V rámci projetu Erasmus+ vyjelo do zahraničí letos celkem 45 žáků, kteří pracují v dílnách partnerských škol. Do slovenské Detvy dorazilo 7 žáků, 14 žáků do německé Jeny, 8 žáků do francouzského Vendôme, 8 žáků do španělského Puertollana a 7 žáků do italské Fiorenzuola d'Arda.
Prostřednictvím tohoto článku můžete sledovat jejich každodenní činnosti...
Fotogalerie:
Informace o projektu můžete sledovat také na Facebooku.
Přehled denních reportáží zobrazíte kliknutím na konkrétní název státu:
Slovensko
20.11.2018
Dne jsme se probudili do mrazivého a podmračeného dne. Naposledy jsme se nasnídali, převzali balíčky na cestu, a jeli se rozloučit do Spojené školy Detva. Chvíli jsme pobyli u ředitele školy Ing. Jána Melicha a naposledy si popovídali s učiteli odborného výcviku v dílnách školy. Vyrazili jsme v 9 hodin, už ve Zvolenu začíná silně pršet a prší až na hranice. Zde se déšť mění na sníh a pokračujeme za hustého sněžení a mlhavého počasí. Do Třemošnice jsme dorazili chvíli před 15 hodinou a zde si rodiče přebrali jednotlivé žáky. Děkujeme Spojené škole v Detvě za příkladnou odbornou stáž, milé přijetí a pěkný pobyt.
Ing. Musílková
19.11.2018
Na Slovensku pokračuje chladné počasí, a i my jsme dnes od 7.30 hodin pokračovali v kreslení strojních součástí v programu SOLID WORKS a následně v programování. Pan Ing. Peter Knotka nás nejen překvapil svými úžasnými znalostmi, ale také se s námi ochotně rozdělil se svými vychytávkami, tak, jak je získal za 40 let své práce. Po kreslení jsme přešli na programování. Zopakovali jsme si absolutní a přírůstkové programování, G a M funkce, lineární a kruhovou interpolaci. Následovala ukázka na školním CNC stroji s řídicím systémem Heidenheim. Dozvěděli jsme o rozdílech mezi školním strojem a profesionálním CNC strojem firmy Haas s řídicím systémem Fanuc. Výuka trvala do 13 hodin. Na konci hodiny jsme panu učiteli poděkovali za úžasnou výuku a následoval pozdní oběd. Odpoledne začínáme uklízet a balit. Přesto jsme se rozhodli dát si od 17 hodin turnaj v bowlingu a počkat s večeří na pana mistra Krátkého, který má pro nás přijet s hasičským autem. Plánovaný odjezd je zítra v 8.30 hodin z Detvy směr Třemošnice. Předpokládaný příjezd do Třemošnice je asi v 15.00 hodin.
Ing. Jiřina Musílková
18.11.2018
Nedělní ráno bylo zamračené a mrazivé, ale i tak jsme uskutečnili výlet na zámek Bojnice. Protože jde o velmi navštěvovaný turistický cíl, vyjeli jsme hned po snídani v půl deváté. Po cestě jsme probírali jednotlivá města tak, jak jsme je projížděli, například Žiar nad Hronom- město známé těžbou bauxitu a výrobou hliníku, Handlová - město hnědého uhlí, kde právě probíhají oslavy svaté Kataríny, patronky zdejších horníků, a také Prievidza – město, známé Piaristickou školou a katolickým chrámem. V 10 hodin jsme dorazili do Bojnice. Prohlídka začala v 10.20 hodin. Rozhodli jsme se pro komplexní prohlídku, která začínala v podzemí u jezírek s pitnou vodou, přes jednotlivá patra až do hlavní věže zámku, tzv. citadely, a následně až po hrobku majitelů. Zdolali jsme 1600 schodů. Bojnice jsou hradním souborem, jenž byl romanticky přestaven na zámek. Jedná se o jeden z turisticky nejatraktivnějších zámků na Slovensku. Je obehnán kružním příkopem. Archeologický výzkum příkopu z let 1964 – 69 doložil pravěké osídlení. Po zániku Velké Moravy zdejší středověký hrad převzal funkci centra královských statků. Nejznámějšími majiteli jsou Jan Korvín, syn Matyáše Korvína, rod Alexia Turza či císařský generál Pavel Pálffy. Poslední přestavba probíhala v roce 1889 až 1910. Hrad byl přestavěn do romantické podoby zámku v duchu gotiky. Asistentem při přestavbě byl architekt Jan Hubert, práci vykonali dělníci a kameníci z Tyrolska. Bylo sneseno horní podlaží severního křídla a proti zvýšené baště byla vybudována schodišťová věž. Náhlá Pálffyho smrt však měla za následek, že celková přestavba nebyla dokončena. Severnímu křídlu a předhradí tedy zůstal vzhled barokní. Dědici Jana Pálffyho zámek prodali Janu Baťovi. Po znárodnění v roce 1945 přešel do vlastnictví státu. Jde o národní kulturní památku a zároveň muzeum. Patří mezi nejnavštěvovanější zámky v Evropě. V parku můžete vidět lípu Matyáše Korvína, starou 700 let. V parku také můžete navštívit zdejší ZOO. Pro velkou zimu jsme tak neučinili a odjeli po 3 hodinové prohlídce zpět do Detvy. V galerii uvidíte jednotlivé záběry z interiérů zámku či pohledy na okolí z citadely. V podvečer jsme dopsali deníky a sledujeme hokej Pardubice - Mladá Boleslav.
