdržení balíčku na cestu rozloučili s vedením Spojené školy Detva a v 14.45 hodin jsme se všichni vrátili v pořádku do Třemošnice.
Děkujeme všem pracovníkům Spojené školy za umožnění odborné stáže a za výbornou spolupráci.
Ing. J. Musílková
18.11.2019
Pondělní odborný výcvik měli stážisté ve Svářečské škole Spojené školy Detva. Hned ráno jsme měli školení bezpečnosti práce, následovaly filmy o metodách 135 a 111, a pak po přestávce psaní testů. Bezpečnost práce měla 30 otázek a obstáli jsme. Technologie měla také 30 otázek a nám přišla těžká, ale rovněž jsme uspěli. Po kontrole testů začala praktická část. Svařovali jsme metodou 135, to znamená v ochranné atmosféře CO2. Nejdříve jsme měli možnost si vyzkoušet zdejší svářečky a svařili si koutové i tupé svary na zkoušku. A po svačině začala práce na ostro. Svařovali jsme polohy PA - poloha vodorovná shora, PB – poloha vodorovná šikmo shora, stoupačku PF- poloha svislá nahoru, svary koutové i tupé. Jak se nám vedlo, uvidíte v galerii. Vyučující vyhodnotili naši práci takto: nejlepší Petr Stehlík, druhý Václav Rypka, pak následuje Kamil Kůla a Karel Šťastný, Lukáš Dalešický a Patrik Spejchal. Práce končila v 13.30 hodin. Po uklizení svařovny jsme poděkovali učitelům odborného výcviku, protože zítra se loučíme se Slovenskem a odjíždíme domů. Odjezd je naplánován na 9. hodinu a příjezd do Třemošnice bude asi v 15 hodin.
Z Detvy Ing. Musílková
17.11.2019
Slováci se po 14 dnech dešťů konečně dočkali slunečného počasí, a proto vyrazili na výlet. Cílem jejich zájmu se stal zámek Bojnice. Městečko Bojnice se nachází nedaleko Prievidzy, v oblasti Horní Nitry. Zámek se tyčí na úpatí Strážovských vrchů, na travertinovém kopci nad městečkem Bojnice. Zámek je původně jedním z nejstarších a nejvýznamnějších slovenských hradů. První písemná zmínka o existenci hradu je z roku 1113 v listině zoborského opatství. Bojnický zámek je národní kulturní památkou a současně sídlem muzea. Paní průvodkyně nám vyprávěla o bývalých majitelích, o Matyáši Korvínovi, rodech Turzo a Pálfy. Posledním majitelem byl Tomáš Baťa, kterému byl zámek zabaven podle Benešových dekretů, a stal se státním majetkem. Po návratu se díváme na český film Vratné lahve a zápas Pardubice- Třinec. K večeři máme kuřecí vývar, smažený sýr a hranolky. Večeři chválíme, pochutnali jsme si. Poté dopisujeme deníky stáže. Večerka je ve 22 hodin.
z Detvy Ing. Musílková
16.11.2019
Probudili jsme se do mlhavého rána a vyrazili na výlet do Slovenského Rudohoří, do oblasti Čierny Balog. Čierny Balog je obec ležící asi 6 km jižně od města Brezno. Se svými 5 081 obyvateli je jednou z největších vesnic na Slovensku. Obec vznikla spojením 13 osad rozložených na horním toku Čierného Hronu a jeho přítoků. Tradičním zaměstnáním místního obyvatelstva je pastevectví a těžba dřeva (sekera a capín jsou i v jejím znaku). První osada - Krám začala vznikat v roce 1563, ale první písemná zmínka o obci pochází z roku 1607. V obci se nachází nádraží a expozice Čiernohronské železnice, která zde tvoří hlavní turistickou atrakci a také Lesnický skanzen Vydrovo ležící ve Vydrovské Dolině. My jsme se svezli vláčkem a prohlédli si železniční muzeum. Následoval animovaný program ve Vydrovské Dolině, který pro nás připravili pracovnice infocentra. Řezali jsme dřevo, házeli poleny, zatloukali hřebíky. Velmi zajímavé bylo povídání o osobnostech, pobývajících určitou dobu v Balogu, například Božena Němcová, která zde napsala svoji knihu „Chýše pod horami“. Následovalo vyhlášení vítězů a posezení v kolibě, kde jsme si dali halušky s bryndzou a slaninou. Večer nás opustili žáci OA Plzeň, kteří se vracejí domů. Následuje televize a večerka ve 22 hodin.
z Detvy Ing. Jiřina Musílková
15.11.2019
Páteční ráno začalo brzkou snídaní a odchodem v 7.15. hodin do školy. O půl osmé začaly oslavy Sametové „ Nežné“ revoluce, které pořádala Spojená škola Detva pro žáky 8. a 9. tříd základních škol. Naši žáci společně s Plzeňáky a slovenskými spolužáky zajišťovali průběh těchto oslav. Mluvilo se o Sametové revoluci jako o období mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, ve kterém proběhly politické změny v Československu, které zapříčinily pád komunistického režimu. Ale také o Václavu Havlovi, Milanu Kňažkovi, Alexandru Dubčekovi nebo Janu Palachovi. Vzpomínalo se na Občanské fórum a na „ Verejnosť proti násilju“. Hrály se hry, promítaly filmy, probíhaly diskuze a rozhovory. Průběh dne natáčela regionální slovenská televize. Po skončení oslav jsme se rychle běželi převléknout do slavnostního, a ve 13 hodin začalo slavnostní setkání s vyučujícími, kteří se nám po dobu odborné stáže věnovali. Žákům byly předány certifikáty projektu Erasmus+ / Mobilita žáků a pracovníků v odborném vzdělávání a přípravě / Řemeslo má zlaté dno. Žáci se stali držiteli dokumentu Europass - Mobilita, který prokazuje jazykové vědomosti, praktické i odborné dovednosti získané během stáže, nebo komunikační schopnosti při pobytu v cizí zemi. Odpoledne jsme odjeli na prohlídku města Bánská Bystrica a na nákupy do obchodního centra „EUROPA“. Následuje pozdní večeře a jedno z posledních setkání se žáky z OA Plzeň. Večerka je 22 hodin.
Ing. J. Musílková
14.11.2019
Čtvrteční den byl sportovní. V půl osmé ráno začal školní turnaj ve florbalu. Viděli jsme rychlý a dynamický zápas, společné fandění a radost z pěkných výkonů. Naši žáci vybojovali 5. místo. Děkujeme za jejich sportovní nasazení. V galerii uvidíte také fotografie z bowlingu. Po večeři začíná naše příprava na zítřejší oslavy Sametové „Nežné“ revoluce. Proběhne slavnostní setkání středoškoláků se žáky ZŠ. Připomeneme si 80 let uzavření českých vysokých škol a 30 let pádu komunistického režimu.
Ing. J. Musílková
13.11.2019
Dnes jsme si přispali. Snídaně byla v 8 hodin a v 8.50 jsme odjeli na exkurzi do PPS GROUP Detva. Výroba firmy je zaměřena na stavební, manipulační a důlní stroje, na ocelové konstrukce pro kolejová vozidla či vstřikovací zařízení. Pracovníci firmy pracují v 10 velikých halách. My jsme se při své exkurzi zaměřili na jednotlivé technologie výroby: sváření - metody MIG/MAG, TIG, CMT a ROS, obrábění na klasických a CNC strojích, přípravu materiálu na plazmových a pálících strojích, ohraňovacích lisech, zkoušení kovů / byla provedena zkouška ultrazvukem/. Podle sdělení ing. Lalíka, ředitele firmy, je denní spotřeba plechů 2000 tun. Součástí exkurze byla návštěva Svářečské školy PPS GROUP, kde jsme si zkusili svářet delší tupé svary. A hned jsme se dozvěděli, že do této školy chodí svářet žáci Spojené školy Detva, kteří k nám v červnu 2020 přijedou společně s německými žáky z Jeny svářet, a už se začali ve firmě velmi intenzivně připravovat.
Po obědě a krátkém odpočinku jsme si šli zahrát do tělocvičny florbal. Zítra ráno máme zápas se Slováky, a tak nám držte palce. Dnešní večer, za přítomnosti Ing. Valérie Čiamporové, zástupkyně ředitele Spojené školy, proběhne také turnaj v bowlingu mezi Plzní a Třemošnicí.