Z Detvy Ing. J. Musílková
17.11.2018
Dnes jsme se probudili do nádherného dne. Noc byla mrazivá (-6°C), ale ráno zářivé, sluníčko svítilo a my jsme vyrazili na celodenní výlet do Slovenského rudohoří. Naším cílem byla obec Čierny Balog a lesnický skanzen „Vydrovo“ ve Vydrovské dolině. Čierny Balog se nachází 550 m.n.m. ve „Veporských vrchoch“, které jsou součástí Slovenského rudohoří. V obci žije 5100 lidí a protéká jí řeka Čierny Hron. Hned začátek cesty byl dramatický. V obci Chvatimech jsme nasedli do historického vláčku a vyrazili „Čiernohronskou lesnou železničkou“. Asi po 20 m došlo k vykolejení našeho vláčku. Strojvůdce navedl mašinku tak nešikovně, že kola vagónku byla asi 15 cm mimo kolejnici-na zemi. Cestovní rychlost je tak pomalá, že jsme vylezli ven a strojvůdce se vydal pro pomoc. Za chviličku přijela těžká technika, nasadila vláček na koleje a my jeli vesele dál. Vystoupili jsme v obci Čierny Balog a prohlédli si místní muzeum. U muzea na nás čekaly 2 pracovnice společnosti „VYDRA n.o.“ a vyprávěly nám bohatou historii místa, o lidových tradicích a významných rodácích. Následně je vzala paní Ing. Čiamporová do auta a odjeli jsme do lesnického skanzenu Vydrovo. Zde jsme si prakticky vyzkoušeli některé práce dřevorubců, například řezání dřeva, zatloukání hřebíků či házení poleny. Nejšikovnějším a nejrychlejším „dřevorubcem“ se stal Láďa Licek a získal dřevařskou medaili. Pracovnice nám dále ukázaly tradiční kroje zdejších lidí a vyprávěly o těžké práci zdejších mužů a žen. V kolibě nás pak čekal pozdní oběd a po něm krátká vycházka. Pak jsme se vrátili zpět na Siroň. V 18.30 byla večeře a po ní jsme se rozloučili se žáky OA Plzeň, kteří dnes večer odjíždějí domů. Večer jsme strávili u televize.
Z Detvy Ing. J. Musílková
16.11.2018
Dnešní den byl ve znamení brzké snídaně, protože v 7.30 hodin začínal pod vedením Mgr. Bohdana Dekréta fotbalový zápas. Proti nám byla postavena mužstva z prvních, druhých a třetích ročníků Spojené školy v Detvě. Po zjištění skutečností se spojujeme se 3 chlapci OA Plzeň a vytváříme silné mužstvo. Plzeňské dívky naše mužstvo hlasitě povzbuzují. Jednotlivé zápasy jsou rychlé, tvrdé a velmi akční. Trvají do 11 hodin. V 11. 15 hodin se po vyhodnocení turnaje dovídáme výsledek. Vyhráváme 1. místo v poměru bodů 12:2. Dostáváme diplom a sladkosti jako odměnu. A rychle utíkáme do sprch a převléknout se do slavnostního oblečení. V 12.20 máme slavnostní vyřazení projektu Erasmus +. V zasedací místnosti školy se scházíme s vedením školy a jednotlivými učiteli, kteří se nám po dobu pobytu věnovali. Vyřazení je už dnes, protože žáci OA Plzeň odjíždějí zítra domů. Setkání zahájil ředitel školy Ing. Ján Melich. Zhodnotil celý průběh projektu a společně s vedoucími skupin žáků předal Europassy. Následovalo neformální povídání o pobytu a malé občerstvení. Ve 14 hodin jsme odjeli do Bánské Bystrice. Prohlédli jsme si Muzeum SNP, jednotlivé exponáty a vyslechli vypravování Ing. Pavola Kotese o historii vojsk i válek. Velmi nás zaujal popis uniforem historických armád a jednotlivých zbraní. Do Detvy jsme se vrátili těsně před večeří. Večer bude ve znamení odpočinku a sledování filmů.
Ing. Jiřina Musílková
15.11.2018
Čtvrteční den jsme strávili ve Zvolenu. Od 9 hodin probíhala exkurze ve firmě Continental. Firma je zaměřena na výrobu brzdových systémů osobních automobilů. Musíme říci, že se nám věnovali 4 technologové, kteří nás provedli nejen konstrukcí předních a zadních brzd, ale také funkčností jednotlivých dílů, zkouškami vysokotlakými i pulsními. Prohlédli jsme si nástroje i nástrojové systémy pro CNC stroje nejvyššího stupně. Viděli jsme poslední typy robotizovaných pracovišť, zkušeben, nástrojáren, dokonce nás vzali na galvanovnu na zinkování a niklování, pískování odlitků, montáž brzdných systémů a kontrolu brzd před předáním zákazníkovi. Technologové byli opravdoví nadšenci pro svoji práci a obdivujeme, kolik toho ze své profese vědí. Ve firmě se nesmí fotografovat, takže v galerii fotografie neuvidíte. Následoval přesun na Technickou univerzitu Zvolen. Přesouváme se bez oběda, protože prostě nestíháme. Byla domluvena návštěva u pana děkana, ale zjišťujeme, že není přítomen. Vysvětlení je jednoduché. Právě se schází akademický senát a volí nového děkana. Nás se ujímá pan doc. Ing. Miroslav Dado, PhD, vedoucí katedry: „Katedra výrobnej techniky a managementu kvality“. Nejdříve navštěvujeme strojní dílny katedry, kde vidíme známé klasické soustruhy, frézky, vrtačky a brusky, obrážečky a některé stroje pro truhláře, zkoušky tahem, vrubové houževnatosti a další. Pan docent nazývá vysokoškolské dílny muzeem a má trošičku pravdu. Zařízení našich dílen je neskonale na vyšší úrovni. Následuje prohlídka celé univerzity a přicházíme na “Katedru riadenia strojov a automatizačnej techniky“. Nejdříve jsme byli uvedeni k panu prof. Ing. Štefanu Barcíkovi, CSc, který nás po úvodním přivítání informuje o studiu na katedře, studijních programech i úspěších studentů. Následuje návštěva laboratoří katedry. Vyzkoušíme si automatizaci výroby, hrajeme si s roboty, vyzkoušíme 3D virtuální realitu, a to se nám líbí. V 15 hodin se vracíme do Detvy, následuje pozdní oběd a osobní volno. Po večeři vyrážíme do tělocvičny.
Z Detvy Ing. Musílková
14.11.2018
Středeční den byl ve Spojené škole Detva ve znamení SOLID WORKSU. Celý den jsme kreslili výrobní výkresy strojních součástí – například korunkové matice, šrouby a další. Procvičili jsme si vlastnosti dokumentu, pohled výkresu, řezy, ideální řez, otevření součástky z výkresu a končili jsme vazbou, soustředným přesunutím součásti. Jde o přípravu na kreslení sestav, které nás čekají v pondělí. Po večeři jsme vyrazili na místní stadion. Hrálo se hokejové utkání Detva (Slovensko) a Budapešť (Maďarsko). Mužstvo Detva HC 07 je vítězem 1. ligy Slovenska za rok 2017, a tak se utkání těšilo velkému zájmu. Zažili jsme pravý kotel, úžasnou podporu nadšeného publika slovenskému mužstvu. Přesto utkání dopadlo 5:4 ve prospěch maďarských hráčů. Po návratu na Siroň následovala horká sprcha a spánek.
Z Detvy Ing. Musílková
13.11.2018
Slováci dnešní dopoledne strávili ve firmě PPS Detva (Podpolianské strojárne Detva). Prohlédli si výrobu důlní těžké techniky a silniční techniky. Z hlediska technologie jsme se seznámili s tvářením kovů, svařováním nosníků, obráběním na CNC obráběcích centrech, stříkáním a pískováním. Od 14 hodin jsme byli v organizaci „Detvansky tulipán“. S pracovnicemi tohoto centra jsme vyráběli a kreslili dřevěné krabičky a prkénka do kuchyně. Od 20 hodin jsme hráli fotbal v tělocvičně společně s Plzeňáky. Ve 22 hodin byla večerka.
12.11.2018
Dnešní den byl ve znamení pájení. Ráno nás v odborné učebně Ing. Ivan Krokoš seznámil se základy pájení. Už víme, co je pájení naměkko i natvrdo, co je pájka, páječka a pájený spoj. Po teoretické výuce následovala výuka praktická a my jsme poctivě pájeli. Následovala kontrola pájených spojů a zvítězili jsme. Byli jsme za svou práci pochváleni. Po kontrole pájených spojů a ověření funkčnosti elektrických obvodů nám zbyla hodinka do odjezdu na Viglaš. Rychle jsme se nasvačili a vyjeli linkovým autobusem. Zámek Viglaš má dlouhou historii. Vznikl jako skalní hradiště v raném středověku. Nejdříve tu byl klášterní objekt, pak byl v majetku Templářů a Maltézských rytířů. Hradní sídlo zde vybudoval Ludvík z Anjou a následně ho dokončil Zikmund Lucemburský, římský a německý císař a také český král. Za druhé světové války byl objekt poškozen, v podstatě z něj zbyly pouze ruiny. V roce 2008 za 1 slovenskou korunu ho kupuje ruský podnikatel Rekitar. Vše je zrekonstruováno a od roku 2014 je zde provozován Hotel The Grand Vígľaš****. Zámecká kaple byla vysvěcena starokatolickou církví a slouží ke svatebním účelům. Sbírka strojů a vynálezů od Leonarda da Vinciho, kterou jsme viděli vloni, byla odvezena do italského Milána. A to je škoda. Byla skvělá. Po prohlídce jsme odjeli do Detvy, následovala večeře, bowling a psaní deníků. Večerka ve 22 hodin.
Z Detvy Ing. J. Musílková
11.11.2018
Probudili jsme se do nádherného slunečného rána a odjíždíme do Nízkých Tater, do oblasti Demänovské doliny. Chceme zde navštívit komplex 30 jeskyní. Pro návštěvníky jsou přístupné pouze dvě – Ledová jeskyně a Jeskyně svobody. Jeskyně svobody má nejbohatší krápníkovou výzdobu a zpřístupněno je 1600 m chodeb. Teplota je 6° - 7°C. Jsou zde 2 možnosti prohlídky. My jsme zvolili tradiční okruh a během prohlídky překonáváme 914 schodů. Fotografování dnes nebylo umožněno.
Po procházce odjíždíme do Liptovského Mikuláše. V plánu máme navštívit kontaktní ZOO a aquapark Tatralandia. Bohužel v zoologické zahradě nastaly stavební úpravy a je uzavřena. Všímáme si, že i zvířata jsou odstěhována. Přecházíme tedy do aquaparku. Po půlhodinovém náročném vyjednávání a přesvědčování, že jsme školní výlet, získáváme slevu a celodenní možnost koupání. Protože je velmi teplý listopad, jsou otevřeny i všechny venkovní termální bazény i bazény vnitřní, a tak se s chutí koupáme ve vodě 42°C teplé. Voda v bazénech je léčivá pro pohybové ústrojí i dýchací potíže. Využíváme také tobogány a různé jiné atrakce. Do Detvy trvá cesta dvě a půl hodiny, a tak večeříme ve 20.30 hodin. Ve 22 hodin je večerka.
Z Detvy Ing. Jiřina Musílková
10.11.2018
Sobotní ráno bylo mlhavé a ochlazuje se. Po snídani jsme se vydali na celodenní výlet. Naší první zastávkou byl „ kaštiel“ Svatý Anton. Prohlédli jsme si jednu z nejhezčích staveb Slovenska, rodové sídlo rodu Corbutovců. Členové tohoto rodu v minulosti byli významnými osobnostmi, jako například bulharskými císaři, francouzskými princi či ministerskými předsedy. V roce 1945 přešel veškerý majetek do rukou státu, jako splátka rodových dluhů, a proto nebyl nikdy vrácen ani privatizován. Bohužel zde platí zákaz fotografování, a proto v galerii najdete minimum fotografií. Druhou zastávkou bylo hornické město Bánská Štiavnica, prohlédli jsme si historické centrum a dali si oběd. Poté jsme pokračovali do termálních lázní Sklenné Teplice. Pěkně jsme se prohřáli ve 42°C teplé vodě a relaxovali v solné jeskyni. Následoval odjezd do Detvy a večeře. Večer odpočíváme u televizního filmu Shreek.