Ing. Jiřina Musílková
12.11.2019
Dnešní den byl ve znamení SOLID WORKS. Kreslili jsme výrobní výkresy jednotlivých detailů pevného disku, vytvořili modely a konečnou sestavu. Výkresy jsme vložili do včerejší Power Pointové prezentace a poslali na server Spojené školy. Po obědě jsme navštívili „Detvanský tulipán“, kde jsme se zúčastnili společně s Plzeňáky tvořivých dílen. Vyráběli jsme různé vánoční dárky. V 16 hodin jsme odešli do tělocvičny a pokračovala příprava na zápas ve florbalu. Následuje večeře a společné povídání. Večerka je 22 hodin.
z Detvy Ing. Musílková Jiřina
11.11.2019
Dnešní den by ve znamení společné výuky se slovenskými žáky. Od 8 hodin probíhala výuka IKT pod vedením Ing. Márie Zacharové. Smíšené dvojice studentů – Čech – Slovák řešily konstrukci pevného disku HDD. Nejdříve si zopakovali práci v programech Excell, Word, PowerPoint. Následovala praktická část, kdy žáci rozebrali celý disk na jeho komponenty - plotny, čipy, 4 čtecí hlavy, distanční kroužky, cívka, řídící deska, ramínka, vzduchový filtr, kuličkové ložisko, magnety, kryty. Následovaly tabulky v Excellu, fotografování jednotlivých dílů a tvorba PowerPointové prezentace včetně odeslání výsledků na server Spojené školy. Pokračovali jsme výběrem komponentů pro zítřejší kreslení v SOLID WORKS, a zjištění, že vedle výrobních výkresů dílů disku, budeme mít za úkol nakreslit také sestavu pevného disku včetně popisového pole výkresu, vyvolalo okamžitě dohady, kde sehnat měřidla pro změření rozměrů, anebo z jakých materiálů jsou komponenty vyrobeny. Výuka trvala do 13 hodin. Dnešní odpoledne bylo věnováno odpočinku, a večer následuje trénink ve florbalu, zápas se blíží.
z Detvy Ing. Musílková Jiřina
10.11.2019
Tento týden nám počasí nepřeje. Opět jsme se probudili do deštivého dne a prudký silný déšť nás provázel celý den. Přesto jsme se rozhodli navštívit Demänovskou dolinu a její jeskyně. Konkrétně Demänovskou jeskyni svobody. Demänovská dolina je hlavním centrem cestovního ruchu. Je považována za jedno z nejkrásnějších údolí Nízkých Tater, s délkou 15 km. Začíná mezi vrchy Krupová hola (1927 m), Ďumbier (2043 m), Chopok (2024 m) a Dereše (2004 m). Demänovská dolina je státní přírodní rezervace, která se rozkládá na území 837 ha, a uvidíte zde krasový systém Slovenska se třemi krásnými jeskyněmi. Horní část je pozoruhodná tím, že vypadá jako pravidelný čtyřúhelník. Dolina byla osídlena již v pravěku, o čemž se archeologové přesvědčili z nálezů nalezených v jeskyni Okno. Mezi další jeskyně patří hlavně „Demänovská jaskyně slobody“ a „Demänovská l´adová jaskyně“. My jsme navštívili Demänovskou jeskyni svobody. Nádherné fotografie z této jeskyně uvidíte v naší galerii. Pro nepřízeň počasí jsme museli vynechat návštěvu v kontaktní ZOO v Liptovském Mikuláši, která byla uzavřena. Odpoledne jsme tedy strávili v aquaparku Tatralandia. Do Detvy jsme se vrátili v 19.45 hodin a následovala večeře. Večerka je dnes ve 21 hodin.
Ing. Jiřina Musílková
09.11.2019
Sobotní ráno nás přivítalo silným a vytrvalým deštěm. Po snídani v 8.15 hodin jsme přesto odjeli na celodenní výlet. Nejdříve jsme navštívili národní kulturní památku „kaštiel Sv. Anton“, šlechtické sídlo rodů Koháry a Coburg. Historicky jsou členové těchto rodů spjati s panovnickým rody - např. s císařovnou Marií Terezií, s Ludvíkem XVI., s bulharským císařem Ferdinandem, se současnou britskou královnou Alžbětou i španělskou královskou rodinou. Představitelé těchto rodů jsou členové vlád Německa, Portugalska i dalších zemí. Často jde o význačné vědecké osobnosti a státníky. Sv. Anton byl trvalým sídlem obou rodů a po roce 1948 ho slovenský stát odkoupil jako splátku na dluhy rodu.
V galerii fotografie neuvidíte, protože se nesmělo při návštěvě fotit. Po prohlídce jsme odjeli do hornického města Bánská Štiavnica, které je městskou rezervací a od roku 1993 je zapsáno do památek UNESCO. Po procházce městem a obědě jsme vyrazili směr Sklené Teplice. Zde jsme navštívili termální lázně a ohřáli se v horké vodě o teplotě 42°C. Následovala relaxace v solné jeskyni a odjezd do Detvy. Večer budeme pokračovat v přípravě na turnaj, který se koná 14. listopadu.
Ing. Jiřina Musílková
08.11.2019
Páteční odborný výcvik probíhal v dílnách Spojené školy Detva a byl zaměřen na CNC obrábění. Pod vedením pana Jozefa Strapka jsme se nejdříve zaměřili na tvorbu programů, a pak se věnovali vlastnímu obrábění na CNC soustruhu firmy Haas. Odpoledne jsme odjeli do Detvanské Huty na ranč Hafernik. Vyzkoušeli jsme si jízdu na koních a velmi nás to bavilo. Následovala večeře a po ní jsme trénovali florbal až do 22 hodin v tělocvičně školy. Večerka byla posunuta na 22.30 hodin.
Z Detvy Ing. Jiřina Musílková
07.11.2019
Dnes jsme se opět probudili do deštivého dne a hned po snídani vyrazili do školních dílen. Dopolední vyučování bylo ve znamení programu SOLID WORKS. V tomto grafickém programu jsme kreslili pod vedením ing. Pavola Kotese výrobní výkresy jednotlivých šachových figurek. Odpoledne jsme jeli linkovým autobusem do staré části Detvy a navštívili Podpolianské muzeum, kde jsme si prohlédli národopisné sbírky. Dozvěděli jsme se, že tomuto kraji dominuje horský sopečný masív Pol´ana s výškou 1458 m n.m. Zdejší biosférická rezervace je památkou UNESCO. Město Detva bylo založeno 1638 a v roce 1787 zde vzniká první „bryndziareň“ na Slovensku. Známé jsou i regionální výrobky – bryndza, žinčica, škvarkovníky. Dominantou historického centra je klasicistický kostel sv. Františka z Assisi a křížová cesta lemovaná dřevěnými detvanskými „kríži “. Mimořádně působivý je folklór Detvy - výšivky, tkaniny, kožešiny, tradiční lidový oděv, fujary a valašky. Zdejších folklorních slavností se účastní každoročně až 1500 umělců. Pro silný déšť rušíme turistickou procházku a vracíme se autobusem na Siroň. Po večeři půjdeme do tělocvičny.
Detvy Ing. Jiřina Musílková
06.11.2019
Středu Slováci strávili na Technické univerzitě ve Zvolenu, konkrétně na Fakultě techniky. Fakulta pořádala „ Deň kariéry“, kterého jsme se společně se slovenskými studenty Spojené školy Detva účastnili. Šlo o blok přednášek z oblasti strojírenství a automobilového průmyslu. Přednášejícími byli pracovníci renomovaných firem ze Zvolena, Trnavy a Levoči. Vysvětlovali studentům svůj výrobní program a jednotlivé technologie strojírenských výrob. Prezentovali také možnosti uplatnění žáků středních a vysokých škol na Slovensku. V areálu TU pak byly umístěny praktické ukázky, například automobil Jaguár či zemědělská technika. Naše žáky také zaujala oblast virtuální reality, včetně pořádané soutěže. Po cestě zpět jsme vyzdvihli naše výrobky na zvolenském zámku a jsou velmi zdařilé. Odpoledne od 16 hodin jsme měli výuku slovenského jazyka ve škole pod vedením ing. Valérie Ciamporové. Večer jsme šli do kina na český film „Poslední aristokratka“.
Ing. Jiřina Musílková
05.11.2019
Slováci se probudili do deštivého a studeného dne. Celý den nás provázel prudký a silný déšť. Po snídani jsme pokračovali v naší včerejší práci a vytvořili elektrický obvod pro vřeteno obráběcího stroje. Naším druhým úkolem bylo pájení. Procvičili jsme si technologii pájení a vytvořili řadu pájených spojů. Ing. Krokoš jako nejlepšího žáka vyhodnotil Vaška Rypku. Chválil jeho dvoudenní precizní práci, ale také samostatné nápady pro zapojení komponentů. Odpoledne jsme odjeli linkovým autobusem do Zvolena. Naším cílem byla památka UNESCO, zvolenský zámek. Naše návštěva neměla klasický průběh. Vedle prohlídky obrazů, kaple a soch jsme se zúčastnili „workshopu“. Nejdříve nám odborné pracovnice vysvětlily historii výroby nástěnných maleb. Ukázaly tři možnosti technologie a pak byla obrazárna naše. Každý žák si vyrobil část nástěnné malby se svým motivem. Momentálně máme kresby natřeny speciálním lepidlem a usychají na zámku. Zítra odpoledne si je vyzvedneme a uvidíme, jak se nám dařilo. Část našich nápadů uvidíte v galerii. V 18 hodin jsme přijeli a s chutí povečeřeli česnekovou polévku se sýrem a vepřový řízek nebo buchtičky s krémem či tortillu s kuřecím masem a zeleninou. Večer pokračoval tréninkem na florbalový zápas a sledováním televize. Stále prší.