Z Detvy Mgr. J. Musílková
9.11.2018
Dnešní dopoledne pokračovalo ve znamení SOLID WORKSU. Procvičovali jsme kreslení strojních součástí, takže už umíme upravit prvek, odebrat vysunutím nebo rotací, upravit skicu, sjednocení, známe průvodce dírami či umíme oříznout entity. Odpolední program byl připraven na farmě v obci Detvianska Huta a učili jsme se jezdit na koních. Naše snažení uvidíte v galerii. Podvečer a večer jsme strávili ve školní tělocvičně tréninkem v kopané. Hráli jsme až do 21 hodin. Trénujeme, protože jsme přijali výzvu pana Mgr. Bohdana Dekréta a 16. listopadu sehrajeme fotbalový zápas se žáky Spojené školy Detva. Tak nám držte palce.
Z Detvy Ing. Jiřina Musílková
8.11.2018
Čtvrteční ráno nás pozdravilo ve znamení SOLID WORKSU. Celé dopoledne jsme probírali základy kreslení v tomto programu. A procvičovali – skica, horní rovina, přední rovina, inteligentní kóta, srážení hran, kreslení vyvrtaných děr, způsoby kótování a další možnosti zakreslení strojních součástí. Po nakreslení jednodušších součástí, jako jsou upínky či frézované kostky, jsme se dostali k věcem složitějším. Pro nás je to složení dělícího aparátu, který se používá jako přídavné zařízení na frézkách. Prohlédli jsme si animaci pana „majstera“ Petera Knotky a dozvěděli se, že naším hlavním úkolem v příštích hodinách kreslení bude zakreslit jeho konstrukční části. Ve 14 hodin jsme odjeli linkovým autobusem do Zvolena a zde si prohlédli památku UNESCO, Zvolenský zámek. Vedle stálé expozice obrazů a soch Slovenské národní galerie jsme navštívili výstavu zaměřenou na 2 historické osobnosti, Karla Velikého a císařovnu Marii Terezii. Viděli jsme nejen originál koruny uherské královny a císařovny Rakousko-Uherské, ale například i fragmenty keramiky či nářadí z období Karla Velikého. Následovaly nákupy v obchodním centru, odjezd na večeři a rychlé psaní deníků včetně referátů o navštívené galerii. Večer strávíme sledováním hokejového zápasu Česko-Švédsko.
Z Detvy Ing. Musílková Jiřina
07.11.2018
Na Slovensku pokračuje nádherné počasí, a tak ráno v půl osmé s chutí přicházíme do školních dílen na odborný výcvik pod vedením Bc. Jozefa Strapka. Nejdříve se věnujeme CNC soustruhům a CNC frézkám. Dozvídáme se o řídicích systémech těchto strojů, o upínání nástrojů, obrobků a řezných podmínkách. Součástí odborného výkladu jsou i ukázky prací a technologií z okolních firem. Výuka pokračuje programováním. Protože naše skupina ještě neprogramovala, začínáme od začátku. Musíme si zapamatovat nejen G a M funkce, ale také rozdíly mezi absolutním a přírůstkovém programování, jak správně zvolit nulový bod a zapsat volbu nástroje, zapsat obráběcí cykly. Výuku končíme tvorbou a rozborem struktury programu pro soustružení jednoduchého kusu. Ve 13 hodin odcházíme na oběd. Odpoledne od 14.30 do 16.30 hodin začíná pod vedením Ing. Valérie Čiamporové výuka slovenského jazyka, která je společná pro nás i plzeňské žáky. Večer jdeme do kina na film The Perfect Kiss.
Z Detvy Ing. Musílková Jiřina
06.11.2018
Slováci dnešní den začali opakováním učiva 1. ročníku, a to technickou dokumentací. Kreslili reálné strojní součásti v nárysu, půdorysu a bokorysu. Následně je měřili a kótovali. Během výuky nás navštívila naše paní ředitelka RNDr. Jana Sýkorová a Ing. Roman Novotný společně se zástupcem ředitele Mgr. Alojzem Henčekem partnerské školy. Po 2 hodinách kreslení následovala 3 hodinová výuka technologie. Na programu bylo soustružení a frézování. Výuka byla zaměřena na nástroje, upínání nástrojů, materiály, geometrii nástrojů a jejich použití v klasickém obrábění a při CNC obrábění. V technologii se nám dařilo a hbitě jsme odpovídali na otázky Ing. Pavola Kotese. Výuka skončila ve 13 hodin, následoval oběd a od 15 hodin jsme hráli až do večeře se žáky z OA Plzeň bowling. Protože večer je tělocvična obsazena, budeme dnes sledovat televizní program a odpočívat.
Z Detvy Ing. J. Musílková
05.11.2018
Slováci se dnes probudili do nádherného slunného dne a po snídani nás čekala teoretická výuka ve Spojené škole Detva. Krátce jsme se pozdravili s paní Ing. Valérií Čiamporovou, manažerkou projektu Erasmus+, a pospíchali do učebny elektrotechniky a elektroniky. Zde nás očekávali žáci 2. ročníku a začala skupinová výuka pod vedením Ing. Márie Zacharové. Nejdříve jsme prováděli diagnostiku modemu. Úkolem bylo popsat zařízení, zadní a přední panel, IQ obvody a jejich funkce, funkce reproduktorů. Následovalo cvičení simulace měření pomocí softwaru MULTISIM. Společná výuka se slovenskými žáky trvala do 12.30 hodin. Následoval oběd a pak jsme se vypravili ve 14 hodin linkovým autobusem do staré části Detvy a navštívili Podpolianské muzeum. Po návratu, ještě před večeří, jsme psali deníky, protože večer byl sportovní. Hráli jsme kopanou ve školní tělocvičně.
Ing. J. Musílková
04.11.2018
Ve 12 hodin odjela skupina 7 mechaniků seřizovačů pod vedením Ing. Musílkové na Slovensko do města Detva v Bánskobystrickém kraji. Cesta proběhla klidně, počasí je příjemné, teplo, neprší. Po příjezdu v 17 hodin jsme se ihned ubytovali v penzionu Siroň a v půl sedmé byla večeře. Dali jsme si pizzu. Zjistili jsme, že snídaně bude formou švédských stolů a večeři si vybíráme ze 4 menu, každý podle své chuti. Napsali jsme deník, dostali instrukce na zítřejší den a v klidu jsme sledovali sport v televizi. Večerka je ve 22 hodin.
Ing. Jiřina Musílková
Německo
19.11.2018
Poslední den našeho pobytu v Jeně. Dnes chlapci na IB převzali z rukou zástupce německé školy pana Bonzaka europassy, learnig agrément a certifikáty. Pan Frühauf zhodnotil jejich práci, vyjádřil s našimi hochy spokojenost a ocenil jejich velmi dobré chování.
Hoši, kteří pracovali na ÜAG, měli předání europassů a ostatní dokumentace v Lobedě v hotelu Fair. Předání předcházel bowling v hotelovém welness centru. Zástupce organizace ÜAG, paní Jannet Agri také vyslovila velkou spokojenost s našimi chlapci, jak s prací, tak chováním.
Večer si zabalíme a v úterý ráno „ hurá“ domů.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
18.11.2018
Poslední víkendový den našeho pobytu jsme využili k procházce městem. Po obědě jsme navštívili aquapark Galax Sea, kde jsme opět strávili velmi příjemné odpoledne.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
17.11.2018
První den posledního víkendu našeho pobytu v Německu jsme začali cestou vlakem do Weimaru. Odtud jsme pokračovali autobusem do Buchenwaldu. Zde jsme navštívili pietní místo – bývalý nacistický koncentrační tábor. Po návratu do Weimaru jsme si prohlédli historické jádro města, starobylou radnici, národní divadlo a rokokovou zámeckou knihovnu.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
16.11.2018
Chlapci na IB dnes dostali za úkol ručně obrobit ocelový polotovar 60 x 60 x 8, do něj vyrobit otvor 25 x 25 x 8 a nalícovat do tohoto otvoru destičku téhož rozměru. Práce vyžadovala přesnost a pečlivost. Otvor v základní desce bylo třeba odvrtat, vysekat a vypilovat a přesně slícovat s protikusem.
Chlapci na ÜAG dnes kompletovali vzduchové motorky do konečného stavu. Poté vyzkoušeli jejich funkčnost.
Odpoledne jsme navštívili městské muzeum, prohlédli si jeho expozice od prvních vykopávek a nálezů v Jeně, až po období 60 a 70 let minulého století. Na centrálním náměstí již vyrostly stánky pro předvánoční a vánoční prodej a občerstvení. Chlapci tak mohli porovnat „vánoční“ kulturu u nás a v Německu.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
15.11.2018
Dnešní den hoši na IB téměř dokončili své modely aut. U některých chybí jen drobné detaily. Vedení IB nám zajistilo prohlídku blízkého hradu Leutenburg.
Chlapci na ÜAG dnes pracovali na středových dílech vzduchového motoru a na jeho podstavě. I zde se práce pomalu chýlí ke konci.
Odpoledne jsme měli na programu návštěvu Optického muzea, kde nás asi nejvíce zaujala expozice brusičské dílny z druhé poloviny 19. století.
Z Jeny Mgr. František Melechovský
14.11.2018
Dnes nás na IB čekala konečná kompletace a montáž modelu terénního vozu. Někde bylo třeba doladit některé detaily, přejít všechny ostré hrany a provést leštění modelu.
Hoši na ÜAG pokračují v práci na modelu vzduchového motoru. Vyráběli na frézkách jednotlivé pozice, potřebné ke konečné montáži. Odpoledne jsme navštívili Schottovu vilu a v ní umístěné sklářské muzeum a také Phyletisches museum, ve kterém je velké množství exponátů.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
13.11.2018
Dnešní den chlapci na IB začali vyrábět blatníky k modelu. Ohýbali díly karoserie a nárazníky. Spojili oba díly s rámem vozidla a řezali závity M4 pro jejich uchycení.
Naši žáci na ÜAG pokračovali ve výrobě pístového vzduchového motoru. Obráběli na frézkách a vrtačkách jednotlivé části sestavy podle své a německé dokumentace.
Odpoledne jsme navštívili zábavní park Imaginata, ve kterém je přes 100 experimentálních stanic se spoustou fyzikálních zajímavostí, hlavolamů, optických klamů.
Z Jeny Mgr. Fr. Melechovský
12.11.2018
Tak nám začal druhý týden našeho pobytu v Jeně. Chlapci na IB dnes vyráběli z plechu nárazníky. Opět za pomoci ručních technologií zpracování kovů. Využili své znalosti a dovednosti z orýsování, stříhání, pilování a vrtání.
Hoši na ÜAG začali jednotlivé díly sestavy pístového, vzduchového motoru vyrábět na klasických obráběcích strojích (soustruh, frézka) a na některé díly využijí i CNC.
Odpoledne jsme navštívili Zahradu Friedricha Schillera, prohlédli jsme si místa, kde tento německý velikán psal své velké dílo Wallenstein.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
11.11.2018
V neděli jsme si trochu přispali a po snídani jsme si vyšli podél řeky Saaly, přes sportovní areál Sportplatz Ernst Abbe, do centra Jeny. Po obědě jsme vyzkoušeli vodní radovánky v městském aquaparku Galax Sea. Největší úspěch tradičně měly tobogány, skokanské můstky, vlnobití a vířivky.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
10.11.2018
První volný víkendový den jsme využili na celodenní výlet do největšího města Durynska Erfurtu. Po snídani jsme vyjeli z nádraží Bahnhof Jena Ost. Prohlédli jsme si historické centrum Erfurtu, které za druhé světové války jako jedno z mála v Německu nebylo zničeno. Velice nás zaujala vojenská pevnost Petersberg, zvláště její podzemní chodby, nádherná gotická katedrála Dom St. Marien a světová rarita-zastavěný most přes řeku Geru. Ten původní dřevěný most byl postaven ve 14. století. Počasí bylo na listopad nádherné. První celodenní výlet se opravdu vydařil.