Z Detvy Ing. Musílková
04.11.2019
V pondělí ráno jsme se probudili do deštivého dne a hned po snídani jsme vyrazili do dílen Spojené školy. Náš odborný výcvik začal v učebně elektrotechniky. Pod vedením ing. Ivana Krokoše jsme si zopakovali základy elektřiny a dostali úkol na dva dny. Sestrojit a odzkoušet elektrický obvod, který se využívá u práce vřeten obráběcích strojů. Ze začátku to byl těžký oříšek, ale poradili jsme si. Na konci výuky už tři z nás odzkoušeli plně funkční obvod, byli to Ben, Vašek a Lukáš. Ostatní budou dokončovat práci zítra. Odborný výcvik skončil ve 13 hodin. Po obědě a krátkém odpočinku následovalo hudební odpoledne. Celé odpoledne nás bavil, vyučoval folklórista a sběratel lidových písní z Očovej - Holcov Majer, pan Anton Budinský. Slyšeli jsme řadu písní z oblasti Detvy, Zvolena, ale taky českých a moravských písní. Poznali jsme řadu nových hudebních nástrojů, jako jsou fujara, píšťala, handrárska píšťalka, dudy, pozoun, okarina, Panova flauta, heligónka, krumhorna, cimbál. Někteří z nás si i zatancovali valčík, polku nebo také čardáš. Po veselém odpoledni následovalo setkání s vedením naší školy, paní ředitelkou RNDr. Janou Sýkorovou a ing. Romanem Novotným. Po večeři jsme šli do tělocvičny. Máme před sebou florbalový zápas se Slováky, a tak začínáme trénovat. Ve 22 hodin večerka.
Z Detvy Ing. Jiřina Musílková
03.11.2019
Slováci odjeli v neděli v 13.15. hodin hasičským autem směr Slovensko, do Detvy v Bánskobystrickém kraji. Cesta ubíhala poklidně, nepršelo a venku bylo 14 stupňů. Do místa určení, penzionu Siroň, jsme dorazili v 18.30 hodin. Okamžitě nás zapsali v recepci, následovalo stěhování kufrů do příjemně vytopených velkých pokojů a večeře. Na té jsme si opravdu pochutnali, měli jsme slepičí nudlovou polévku, kuřecí prsíčka, hranolky a rýži, a k tomu zelný salát. Jako pití vodu s citronem. Horké a velmi chutné. Po večeři následovala informativní schůzka, kde jsme se dozvěděli potřebné informace. Začínáme zítra ráno odborným výcvikem a odpoledne nás čekají tradiční řemesla zdejšího kraje. Zapsali jsme cestu do deníku stáže a večerka je ve 22 hodin.
Ing. Jiřina Musílková
Francie
18.11.2019
Poslední den našeho pobytu. Dopoledne bylo vyhrazeno pro návštěvu muzea závodu 24 hodin v Le Mans. Prohlídli jsme si historická i nová závodní auta a jako každý rok nás překvapily nejen jejich výkony, ale také jejich křehkost a malé rozměry. Pak jsme se šli podívat na trať a tribuny a mohli sledovat jedno trénující závodní auto. To byla naše poslední akce. Odpoledne proběhla ještě slavnost s předáváním Europassů a diplomů, nákup dárků a balení kufrů.
Zítra odjíždíme v šest hodin a v Čáslavi bychom mohli být v pět nebo v šest, podle toho, jestli všechny spoje stihneme.
Au revoir France!
16.11.2019
Dnes jsme měli náročný den, protože byla v plánu návštěva zámku a přilehlých zahrad ve Versailles. Vyjeli jsme už o půl osmé, abychom byli na místě cca v deset. Nedříve jsme si prošli úchvatný zámek a seznámili se s jeho historii. Byli jsme fascinováni obrovskými místnostmi a jejich přepychovou výzdobou, nejvíce nás nadchl zrcadlový sál. Jelikož nebylo příznivé počasí, vydali jsme se k Velkému Trianonu vláčkem. Zde byl vchod do zahrad zbudovaných Marií Antoinettou, a to včetně její známe vesničky. Vše je krásně zrestaurované, a tak jsme si užili bezvadné odpoledne, dokonce ani nepršelo. Jelikož nám při procházkách zahradami značně vyhládlo, na zpáteční cestě jsme se stavili v KFC na pozdní oběd.
Zítra máme v plánu předposlední výlet, a to do Paříže do Louvru. Chceme vidět Notre Dame, Vítězný oblouk, Champs-Elysées a hlavně Eiffelovu věž. Program máme nabitý, ale doufáme, že vše stihneme.
Radek Dvořák
15.11.2019
A už je to tu, poslední pracovní den ve Francii, smontovali jsme poslední křesla a pěkně si v nich pohověli. Kluci si ještě domluvili s mistrem Pierrem, že jim vyfrézuje upomínkové destičky podle jejich návrhu, a to byla tečka za naší pracovní činností. Protože jsme dokončili zadanou práci v předstihu, odpoledne jsme vyhlásili volno s individuální prohlídkou města a s úkolem dát si někde večeři. Škoda jen, že pršelo. Zítra plánujeme exkurzi na zámek Versailles.
Radek Dvořák
14.11.2019
Dnešek byl předposledním dnem v dílně. Dokončili jsme natírání všech dílců a po obědě začali montovat křesla. Také jsme je museli otestovat, jestli se v nich dobře odpočívá.Zítra doděláme zbylá křesla, pak se kluci budou věnovat gravírování. Domluvili se s mistrem, že jim vygravíruje nějaké upomínkové věci.
Radek Dvořák
13.11.2019
Dnešní den jsme začali poslední angličtinou na téma nejlepší zážitky z pobytu ve Francii. Ukázalo se, že nejoblíbenější návštěvou bylo muzeum tanků, následované Mont-Saint-Michel. Po angličtině jsme pokračovali ve výrobě křesel. Konečně jsme se dostali k natírání a dokončování jednotlivých dílců, a tak budeme moci začít zítra odpoledne montovat první křesla. Odpoledne jsme měli volno na výlet. Dohodli jsme se, že navštívíme zámek na mostě se jménem Chenonceau. První atrakcí bylo přírodní bludiště a rozsáhlý park a pak už prohlídka pěkně vybavených interiérů zámku. Venku byla docela zima, ale uvnitř jsme měli možnost se ohřát u roztopeného historického krbu. Po prohlídce jsme se ještě dojeli podívat na větrný mlýn, který byl bohužel ve všední den bez možnosti prohlídky interiéru. Při návratu jsme stihli nezbytný nákup a pak už večeře a návrat na internát.
Zítra chceme dokončit všechny dílce na křesla a začít montovat.
Radek Dvořák
12.11.2019
Úterý bylo pro nás dnem pracovním a také trochu zaměřené na konverzaci v AJ. Od osmi ráno jsme pokračovali ve výrobě křesel, frézovali jsme hrany, brousili a vrtali díry na spojovací šrouby. V jedenáct hodin nás přišla navštívit třída děvčat z oboru „ekonomika a podnikání“ pod vedením paní učitelky Véronique Cossou. Nejdříve je zajímalo, co vyrábíme, a potom měli připravené otázky pro naše žáky. Bohužel se konverzace úplně nerozproudila, protože nám angličtina zadrhávala na obou stranách a nebyl nikdo, kdo by ovládal všechny tři jazyky, aby doplňoval, čemu kdo nerozumí. Na konec hodiny měla děvčata připravené malé pohoštění, což od nich bylo velice milé. Další hodinu jsme absolvovali s naší tradiční učitelkou Fany Bonamy a s její třídou, tentokrát proběhla klasická hodina. No a v mezičase pokračujeme ve výrobě křesel.
Zítra nás čeká pracovní dopoledne, ale odpoledne se chystáme na zámek Chenonceau.
Radek Dvořák
11.11.2019
Mont-Saint-Michel je úžasné místo, ale je od Vendôme skoro 270 km, a proto byl odjezd už o půl sedmé k velké nelibosti žáků. Cesta nám ale po pěkných dálnicích rychle ubíhala, i když dost pršelo. Žáci si také nemohli stěžovat, vzhledem k tomu, že většina dospala, co v noci nestihla. Všichni jsme s úžasem obdivovali, co se dá na tak pustém místě vystavět, a to s naprosto primitivním vybavením. Během prohlídky interiérů vyšlo sluníčko, a tak jsme si mohli užít i výhledy do okolí. Z výletu jsme se vrátili již po páté hodině, a tak zbyl čas i na osobní volno se samostatnou prohlídkou Vendôme.
Zítra nás čeká návrat do dílen. Myslím, že se už těšíme po tom velkém cestování.
Radek Dvořák
10.11.2019
Jak již bylo včera proklamováno, tak se stalo – jeli jsme do Salmuru. Ale naší první návštěvou byl Mc Donald, kde jsme si dali časný oběd. Pak už následoval hlavní program – Museum tanků. Vzhledem k tomu, že někteří hráči „mastí“ tankové hry a jiné bojovky z války, tak se v této technice docela vyznají a mohli si porovnat virtuální realitu s originály. Salmur je vojenské město, a proto mají také museum předchůdců tanků, a to kavalérii. Zde jsme měli možnost zhlédnout nádherné uniformy, zbraně, modely jezdců atd., a na závěr model zákopu z 1. světové války.
Před odjezdem jsme si nenechali ujít prohlídku exteriéru mohutného hradu, který tomuto městu dominuje. Stejně jako předešlý den jsme si nemuseli dělat starosti s večeři, protože jsme byli pozváni panem Mischel Ribit domů, který dříve pracoval ve škole jako hlavní vychovatel a pomáhal organizovat spolupráci mezi školami. Přivítal nás v jeho jeskyních, kde se kdysi těžil kámen na stavbu domů a které se nacházejí přímo u domu. U večeře si žáci opět mohli vyzkoušet svoje komunikační dovednosti z angličtiny a musím říci, že mnozí byli velice úspěšní.
Zítra vyrážíme na známý hrad, klášter (kostel) Mont-Saint-Michel.
Radek Dvořák
09.11.2019
Čas letí jako voda a my máme za sebou první výletový den. Začali jsme na zámku v Blois, kde jsou zajímavé interiéry, a navíc je prohlídka tak trochu jako šipkovaná, o to je pro naše žáky zajímavější, pohybují se podle mapek.
Naší druhou zastávkou byl park Leonardo da Vinci ve městě Amboise. Tady mají návštěvníci možnost seznámit se s jeho vynálezy, a to ve formě modelů, obrázků a různých skic. Také jsou zde natočena videa ukazující funkci jednotlivých věcí a nakonec reálné věci v parku, které si může každý vyzkoušet. Žáci byli překvapeni rozsahem práce italského umělce a vynálezce i jeho nápady. Cestou zpět jsme se ještě stavili v muzeu současného umění, které žáky nadchlo, protože čekali obrazy a zatím viděli neuvěřitelné nápady, o kterých se tvrdí, že je to umění. Večer jsme již tradičně šli k profesorce Fanny Bonamy na večeři. Jako každý rok jsme se přejedli salátu, který byl jako „starter“ a maso na víně jsme pak do sebe soukali jen těžce, a to byly na závěr vynikající věnečky s krémem a čokoládou. Po večeři byla volná konverzace a také výuka biliáru, který mají ve sklepě. Pan domácí pouštěl muziku, a tak byli všichni nadšeni.
Zítra plánujeme návštěvu tankového muzea a muzea kavalerie ve městě Saumur.
Radek Dvořák
08.11.2019
Tak jsme zase zpět v dílně a pokračujeme na křeslech, řežeme, frézujeme a brousíme atd., naše truhláře to baví, ale nejsou zvyklí pracovat celé odpoledne.
Také proběhlo jednání paní ředitelky RNDr. Jany Sýkorové a Ing. Romana Novotného s ředitelem panem Brunem Cavatem a profesorkou Fanny Bonamy o další spolupráci a byly podepsány dokumenty související s projektem Erasmus+.
Poté managment školy navštívil naši skupinu v dílnách, aby se podíval, co naši žáci dělají a jak se mají.
Večer jsme věnovali nákupu potravin, protože o víkendu je stravování v naší režii.
Zítra je v plánu návštěva města Blois a Amboise a také návštěva a večeře u Fanny Bonamy.
07.11.2019
Dnes jsme jeli na výstavu stavebnictví do Paříže Odjezd byl už 6:30 a těsně pře Paříží jsme zjistili důvod tohoto včasného startu - pěkná zácpa. Na výstaviště jsme dojeli, po různém popojíždění, po jedenácté hodině. Prohlídka byla individuální, aby si každý mohl prohlédnout co ho zajímá. Žáci byli překvapeni rozlehlostí výstavních ploch a množstvím vystavovaných věcí, bohužel z oboru truhlář toho zas tak moc nebylo. Odjezd byl naplánován na čtvrtou a na večeři jsme se dostali až po osmé hodině.
Zítra nás čeká celodenní práce v dílně.
06.11.2019
Středu jsme zahájili hodinou anglického jazyka s učitelkou Fanny Bonamy. Pohovořili jsme o našich rodinách, zálibách, zvířatech atd. Potom jsme pokračovali v práci na křeslech a po obědě hurá na výlet.
Naše první kulturní zastávka byla na světoznámém renesančním zámku Chambord. Žáci a žákyně si ho prošli od spodu nahoru a zpět a byli uchváceni velikostí a rozlehlostí objektu, určeného pro jednoho člověka, který tam byl asi dvakrát. Prohlídka nám zabrala méně času, než jsme plánovali, a tak jsme stihli ještě hrad s vyhlídkou nad Vendôme. Také jsme chtěli navštívit katedrálu, ale ta byla zavřená. Prošli jsme si hlavní ulicí starého města a parkem okolo řeky Loiry.
Vzhledem k tomu, že jsme dnes neměli večeři, stavili jsme se v E.Leclerc pro zásoby a jídlo k večeři.
Zítra jedeme na celý den na stavební veletrh do Paříže.
Radek Dvořák
05.11.2019
Dnešní den byl opravdu pracovní. Postupně hoblujeme a tvarujeme zakřivené díly za pomocí vyřezávání na pásové pile a frézování podle zhotovených šablon.
Zítra dopoledne nás čeká ještě práce v dílně, ale odpoledne máme naplánovaný výlet na zámek Chambord.
Radek Dvořák
04.11.2019
Dnes nám začal normální den v Lycée Ampèe ve Vendôme. Začali jsme klasickou sladkou francouzskou snídaní – bageta s máslem, marmeládou nebo nutellou a lupínky. Pak jsme nastoupili do truhlářské dílny. Zde nás uvítal mistr Yvan Yolli, ukázal nám školu a seznámil s výkresovou dokumentací na zhotovení křesel, která budeme vyrábět. Okolo desáté hodiny nás přivítali zástupci vedení školy včele s ředitelem Bruno Cavat a popřáli nám krásný pobyt v jejich škole. Do oběda jsme ještě stihli hodinku anglického jazyka s učitelkou Fanny Bonamy, která byla částečně vyplněna plánováním našeho pobytu. Pak už byl kýžený oběd a po něm klasická truhlářská práce v podobě rozměřování materiálu a jeho řezání.
Na zítřek plánujeme práci v dílně zaměřenou na výrobu křesel.
Radek Dvořák
03.11.2019
Rok se s rokem sešel a my opět cestujeme do Francie na stáž v rámci projektu Erasmus+. Sraz účastníků zájezdu byl o půl jedenácté v Čáslavi na nádraží a odjížděli rychlíkem Vysočina do Prahy. Autobus nám přímo navazoval, a tak jsme pokračovali na letiště, kde bylo již otevřené odbavování. Odevzdali jsme svoje zavazadla, prošli kontrolou a čekali na let. Odstartovali i přistáli jsme přesně na čas a pro některé žáky to byl velký zážitek, protože letěli poprvé. Trochu je překvapila menší turbulence ve vzdušných proudech. V Paříži jsme prostřednictvím naší „výborné“ angličtiny a s pomocí překladače Google vyzvedli zajištěné auto a bez velkých problémů konečně dojeli okolo půl desáté do Vendôme, kde jsme byli očekávání panem Stéphane BILLAUD, který nás ubytoval. To byla poslední událost našeho dlouhého cestovatelského dne.
Portugalsko
19.11.2019
Ani poslední školní den nezahálíme. Máme ranní vyučování a začínáme tak zvaným CNC kitem (CNC kit). Tedy doplňky pro číslicově řízený stroj, jako jsou servomotory, přepínače mezi osami a ovládání os atd. Jinými slovy, vše potřebné, když si chceme udělat doma vlastní CNC frézovací plotr. Po uplynutí asi dvou hodin porovnávání možností výrobců k tvorbě vlastních stavebnic řešíme dostupné možnosti v České republice a výrobě takového plotru u nás na naší škole, který by byl dobrou pomůckou v truhlářské dílně pro zafrézování kapes a reliéfů na zakázkách.
Po teorii se přesouváme k CNC soustruhu, kde si opakujeme vědomosti z minulého týdne. Programujeme znovu sami čep a s úspěchem, bereme si ho domů jako suvenýr. V samotném závěru přichází zástupci školy a neformálně chlapcům předávají Europassy a suvenýr v podobě selfie tyče pro fotoaparáty svých mobilních telefonů, třeba na příští společnou stáž.
Tímto bych chtěl v první řadě poděkovat vedení naší i spřátelené školy za organizaci stáže a také chlapcům za zájem naučit se něco nového ve svém oboru. Určitě se jim tyto zkušenosti v životě neztratí, protože ví, že ,,řemeslo má zlaté dno“.
Lukáš Vydra
18.11.2019
Dnešní pondělní den máme na programu exkurzí do dvou firem. Obě dvě se zabývají vývojem a výrobou průmyslových plastů do automobilového průmyslu.
První zastávkou je firma nedaleko Ourém. Firma GrupoMOLDOESTE je asi tři roky stará, tedy dá se říci, že je to nová firma zabývající se technologií na lisování ABS plastů. Vše zde ještě voní ,,novotou“. Procházíme nejprve lisovnu a začínáme v nástrojárně, kde si prohlížíme složité formy různých tvarů, určené pro velké vstřikolisy. Používají zde nejmodernější a nejsložitější CNC obrábění, jaké je na dnešním světovém trhu dostupné. Firma zaměstnává nejvíce žen na různých technických pozicích. Největší zastoupení z řídících systémů v této firmě má systém Heidenhain.
Po prohlídce a výkladu o vizích firmy se přesouváme do podobného podniku, kde se také zabývají výrobou a vývojem plastových dílů. IBEROMOLDES Grup je strojní firma založená v padesátých letech. Má velkou tradici a vyváží většinu svých produktů do zahraničí. Samozřejmě začínáme nástrojárnou, kde má největší podíl řídících systémů firma Heidenhain a Fanuc. Firma má různé CNC stroje a za zmínku stojí i české zastoupení firmy Kovosvit MAS.
Exkurze končila ve večerních hodinách.