Z Jeny Mgr. František Melechovský
09.11.2018
Poslední pracovní den prvního týdne našeho pobytu vyráběli chlapci na IB díly přední a zadní kapoty modelu. Bylo třeba díly orýsovat podle německé dokumentace, vystříhat přibližný tvar a dokončit pilováním. Odvrtat, vysekat a dopilovat otvory na obou dílech. Dnes také bylo potřeba provést velký úklid dílny.
Naši žáci na ÜAG dokončovali svoji tvorbu technické dokumentace, potřebnou k výrobě modelu pístového vzduchového motoru a připravovali si materiál pro výrobu tohoto modelu, která začne příští týden.
Odpoledne jsme navštívili Cospedu, kde se nachází muzeum 1806, věnované bitvě u Jeny. Napoleon Bonaparte zde porazil spojená sasko-pruská vojska. Poté jsme měli vyjednanou exkurzi do jenského pivovaru. Zde jsme si prohlédli výrobní prostory a dozvěděli jsme se zajímavé informace, jak z historie vaření piva, tak i ze současné výroby.
Z Jeny Mgr. František Melechovský
8.11. 2018
Naši žáci na IB dnes pokračovali v pracích na modelu. Opět se pilovalo, řezalo, vrtalo, zahlubovalo a také i stříhalo na mechanických pákových nůžkách. Někteří začali vyrábět z plechu kryty na kapotu modelu terénního vozu.
Chlapci na ÜAG kreslili v Solid Worksu další části sestavy Druckuftkolbenmotoru, což je pístový vzduchový motor. Jeho model budou hoši po přípravě technické dokumentace vyrábět. Model se sestává z 22 pozic.
V podvečer jsme navštívili městské planetárium Carla Zeisse. Zhlédli jsme projekci show Space rock symphony, ve které byly použity rockové balady skupin Metallica, Rollings Stones, Aerosmith, Guns ń Roses, Linkin Park.
Mgr. F. Melechovský, Jena
7.11. 2018
Chlapci na IB pokračují na jednotlivých dílech modelu, dnes dokončili všichni kompletně spodek modelu terénního vozu. Začali s výrobou náprav, opět jen za pomoci ručních nástrojů. Vrtali otvory pro závity, které následně ručním způsobem vyrobili.
Hoši pracující na ÜAG začali kreslit v Solid Worksu další díly potřebné pro výrobu sestavy.
Odpoledne jsme opět využili krásného počasí a vyrazili jsme do Ziegenheimu na rozhlednu zvanou Fuchsturm. Nádherný rozhled do údolí řeky Saly a Jenu byl odměnou za stoupání do příkrého kopce.
Mgr. F. Melechovský, Jena
06.11.2018
Dnes jsme se probudili do krásného podzimního dne. Skupina chlapců na IB pokračovala v práci na svém projektu. Po orýsování spodku modelu auta vrtali a zahlubovali otvory pro šrouby a řezali závity M4 potřebné pro konečnou montáž. Dále začali pracovat na obou nápravách.
Naši žáci na ÜAG dnes kreslili V Solid Worksu části sestavy, kterou budou po zhotovení dokumentace vyrábět. Malý problém je v tom, že tento program je v němčině, ale hoši se s tím „perou“ statečně.
Odpoledne jsme navštívili 156m vysokou stavbu Jena Tower. Zlákalo nás k tomu nádherné počasí. Rozhled z Jana Toweru byl fantastický.
Z Jeny Mgr. F. Melechovský
5.11.2018
V pondělí po snídani jednu skupinu čekalo přivítání na Internationaler Bund – IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste Jena. Druhá část naší výpravy odjela s Ing. Hüblerem do druhé partnerské organizace ÜAG gGmbH. Obě skupiny byly proškoleny o bezpečnosti práce, seznámily se s pracovišti, na kterých budou dva týdny pracovat. Chlapci na IB dostali projekt modelu terénního automobilu. Model se sestává z 30 pozic. Všechna práce na něm bude ruční. Jako první začali vyrábět řezáním a pilováním spodní část modelu. Hoši na ÜAG gGmbH si dnes začali připravovat technickou dokumentaci na počítačích.
Odpoledne jsme si prohlédli historické centrum Jeny. Ukázali jsme si stanoviště autobusů a tramvají, které budeme v příštích 14 dnech využívat. Navštívili jsme velké nákupní centrum Saturn v Goethe Gallery.
Mgr. F. Melechovský
4.11.2018
Po roce opět vyrazila do Jeny v Durynsku skupina 14 žáků naší školy. Odjezd byl stanoven na 13 hodin. Cesta proběhla bez problémů. Ovšem 400 metrů před cílem nás čekala objížďka kvůli rozkopané silnici a to znamenalo hodinové zpoždění. Po příjezdu na nás čekala večeře. Následoval odpočinek po cestě a v 22 hodin večerka.
Francie
19.11.2018
Poslední den už končí. Ráno jsme se zabalili a připravili se na zítřejší cestu. Vytiskl jsem letenky a vyřídil všechny papíry a pak už jsme mohli jet na poslední letošní výlet. Cesta do muzea automobilových závodů 24 hodin v Le Mans a zpět byla trochu okořeněná demonstranty proti cenám benzínu, kteří protestují uzavíráním kruhových objezdů a zdržováním dopravy, a tak jsme museli hledat objízdné okresky, kde se dalo projet. Muzeum mělo velký úspěch, a ještě více se žákům líbil okruh, protože na něm jezdila zajímavá auta od sériových přes historická až po formule a závodní monoposty. Okruh jsme si prošli celý, včetně tribun, ale trošku jsme vymrzli. Cestou nazpět jsme se ještě stavili utratit poslední peníze a můžeme jet domů.
V úterý bude budíček ve 4 hodiny (na to jsem dost zvědavý), vrátíme auto a můžeme letět.