Lukáš Vydra
17.11.2019
Dnes je u nás státní svátek. My dnes nemáme po včerejším náročném dnu důležitý program. Za okny apartmánu je deštivé počasí, a tak zůstáváme dopoledne doma.
V odpoledních hodinách vyrážíme znovu na cestu do města Fátima a Leira. Obcházíme znovu místa se suvenýry a dárkovými předměty a dokupujeme upomínkové předměty domů nejen rodičům.
Večer trávíme u českých klasických filmů - komedii Marečku, podejte mi pero a Na samotě u lesa J.
Lukáš Vydra
16.11.2019
Je tu poslední víkend a možnost objevit nějaká nová místa. Po snídani vyrážíme tentokrát na sever, do města Porto. Přijíždíme kolem poledne do místa nedaleko centra města.
Jdeme pěšky do historické části, malebnými uličkami a různými čtvrtěmi se dostáváme do městského parku. Po svačině, kterou s námi sdílejí i holuby snad z celého města, pokračujeme dál.
A tak přicházíme do centra, které na nás působí jak z nějakého depresivního filmu. Vypadá to zde jako po válce, domy v rekonstrukci, opuštěné obchody a hodně lidí různých národností. Ale i tak zajímavé místo. Po cestě zpět se zastavujeme na oběd a v odpoledních hodinách vyrážíme cestou zpět do dalšího města.
Zastavujeme se v městě Coimbra, které je jako město Batalha zapsáno mezi památkami světového dědictví Unesco. Zastavujeme se na nejvýznamnějším místě, a to u kostela a kláštera Santa Cruz. Jsou zde pohřbeni dva portugalští králové. Mají zde opravdu honosné náhrobky, snad tu našli věčný klid.
Vracíme se ve večerních hodinách a opravdu unaveni.
Lukáš Vydra
15.11.2019
Páteční den nejdeme do školy. Je konečně krásné počasí, a tak vyrážíme na výlet. Náš cíl cesty je znovu oceán, ale na jiné místo. Na místo, kde jsou po celý rok ty největší vlny v celém Portugalsku.
Při příjezdu k pláži nám před očima vystoupá vlna asi jako mrakodrap. Nevídáné, jezdí sem opravdu hodně turistů a surfařů z celého světa.
Nám se splnil sen a je krásné počasí, procházíme se po pláži a s ostatními turisty sledujeme tu nádheru. Přesouváme se na útes, kde je muzeum surfařů a maják. Krásný rozhled na oceán.
Nádherné místo opouštíme odpoledne, samozřejmě nezapomínáme na suvenýry z tohoto jedinečného místa v Portugalsku.
Lukáš Vydra
14.11.2019
Dnes začínáme ranním vyučováním. Věnujeme se programování a práci na CNC soustruhu, na němž si opakujeme jednotlivé cykly. Vytváříme program za pomocí přiložené dokumentace.
Operace pak následně zkoušíme v CNC dílně. Trochu nás zlobí elektrický proud. Venku je nepříjemné podzimní počasí a dochází k výpadkům elektrického proudu.
Ale i tak se hotový cvičný kus, na kterém jsme si vyzkoušeli hrubovací a dokončovací cykly, povedl. Nejdůležitější byl cyklus závitovací, který pak zkoušíme na kalibr, zda vyhovuje.
Po škole jedeme znovu do města Leira. Navštěvujeme motokárovou dráhu, ale bohužel nám počasí nedovolí uskutečnit plán - povozit se v motokárách. Proto navštěvujeme alespoň místní nákupní centrum a dáváme si jako cenu útěchy vynikající zmrzlinu.
Lukáš Vydra
13.11.2019
Středeční dopoledne vyrážíme do města Batalha, kde si procházíme centrum. Je zde nádherný klášter a katedrála pany Marie Vítězné, který patří k nejkrásnějším divům světa.
Další naší zastávkou je město Leiria, sídlo římsko-katolického arcibiskupství Leiria-Fátima a fotbalového klubu UD Leiria.
Před odpoledním vyučováním nás navštívila naše paní ředitelka společně s panem zástupcem. Zajímali se, jak se nám daří, a pak se vydali na jednání s partnerskou školou.
V odpoledních hodinách pokračujeme v modelování dílů, tentokrát skořepiny, a hodnotíme správný postup.
Večer po nákupu se scházíme s naší návštěvou v apartmánech a hodnotíme prozatímní přínos naší stáže.
Lukáš Vydra
12.11.2019
V úterý dopoledne pokračujeme v programování za pomocí softwaru CAD|CAM – CATIA. Díl (K5), který zde tvoříme, je myšlenkou slovenských kolegů, které tímto zdravíme.
Začínáme od začátku. V projektu nejprve tvoříme díl a následně technický výkres.
Další operací je programování několika cyklů vrtacích CYCLE81|83|84.
Odpoledne je nevlídné počasí, a tak zůstáváme v apartmánu.
Lukáš Vydra
11.11.2019
Dnešní pondělní den máme naplánovanou exkurzi. Konkrétně do města Batalha, vzdálené od Ourém asi půl hodiny cesty.
Obědvali jsme ve škole a po obědě jsme se Sofií vyrazili na exkurzi do nedaleké firmy. Firma Erofio se zabývá výrobou plastových dílů nejen pro automobilový průmysl.
Firma je dodavatelem pro různé evropské firmy, největším odběratelem je skupina VW a dále firmy zaměřené na domácí elektrospotřebiče, například Tefal, Beko …
Nejprve jsme si prošli nástrojárnu a tedy výrobu a přípravu forem pro vstřikolisy. Bylo to velmi zajímavé, firma používá nejmodernější technologie nejen v oblasti obrábění, ale i v přípravě virtuálních jednotlivých dílů za pomocí CATIA CAD.
Po prohlídce nástrojárny se přesouváme do výroby plastových dílů, kde vidíme v činnosti nejeden vstřikolis. Do útrob vstřikolisu se sype směs plastových granulí a za vysoké rychlosti a teploty padá jeden plastový díl za druhým. Samozřejmě se i zde díly procházejí kontrolou v tzv. měřícím kontrolním centru, aby splňovaly kritéria výrobce.
Děkujeme firmě za krásný a podrobný výklad o fungování firmy a o výrobě plastových dílů.
Po našem návratu ve večerních hodinách každý relaxuje podle svého, venku je docela nevlídné počasí…
Lukáš Vydra
10.11.2019
V neděli vyrážíme na výlet až kolem oběda a jedeme k oceánu. I ta nejkratší cesta byla dlouhá asi 80 km, a tak cestou rozebíráme, která místa ještě navštívíme.
Po příjezdu k břehům oceánu s opravdu velkými vlnami se nám otevírá nádherný nekonečný pohled. Fouká zde vítr, ale je celkem slunečno, alespoň na těch pár minut, kdy se zdržíme.
Po procházce po pláži si pár odvážlivých otužilců vyzkoušelo slanou vodu oceánu J .
Další zastávka byla u majáku v městě Penische, zde je nádherný výhled, skoro jako na konci světa.
Tady naše zastávka končí a vracíme se zpět do Urqel. Přijíždíme kolem šesté hodiny večerní, a tak sledujeme TV a odpočíváme po náročném víkendu.
Lukáš Vydra
09.11.2019
První víkend a celodenní volno je před námi. Dnes máme naplánovaný výlet do hlavního města. Počasí se tváří, že by mohlo být krásně, ale s tím nemůžeme počítat.
Vyrážíme na snídani do Ourém. Kolem deváté jsme v oblíbeném obchodě a kupujeme si i svačinu na cestu, i když do Lisabonu je to jen hodina a půl cesty. Cesta uběhla rychle a kolem jedenácté parkujeme u pobřeží Santa Maria de Belém. A obcházíme ho. Zdržujeme se asi tak tři hodiny. Zastavujeme se i u historického muzea Praca do Império. Nafotili jsme nějaké fotografie a posouváme se v Lisabonu zase o kousek dál.
Po svačinové pauze přejíždíme známý pontový most a přijíždíme pod velice známou sochu Ježíše Krista - Almada. Bohužel začalo hustě pršet a vyhlídku na celé město nám zkomplikovala mlha. I tak to byl velký zážitek.
Zde naše putování za památkami končí a přesouváme se do centra města, kde navštěvujeme známý obchod s japonskými komiksy. Po zakoupení suvenýrů, nejenom z Lisabonu, jedeme v odpoledních hodinách do největšího obchodního domu v centru Lisabonu.
Colombo je velké obchodní centrum, kde se nachází nespočet různých obchodů a restaurací a hemžilo se to tu lidmi různých národností. Po večeři v místních restauracích a po nákupu suvenýrů se ve večerních hodinách loučíme s Lisabonem. Myslím, že jsme viděli tak třetinu, ale byl to krásný zážitek.
Lukáš Vydra
08.11.2019
Páteční odpoledne se konečně vyjasnilo. Je krásné počasí. Po snídani a zápisu do deníků ze stáže plánujeme víkendové výlety. V plánu máme Lisabon a v neděli, to ještě uvidíme….
Ve škole dnes pokračujeme v modelování nového dílu. Naši stážisté si zde upevňují a zkouší samostatně to, co se nově naučili.
Ve večerních hodinách vyrážíme do ulic Ourém, dáváme si výbornou večeři v místní restauraci podle libosti. Poté jedeme do Urqel. V sobotu časně ráno jedeme na výlet, tak snad vydrží krásné počasí.
Lukáš Vydra
07.11.2019
Dnes máme dopolední vyučování, a tak vyrážíme po osmé hodině ranní do oblíbeného obchodu v Ouré, kde si dáváme snídani, a pak se přesouváme do školy.
Začínáme tím, že včerejší obrobený díl doplníme o několik operací. Ručně jsme naprogramovali za pomocí cyklů a následně vyzkoušeli v praxi (vrtání, závitovaní, zahloubování). A zkušební kus se zase posunul o kus dál. Následně zkoušíme více vrtacích cyklů a jejich maximální využití tak, aby operace byla co nejefektivnější.
Vyučování uteklo rychle a nás dnes čeká výlet do nedalekého města Fatima.
Náším cílem bylo křesťanské poutní místo. Sice nám trochu nepřálo počasí, které se tu mění snad každých deset minut, ale i tak to byl velký zážitek. Tak velké poutní místo, kde se stal ,,sluneční zázrak“ , ještě nikdo z nás neviděl. V dešti se jdeme schovat do baziliky panny Marie Růžencové. Nádhera, která se nedá popsat.
Při odchodu z poutního místa se zastavujeme u různých obchůdků se suvenýry, ať už v podobě utrpení Krista nebo jen památkou na Fatimu a Portugalsko samotné.
Náš výlet tím nekončí, přesouváme se do Grutas da Moeda. Jedná se o jeskynní útvar nedaleko města Fatima. Zde jsme měli možnost navštívit jedno z nejhezčích míst v Portugalsku díky nejen krásně nasvíceným krápníkům, ale i sympatické průvodkyni, která nám v anglickém jazyce přiblížila historii a současnost jeskyní. Po exkurzu malé občerstvení v obchůdku. Venku prší…
Zítra nás čeká dopolední odpočinek a doplnění deníků ze stáže a pak odpolední vyučování.
Lukáš Vydra
06.11.2019
Středeční ráno jsme si trochu přispali. Čeká nás odpolední vyučování, a tak jsme se vydali na malý výšlap. Po osmé hodině jsme se přesunuli z Urqueira do města Ourém, poté jsme navštívili jeden oblíbený obchod nejen s potravinami a po snídani vyrážíme kousek za město.
Hrad Ourém se tyčí nad městem, dole v podhradí jsou krásné vilky s restauracemi a obchůdky se suvenýry. Čekal nás prudký výšlap malebnými uličkami. Po chvilce (nebylo to takové utrpení) jsme stanuli na nádvoří hradu. Je zde krásný výhled do kraje, až na rychlé střídání dušičkového počasí. Po prozkoumání hradu, který je dále pro veřejnost uzavřen kvůli opravám hradeb, se přesouváme na procházku do centra Ourém.
Počasí se umoudřilo, a tak relaxujeme na lavičkách a užíváme si trochu portugalského sluníčka.
Po jedné hodině odpoledne vyrážíme do školy, kde nás čeká oběd v podobě mořských plodů. Ryba a další již zmíněné mořské plody jsou zde tradicí. Bohužel tato tradice je několikrát v týdnu a ne každý z našich stážistů je nadšen.
Na druhou hodinu odpolední přicházíme do NC učebny, kde nás vítá nová tlumočnice Sandra, která nám překládá do anglického jazyka. Dnes se věnujeme programování v CAM a novému software Cimatron, kde již vytvořený díl v CAD CATIA měníme v NC kód pro Sinumerik a následně si ho vyzkoušíme vyrobit na CNC centru.V šest hodin večer končí dnešní vyučování a pokračujeme zítra dopoledne.
Lukáš Vydra
05.11.2019
Dnešní školní den naši stážisté modelovali díl motoru. Vyzkoušeli si skicování, roztahování, tvorbu závitu, vše, co znají ze softwaru SolidWORKS, ale pro ně v novém programu CATIA v anglickém jazyce. Nejtěžší bylo asi převedení do výkresu, které mají složitější a doplňují kotování barevně.
Po obědě jedeme „domů“, dáváme chvilkový odpočinek a večer vyrážíme znovu do ulic Ourém. Jdeme nakoupit suroviny na dnešní večeři a přitom objevujeme novou část města s obchodními domy. Je zde opravdu vše a to nám vyhovuje.
Bohužel, stále nám trochu prší a fouká nepříznivý vítr. Zítra dopoledne nás čeká výšlap na místní zříceninu a doufáme, že již bude trochu lepší počasí.
Zítřejší vyučování bude až odpoledne a budeme programovat a vyrábět na CNC stroji.
Lukáš Vydra
04.11.2019
V pondělí 4.11. jsme poprvé vyrazili do nové školy, kde nás čekali její zástupci. Slavnostně nás přivítali a představili nám jednotlivé obory na jejich střední škole v Ourém a další obory na jejich sloučené škole ve městě Fatima.
Po přednášce a představení naší skupiny vyrážíme na prohlídku školy, kde bude naše působiště. Ve městě Ourém se zaměřují na technické obory, nás se bude týkat programování a 3D kreslení.
Kolem desáté hodiny jdeme do samostatné hodiny programování. Ukazujeme si rozdíly programování v systému FANUC a v systému Sinumerik. Po seznámení se systémem Sinumerik zkoušíme jejich CNC obráběcí centrum OPTIMUM, kde je seřizování velmi podobné systému FANUC, který využíváme na našem obráběcím centru KIRA KPC.
V závěru školního dne instalujeme do našich PC nový CAD/CAM systém CATIA, na kterém již od zítra budeme tvořit 3D modely, konkrétně skořepinu vany motoru.
Po obědě jedeme na ubytovnu, cestou jsme stihli společnou prohlídku města zaměřenou na obchodní síť a kulturní instituce, tedy na vše, co budeme či můžeme potřebovat k existenci, zábavě a relaxaci při naší stáži.
Odpoledne trochu prší, přesto se část stážistů vydala k večeru do ulic městečka Urqueira. Ostatní připravují večeři. Po dobré večeři nás čeká karetní hra AZ-kvíz a příprava na zítřejší modelování.
Lukáš Vydra
03.11.2019
Dne 3.11 jsme vyrazili z Třemošnice na dlouhou a náročnou cestu. Víc jak 2 týdny strávíme v zemi, kterou jsme ještě nenavštívili. Naše cílová země je Portugalsko.
Ve večerních hodinách jsme přistáli na letišti v hlavním městě Lisabonu. Zde nám osvědčená půjčovna aut zapůjčila luxusní vícemístné MPV Mercedes-Benz v bussines třídě. Kolem deváté večer jsme dorazili na místo, tedy do apartmánů v malém městečku Urqueira, které je vzdálené od města Ourém cca 15 kilometrů na sever.
Po dlouhém a náročném dni a vyprávění zážitků jsme ulehli ke spánku.
Itálie
18.11.2019
Poslední den ve Fiorenzuole jsme v dopoledních hodinách vyrazili do školy na předávání certifikátů, které naši žáci získali za průběh stáže. Slavnostní předávání proběhlo za přítomnosti zástupců vedení italské i české školy a několika místních žáků. Po předávání jsme se vydali rozloučit s místními učiteli, kteří nás celou stáží provázeli a byli nám výbornými mentory, vedli nás při získávání nových znalostí a dovedností. V odpoledních hodinách nás čekalo balení zavazadel a příprava na zítřejší cestu. Večer nás ještě potěšila vynikající italská večeře a rozloučení s místními provozovateli ubytování.
Z Itálie Jan Řežábek
16.11.-17.11.2019
Máme před sebou očekávaný víkend a výlet na světoznámý Allianz stadión proslulého týmu Juventusu Turín, kde v současné době působí jeden z nejlepších fotbalistů planety Christiano Ronaldo. Plni očekávání jsme v sobotu dopoledne vyrazili do zhruba 240 km vzdáleného města Turín, kde nás čekala komentovaná prohlídka stadionu a muzea. Když jsme dorazili na místo určení, rozprostřel se před námi pohled na svatostánek severoitalského sportu, který s kapacitou 42507 patří sice k menším stadionům, ale svou unikátní architekturou Vás hned na první pohled ohromí. Prohlídka stadionu s komentovaným výkladem Vás přenese do mís, kterými prochází samotní hráči a přiblíží Vám pocity, kterými takové hvězdy, kterými je právě Ronaldo, prochází. Největším zážitkem celé prohlídky je návštěva šatny fotbalistů, kde hned při vstupu každý návštěvník hledá stříbrnou cedulku s nápisem Ronaldo, a následuje velmi těžký souboj o fotografii tohoto místa. Moderní architektura, to je asi slovo, kterým bychom mohli popsat pocity, které člověk má, když prochází chodbami stadionu. Stavba působí velmi moderním nádechem a vše je současně kombinováno s fotografiemi hráčů z minulosti. Na konci celé prohlídky vše vrcholí příchodem na trávník, kde z pohledu na tribuny, tyčící se na všechny strany, opravdu člověku dochází slova. Návštěva tohoto místa v nás zanechala velmi pozitivní pocity a následně jsme naši pouť Turínem korunovali nákupem suvenýrů se značkou zdejšího týmu. V neděli nás čekalo nakupování v několik kilometrů vzdáleném městě Fidenza, kde si každý z nás nakoupil poslední dárky po naše blízké a samozřejmě i nějaké ty drobnosti pro nás samotné. Zbytek odpoledne jsme strávili odpočinkem a sledováním sportovních přenosů.