Radek Dvořák
18.11.2018
Tak už se nám blíží konec a s tím návštěva největší atrakce Francie. Vyjeli jsme k nelibosti žáků (museli vstávat v neděli v sedm, a to je pro některé brzy) asi ve čtvrt na devět a okolo jedenácté už byli u Eiffelovy věže na parkovišti. Naše první cesta ale vedla na Champs-Elysée a k Vítěznému oblouku. Opět jsme kráčeli po schodech nahoru a pak se kochali výhledy do všech stran na Paříž. Vzhledem k tomu, že bylo okolo jedné a čas na oběd, dali jsme si rozchod, aby si každý mohl sám prohlédnout, co potřebuje a také si koupit nějaký oběd. Vrátili jsme se k Jardins Du Trocadero , abychom vyfotili pár snímků a poslechli si živou hudbu. Někteří se vydali podívat se na Sochu Svobody, která je umístěná nedaleko Eiffelovy věže. Tak a hurá na Eiffelku, vystát frontu na bezpečnostní prohlídku a druhou na lístky a už můžeme stoupat po schodech do druhého patra a vyjet výtahem do třetího. Než jsme se dostali na horní patro, setmělo se a Paříž se rozzářila všemi barvami – no prostě úchvatný pohled. Zpět na internát jsme vyjížděli po sedmé hodině a přijeli o půl jedenácté.
Zítra musím zajistit letenky, vše zaplatit a pak můžeme jet do Le Mans podívat se na závodní auta a dráhu.
Z Francie Radek Dvořák
17.11.2018
Dnes jsme chtěli jet do Versailles, ale když jsme přijeli na první kruhový objezd, byl zablokován demonstranty a nedalo se projet. Otočili jsme se a zkusili to na druhou stranu, že to objedeme, jenomže to bylo stejné na všech dalších hlavních výjezdech. Z tohoto důvodu jsme se nakonec rozhodli navštívit vesničku Troo, kde jsou ve stráni zasazené domky, které mají pouze přední fasádu a jinak jsou vytesané do kopce jako jeskyně. Podařilo se nám tam po místních komunikacích dojet a strávili jsme tam celé dopoledne, mimo jiné i na vyhlídce s památníkem padlých v 1. světové válce. Cestou nazpět jsme si koupili něco k obědu a odpoledne odpočívali na internátě.
V 7 hodin jsme jeli na večeři k paní profesorce Fanny Bonamy. Byli u ní i další nám známí lidé, včetně pana Mischela Ribita, s kterým tento projekt začal. Večeře byla jako vždy skvělá a atmosféra také, o čemž svědčí i to, že jsme odcházeli po 11. hodině.
Zítra se chystáme navštívit největší atrakci Francie, a to Eiffelovu vě. Doufám, že demonstrace už skončily a dostaneme se tam bez problémů.
Z Francie Radek Dvořák
16.11.2018
Uf, to byl ale den. Viděli jsme hodně památek a zajímavostí a užili si do sytosti krásné město Paříž. Auto jsme zaparkovali u chrámu Notre-Dame a šli nejdříve na prohlídku katedrály a muzea obřadních předmětů a relikviářů, kde nás upoutala fantastická umělecká díla ze zlata, stříbra, vykládaná drahými kameny, vyšívaná roucha atd. V katedrále jsme obdivovali její obrovský prostor, podívali se na její zmenšený model a na model stavby a v angličtině jsme si přečetli historii výstavby. Potom jsme ještě vyšlapali spoustu schodů na vyhlídkový ochoz a také do zvonice, která je do věže vestavěna ze dřeva. Dále jsme vystoupali až na střechu. Byl to krásný zážitek s výhledem na Paříž, jen nohy nás trochu bolely.
Na odpoledne jsme si naplánovali prohlídku muzea umění v Louvre, které je od katedrály vzdálené asi 3 km, a tak jsme šli pěšky po nábřeží. Cestou jsme si mohli prohlédnout stánky se suvenýry, starými časopisy a knihami a dalším rozmanitým zbožím. Po příchodu na nádvoří nás zaujaly skleněné pyramidy, které kontrastují se starou zástavbou. Muzeum je velice rozsáhlé, a tak se šli žáci podívat hlavně na obraz Monu Lisu a pak každý podle svého zájmu. Prohlídku jsme ukončili již tradičně pořádným jídlem, protože nám pěkně vyhládlo.
Z Paříže jsme odjížděli po 6. hodině a musím říci, že jsme si místní provoz velice užili s maximální rychlostí 20 km/h, a i to bylo mnohdy hodně. Na internát jsme se vrátili ve 21:30 úplně vyčerpaní.
Zítra máme v plánu zámek ve Versailles a večeři u profesorky Fanny Bonamy, ale to bude záležet na tom, jestli nebudou zablokované silnice v důsledku stávek Francouzů proti cenám nafty.
Z Francie Radek Dvořák
15.11.2018
Dnešek byl závěrečný pracovní den, dokončili jsme lavice se stoly a připevnili si na ně destičky s vyfrézovaným jménem, jak je zde zvykem. Trochu jsme pracovali až do slavnostního předávání Europassů. Slavnost proběhla v počítačové učebně, protože v aule školy se konalo zasedání představitelů zemědělství v regionu. Po krátkých projevech pana ředitele a hosta z ministerstva, učitelka Fanny Bonamy promítala krátké prezentace ze zájezdu školy do Irska a potom jsme měli připravenou prezentaci našeho pobytu ve Francii my. Komentář jsem četl česky, ale popisky k promítaným fotografiím byli francouzsky. Předávání vlastních Europassů a diplomů účastníkům zájezdu do Irska se uskutečnilo v jídelně, stejně jako malé občerstvení v podobě nápojů, perníku, buchtiček atd. Před večeří jsme ještě stihli nákup v supermarketu, protože nevíme, jak nám to bude v následujících dnech časově s nakupováním vycházet. Zítra už je v plánu návštěva památek v Paříži a hodně cestování.
Z Francie Radek Dvořák
14.11.2018
Dnes dopoledne jsme intenzívně montovali stoly a lavice a odpoledne jeli na exkurzi do místní firmy. Prohlédli jsme si unikátní stroje na olepování hran a také na ohýbání plechových profilů, které jsou málo k vidění. Také jsme mohli vidět některé stroje velkosériové výroby, o kterých se sice učíme, ale v provozu je vidíme jen zřídka, jako panelovou pilu nebo vrtačku s narážečkou kování. Zbývající čas žáci strávili v osobním volnu hraním fotbalu, karet, piškvorek atd.