Z Itálie Jan Řežábek
15.11.2019
Páteční dopoledne nás opět přivedlo do místní školy a měli jsme před sebou první hodinu, na kterou se naši žáci velmi těšili. Mohli si totiž vyzkoušet zapojení vzduchového pneumatického schématu v praxi, a to vše praktickým úkolem, který jim zadal italský pan učitel. Nejprve jsme dostali pět minut na výběr správných komponentů, které budeme pro zapojení potřebovat, a následoval samotný pokus o propojení všech částí pomocí trubiček na vzduch. První pokus sice úspěšný nebyl, ale druhý už probíhal naprosto bez problémů a vše se podařilo úspěšně zapojit. Dále následovaly pokusy o změny ve schématu a jiné způsoby zapojení vzduchových pístů.
Druhá hodina byla také velmi očekávanou, čekal nás totiž rozhodující mezinárodní fotbalový zápas o vítěze série Česko vs Itálie, který byl po čtyřech zápasech nerozhodný 2:2. Po jasné výhře bez obdrženého gólu jsme se tak mohli radovat ze zaslouženého vítězství.
Další hodiny nás čekala práce v programu Excel, kdy si naši žáci vyzkoušeli hlavně spolupráci s italskými kolegy. Společný úkol řešili se zaujetím sobě vlastním a hlavní cíl propojení italské a české mentality při řešení problémů se vydařil na sto procent. Poslední hodinu nás čekal anglický jazyk, který přinesl další příležitost navázat přátelské vztahy s žáky jiné země a kultury. Odpoledne jsme věnovali odpočinku a v důsledku velmi špatného počasí také hraní herních konzolí.
Z Itálie Jan Řežábek
14.11.2019
Čtvrteční ráno nám opět přineslo slunce, a tak jsme hned po snídani vyrazili do školy, kde nás čekaly hodiny odborného výcviku. Naši žáci se rozdělili do skupin a přidali se k žákům italským, kteří pracovali na svých projektech. Důležitou součástí byla tedy komunikace v anglickém jazyce, aby se žáci z obou zemí dokázali domluvit a spolupracovat na společném výrobku. Naši stážisté si tak vyzkoušeli nejen práci na strojích tady v Itálii, ale zároveň komunikaci v odborné angličtině. Po obědě, který jsme pořídili v místním supermarketu, jsme vyrazili na další exkurzi do firmy Alfaplast, která se věnuje výrobě plastových produktů ekologickou cestou. K výrobě používají recyklované materiály, které mnozí z nás vyhazují do koše, aniž bychom věděli, že je možnost tento odpad dále zpracovávat. Naše žáky nevíce nadchla spolupráce této firmy s firmou BMW, do které dodávají plynové pedály do sériově vyráběných automobilů. Odpolední program jsme vyplnili opět sportem a vyrazili do místní posilovny spálit několik kalorií před další vydatnou večeří. Po večeři samozřejmě nesmělo chybět sledování fotbalového zápasu českého národního týmu v boji o Euro.
Z Itálie Jan Řežábek
13.11.2019
Na dnešní dopoledne byla naplánovaná celodenní exkurze do firmy na výrobu světoznámých sýrů Grana Padáno, které jsou pro oblast severní Itálie typickým vývozním produktem. V průběhu prohlídky celé továrny jsme na vlastní oči viděli vznik jednoho třicetikilového bochníku, jehož cena se dle stáří pohybuje od pěti do osmi euro za jedno kilo. Místní firma Latteria Sociale Stallone každý den produkuje 80 bochníků a vyváží je do celého světa, včetně České republiky. Celý proces, od dovozu mléka po vytvoření sýra a následné skladování, pro nás byl opravdu nevšední zážitek, který si budeme dlouho pamatovat. Vše bylo zakončeno ochutnávkou tři roky starého vyzrálého sýra, který se podával s medem a oříšky. Otevřenost a vlídnost místních majitelů firem v nás při každé návštěvě zanechává velmi příjemný pocit, který si přenášíme do dalších dní našeho pobytu. Dnešní odpolední program byl ryze sportovní a čekaly nás dva fotbalové zápasy. První probíhal v místní tělocvičně s italskými žáky a sérii se nám po bojovném výkonu podařilo srovnat na 2:2. Největší zásluhu na našem vítězství nese náš brankář, který předváděl někdy až neskutečné zákroky. Druhý zápas už byl ryze českou záležitostí a probíhal za slunečného dne přímo na hřišti u našeho ubytování.
Z Itálie Jan Řežábek
12.11.2019
Dnešní ráno jsme začali opět vynikající snídaní, která je v Itálii převážně sladká. Po příjezdu do školy nás čekala hodina elektrotechniky, kde si naši žáci vyzkoušeli zapojení led diod do elektrického obvodu na počítačových simulátorech. Následovala hodina počítačových technologií, kde jsme v laboratoři elektrotechniky instalovali programy do operačních systémů. Po skočení hodiny jsme se přesunuli do počítačové učebny a pracovali v programu excel. Poslední hodina byla věnovaná zapojování komponentů do elektrického obvodu, v níž si každý mohl vyzkoušet zapojení zvonku a dalších zařízení.
Po vyučování jsme měli v programu zasloužený oběd ve formě drobných laskomin v místním supermarketu a čekal nás hodinový odpočinek před dalším fotbalovým zápasem s italskými žáky. Po dvou prohrách jsme si brousili zuby na první výhru, která nakonec po strhujícím zápase přišla. Parádní výkon našich žáků byl korunován vítězným zlatým gólem v prodloužení. Dále nás čekal odpočinek a zasloužená oslavná večeře prvního vítězství.
Z Itálie Jan Řežábek
11.11.2019
Dnes jsme se po slunném víkendu probudili do studené a deštivé Fiorenzuoly a čekal nás první den druhého týdne v severní Itálii. Po vydatné snídani jsme se vydali do školy a čekal nás nabitý program. První hodinu jsme strávili s panem učitelem Stefanem Virgilim, který nás provedl dalšími učebnami odborného výcviku a seznamoval nás se stroji, které místní škola vlastní a používá. Druhou hodinu jsme se přesunuli do budovy technické školy a čekala nás přednáška jednoho ze studentů o ovládacích systémech v domácnostech. Dozvěděli jsme se, jak celý systém funguje a jak můžeme například pračku, ledničku, mikrovlnku nebo myčku ovládat pouhým stisknutím tlačítka na mobilním telefonu nebo tabletu. Po několika otázkách našich žáků jsme se přesunuli na obědovou pauzu a po ní následovaly ještě dvě další vyučovací hodiny. Nejprve jsme opět zkoušeli rozebírat a skládat počítačové sestavy a v posledních chvílích ve škole jsme se věnovali výuce matematiky v anglickém jazyce. Po vyučování následovaly drobné nákupy jídla a hodinový odpočinek v místě ubytování. Odpoledne jsme potom věnovali návštěvě místní posilovny a hraní her na konzolích. Po vydatné večeři zakončené dezertem jsme ještě probrali plány na další den a vše zakončili hrou Monopoly.
Z Itálie Jan Řežábek
09.11.- 10.11.2019
Víkendové počasí nám opravdu přálo a nad severní Itálií konečně vysvitlo slunce. Mohli jsme tak vyrazit na připravované výlety a zároveň si užívat slunečného počasí. V sobotu nás čekala Verona, město Romea a Julie, a známé Italské jezero Lago di Garda. Město Verona nás pohltilo svou atmosférou a množstvím dochovaných památek, které člověka nadchnou svou neokázalou atmosférou. Gladiátorská aréna di Verona vás přenese v čase do dob, kdy mladí muži bojovali o své životy pro pobavení bohatých lidí a zároveň Vás nedchne svou monumentálností a naprostou unikátností. Zde si můžete prohlédnout samotné kolbiště, kde se boje odehrávaly, a také máte možnost usednout do míst, kde bohatí občané Verony vše s klidem pozorovali. Čeká Vás procházka útrobami arény, kde mladí bojovníci čekali na své zápasy. Dále nemohla chybět návštěva světoznámého domu Julie, kde si můžete prohlédnout proslulý balkón z Shakespeareovy divadelní hry. Pokud bychom měli popsat pocity, které jsme já a naši žáci měli, tak bychom určitě Veronu nazvali městem romantiky.
Dále nás v sobotním odpoledni čekala cesta kolem jezera Garda, které určitě patří k tomu nejkrásnějšímu, co Itálie nabízí. Cesta horami s nádherným pohledem na moře v nás zanechala nezapomenutelný dojem.
Neděle byla ve znamení sportu. Vypravili jsme se do jednoho z nejznámějších měst Itálie Milána. Naše první kroky vedly na fotbalový stadión San Siro, který bezesporu patří k těm největším a nejznámějším na světě. První nás překvapila velikost tohoto svatostánku sportu a ve chvíli, kdy jsme se mohli posadit do šaten týmů AC Milán a Inter Milán, jsme byli naprosto pohlceni atmosférou, kterou toto místo nabízí. Procházka kolem hřiště, návštěva muzea a obchodu se suvenýry v nás zanechala hlubokou stopu a po zbytek našeho výletu jsme neustále vzpomínali a probírali, jakým způsobem se tento stadión vepsal do historie fotbalu. Následovala návštěva Katedrály Narození Panny Marie, která patří k naprostým světovým unikátům, a samozřejmě nesmělo chybět ochutnání vyhlášené místní pizzy. Po víkendu plném dojmů jsme pokračovali zpět do našeho ubytování a čekal nás už jen zasloužený odpočinek.
Z Itálie Jan Řežábek
08.11.2019
Páteční dopoledne se opět neslo ve znamení deštivého počasí, a tak nám přišlo vhod, že máme dle rozvrhu hodin strávit svůj čas v budovách školy. První vyučovací hodinu jsme se zájmem sledovali výklad pana učitele Paola, který nás svou technickou angličtinou zasvěcoval do problematiky pneumatických zařízení. Nadšení bylo o to větší, když jsme zjistili, že si v průběhu dalších minut můžeme získané informace prakticky vyzkoušet v dílnách odborného výcviku. Naši žáci se zájmem sledovali jednotlivá zařízení a způsob jejich zapojení s příslibem toho, že si vše budou moci vyzkoušet úplně sami v příštím týdnu.
Další hodinu nás čekala tělesná výchova, kde jsme měli příležitost změřit své síly s italskými žáky v basketbalu. Byli jsme rozděleni do menších týmu a čekal nás turnaj, který nakonec někteří z nás i vyhráli. Po tělocviku následovala krátká pauza, po které jsme se přesunuli na hodinu počítačové technologie. Probírané téma bylo Microsoft Excel, a tak si naši žáci vyzkoušeli své zkušenosti získané v hodinách IKT u nás ve škole. Poslední minuty ve škole byly opět ve znamení rozvíjení komunikačních dovedností v anglickém jazyce, kdy si žáci společně s italskými vyzkoušeli tvorbu životopisů, které budou jednou potřebovat, až se budou chtít uplatnit na trhu práce u nás nebo v zahraničí. V odpoledních hodinách jsme se věnovali nakupování a návštěvě místní posilovny. Večeře byla vynikající, a tak jsme se po ní odebrali na zaslouženou siestu.
Z Itálie Jan Řežábek
07.11.2019
Ráno jsme se konečně probudili do slunečného dne s vidinou toho, že dnes nás čeká exkurze do firem vyrábějící auta dvou nejznámějších značek v Itálii. Firmy Ferrari a Lamborghini patří bez diskuze k nejkvalitnějším výrobcům sportovních vozů na světě a návštěva muzeí, která jsou soustředěna kolem města Modena, patří určitě k zážitkům, které si člověk nemůže dopřát každý den. První nás čekala firma Ferrari, která je pro mnohé fanoušky sportovního závodění známá hlavně kvůli jménům Michael Schumacher a Niki Lauda. Mohli jsme si tak prohlédnout vývoj firmy a jejich vozů, pokochat se monoposty nejlepších závodníků této značky a připomenout si slavná vítězství nezapomenutelných hrdinů, kteří se vepsali do sportovní historie.
Po prohlédnutí všech vozů jsme se vydali do 40 km vzdáleného muzea značky Lamborghini. Tato firma se zapisuje spíše do moderní historie a přináší nám krásné a luxusní sportovní vozy. Auta, která jsou produktem této značky, jsou známá hlavně svou nepřekonatelnou rychlostí a unikátním vzhledem. Genialita detailu, to by opravdu mohlo být druhé jméno pro návrháře, kteří se podílejí na designování vozů této značky. Překvapí Vás nejen nadčasový vzhled karosérií, ale také nenapodobitelný a velmi pohodlný interiér. Plni dojmů jsme se vraceli zpět na ubytování a obratem se vydali do místní školy na další fotbalový zápas s italskými žáky. Po vyrovnaném duelu, který jsme prohráli o dva góly, jsme se mohli přesunout zpět na ubytování, kde nás opět čekala vynikající večeře a po náročném dni zasloužený odpočinek.
Jan Řežábek
06.11.2019
Středeční dopoledne pro nás začalo prohlídkou historické části města Fiorenzuola, kde se nachází i naše škola. Samotné město je velmi známé svým gotickým kostelem, který je jednou z mnoha zastávek křesťanské poutní cesty z Velké Británie do Říma. V kostele jsme se pohybovali s místním průvodcem, který nás provedl celým kostelem a podrobně nám vyprávěl o všech jeho částech.
Dále následovala prohlídka unikátního místního divadla, které nás překvapilo svou malou velikostí a spletitou sítí chodeb, jež vedly k jednotlivým balkónům v hledišti. Divadlo je také unikátní svou výzdobou, při níž se autoři inspirovali při posledních úpravách českým malířem Alfonsem Muchou. Po prohlídce města jsme se přesunuli zpět do školy, kde nás čekalo pokračování v simulaci zapojování LCD monitoru a jeho následné programování. Poslední hodinu jsme se přemístili na výuku anglického jazyka, kde si žáci vyzkoušeli komunikaci v oblasti propagace a marketingu. Po vyučování jsme se vypravili na 11 km vzdálený hrad Castell'Arquato, který není známý jen svým malebným umístěním na úpatí hor, ale také středověkou vesnicí, která je jednou z mála dochovaných na území Itálie. Po prohlídce hradu jsme se vrátili zpět na ubytovnu, převlékli se a vydali do místní posilovny za sportem. Po návratu už nás čekal odpočinek, vydatná večeře a hraní her na herních konzolích.
Jan Řežábek
05.11.2019
V úterý jsme se probudili do deštivé severní Itálie a po vydatné snídani vyrazili do školy. První hodinu se nám naskytla možnost sledovat simulaci zapojení LCD obrazovky a následné propojení s ovladačem, který umožňoval změnu dat. Celá simulace probíhala pomocí internetové aplikace. V následující hodině čekal naše žáky zajímavý úkol, a to instalace operačního systému do počítačové sestavy. Zadání to však nebylo jednoduché, protože se naši žáci museli poprat s operačním systémem Linux, který pro ně není klasickým pracovním prostředím.
V druhé části vyučovacího bloku nás čekala exkurze do firmy QUAM, která se zabývá výrobou ventilů pro ropné stanice a olejový průmysl. Naše žáky velmi překvapilo, že i v tomto odvětví se používá program SolidWorks, se kterým se setkávají každý den na svých praxích v České republice. Simulace a prezentace návrhů v tomto programu naše žáky opravdu nadchla a celá exkurze se nesla v duchu diskuzí a otázek směřujících k programování a realizaci jednotlivých návrhů.
Po návratu z exkurze už nastala příprava na dlouho očekávané fotbalové utkání s italskými žáky, které pro nás sice neskončilo vítězstvím, ale podařilo se nám sehrát roli důstojného a kvalitního soupeře. Po utkání bylo ještě potřeba udělat několik společných fotek a následovala cesta do místa ubytování. Pozdní odpoledne jsme ještě strávili příjemnou aktivitou a vyrazili do 20 km vzdáleného nákupního střediska, kde proběhly první nákupy dárků pro členy rodiny a blízké přátele. Potom nás už čekala pouze vynikající večeře a sledování zápasu FC Barcelona vs Slavia Praha.
Jan Řežábek
04.11.2019
První den školy pro naše žáky znamenal seznámení s novým prostředím, učiteli, žáky a zázemím školy, kterou navštěvují tisíce žáků. První hodinu nás čekalo praktické vyučování, které jsme využili k prohlídce vybavení školních dílen a dalších učeben školy. Druhá hodina byla zaměřena na prezentaci místních žáků v hodinách anglického jazyka, při níž se nám představil bývalý absolvent školy, který sestrojil vlastní létající dron, a ten nám prakticky předvedl. Naši žáci si mohli detailně prohlédnout, jak takové zařízení funguje a jakým způsobem se sestrojuje.
Další vyučovací hodiny jsme prožili ve školní laboratoři, která se zaměřuje na práci s CNC stroji, a byli jsme seznámeni se vznikem učebny, jejíž základy stojí na ekologickém projektu zpracování nepotřebných materiálů. Poslední hodina strašila naše žáky asi nejvíc. Na rozvrhu byla matematika v anglickém jazyce. Nakonec jsme ale odcházeli nadšeni a kluci si ještě dlouhou dobu povídali o výkladu matematiky místního pana učitele. V odpoledních hodinách jsme vyrazili do nedalekého města Parma, v němž jsme navštívili známé Baptisterium, které nás ohromilo svou architekturou a velmi zvláštní atmosférou. Po návštěvě dalších menších památek města jsme se ubírali zpět do našeho ubytování, kde nás čekala vynikající italská večeře.
Jan Řežábek
03.11.2019
Konečně jsme se dočkali. To byla jedna z prvních vět, které jsme si s žáky vybranými v projektu Erasmus+ na cestu do Itálie řekli. Plni očekávání jsme po poledni v Čáslavi nasedli na vlak do Prahy a konečně mohli vyrazit až do cílové destinace, městečka Fiorenzuola d'Arda na severu Itálie. Odlet z Prahy jsme měli naplánovaný na šestou hodinu večerní, a tak nám na letišti zbylo ještě hodně času na vydatné občerstvení a plánování společných aktivit, které nás budou v průběhu pobytu čekat. Po příletu do Itálie nám už zbývalo jen vyzvednout auto a přesunout se do místa ubytování vzdáleného 140 km od letiště v Milánu. V pozdních večerních hodinách jsme dorazili do místa ubytování v prostředí italského venkova. Velmi rychle nám všem došly síly a usnuli jsme.
Jan Řežábek