Zítra je v plánu dokončení stolů a odpoledne malá oslava s předáváním europasů.
Z Francie Radek Dvořák
13.11.2018
Dnešní den jsme strávili opět v dílně. Začali jsme montovat stoly, ale hlavně si žáci připravovali výrobky pro sebe. Dávali mistrovi návrhy a potom mu pomáhali s prací na CNC. Odpoledne od 16 hodin jsme měli angličtinu na téma Francie a její velmi stručná historie. Jelikož jsme skončili o trochu dříve, někteří žáci spojili procházku do města s nákupem, jiní se rozhodli pro cvičení v posilovně, aby prý nezakrněli.
Zítra se budeme snažit udělat co nejvíce práce na stolech, abychom měli v pátek volno. Těšíme se na odpoledne, kdy je naplánovaná návštěva místní firmy.
Z Francie Radek Dvořák
12.11.2018
Toto pondělí bylo opět ryze pracovní, protože jsme pouze natírali, brousili a pak zase natírali. Žáky to moc nebaví, ale už to máme na úterý připravené a začneme dávat stoly s lavicemi dohromady. Žáci si také připravují návrhy na upomínkové předměty, které každoročně děláme s mistrem na CNC obráběcím centru. Malou změnu jsme měli večer v podobě fotbálku v tělocvičně. Dnes jsme postavili silný tým ve složení Alexandr Žwak, Matěj Šimonka, Martin Műller, Matěj Vávra a veterán Radek Dvořák a kupodivu se nám povedlo jeden zápas remizovat a dva vyhrát, ale nutno přiznat, že hlavně zásluhou prvních třech jmenovaných.
Ve středu je v plánu zase práce a také hodina anglického jazyka.
Z Francie Radek Dvořák
11.11.2018
V neděli jsme si udělali trochu volnější program, protože v sobotu jsme toho poměrně hodně nacestovali a někteří se cítili unaveni. Nejdříve jsme jeli na známý zámek Chambord, který byl postaven podle návrhu Leonarda da Vinci a je velice rozsáhlý. Prohlídka včetně části zahrad nám trvala přes dvě hodiny a pěkně nás vyhladověla. Kolem poledne jsme se přesunuli do města Blois a dali si rozchod na individuální prohlídku a také oběd. Přibližně ve dvě hodiny jsme navštívili místní zámek. Chtěli jsme jít také do Domu kouzel a Muzea moderního umění, ale bohužel bylo zavřeno. Při přesunech za jednotlivými pamětihodnostmi jsme toho dost nachodili, a tak nám ani nevadilo, že už jedeme na internát odpočívat. Zítra nás čeká práce v dílně.
Z Francie Radek Dvořák
10.11.2018
Naše první sobota začala budíčkem ve čtvrt na osm, což se žákům moc nelíbilo. Odjezd byl totiž naplánovaný na osmou hodinu, protože do „Saumur“ to je cca 150 km. První naše návštěva vedla do místního královského zámku, který tvoří nádhernou dominantu nad městečkem, ale vnitřní expozice není příliš rozsáhlá, a tak nám prohlídka trvala jen chvíli. Více času jsme strávili na vyhlídce nad městečkem nedaleko hradu. Následoval oběd v supermarketu a pak již hlavní událost dne – návštěva tankového muzea. Expozice je velmi rozsáhlá a obsahuje průřez tankovou technikou a jejím příslušenstvím od 1. světové války až v podstatě do současnosti. Největší zájem měli žáci i žákyně o tanky z 2. světové války. Mnozí mne velice překvapili, jaký mají přehled. Odjezd byl po 3. hodině odpolední, a tak nám ještě zbyl čas na návštěvu zámku na mostě s názvem Cenonceaux, který jsme si stihli v klidu prohlédnout, včetně hospodářských budov.
V neděli plánujeme návštěvu nejznámějšího francouzského zámku Chambord a města Blois s jeho atrakcemi.
Z Francie Radek Dvořák
9.11.2018
Tak konečně pátek. Měli jsme ho napěchovaný událostmi. Ráno jsme nějaký čas čekali na barvu, abychom mohli začít natírat připravené dílce, ale vše se podařilo sehnat, a tak jsme mohli do oběda natírat a vše si připravit na pondělí. Mezi tím také proběhlo jednání mezi vedením naší školy a školy ve Vendôme s podepsáním nutných dokumentů a příslibem další spolupráce.
Odpoledne jsme již měli pro sebe. Navštívili jsme město Amboas, a to konkrétně Park Leonarda da Vinci, kde jsou modely a prezentace různých Leonardových vynálezů, ale také jeho kresby a studie. Potom nám ještě zbyl čas na prohlídku místního královského hradu. Výlet jsme zakončili návštěvou obchodního domu, protože jsme si potřebovali koupit nějaké jídlo na víkend. Vyšlo nám i slunečné počasí, a tak jsme si užili pěkné odpoledne ve Francii na Loiře.
Zítra plánujeme návštěvu tankového muzea a zámku v obci Saumur.
Radek Dvořák
8.11.2018
Dnes mohu zodpovědně napsat - byl to pracovní den. Práce byla náročná, protože jsme ručně dobrušovali detaily, a to je vždy k nedodělání.
Zpestření byla hodina AJ až ve 4 hodiny odpoledne, kdy jsme se snažili konverzovat s profesorkou Bonamy anglicky, a to s různou kvalitou, ale občas jsme se i něco dověděli a také se trochu zasmáli různým nedokonalostem a přeřeknutím.
Dnes nás také navštívila paní ředitelka Sýkorová s panem Novotným, kteří přijeli na zítřejší jednání s vedením místní školy v rámci projektu Erasmus. Témata rozhovoru se týkala jídla a ubytování, ale také naprosto jiného režimu, který panuje na internátě.
Zítra dopoledne nás čeká natírání a odpoledne chceme jet na výlet do Amblois.
Z Francie Radek Dvořák
7.11.2018
Tato středa byla pro nás na půl pracovní a výletová. Dopoledne jsme pokračovali na lavicích a stolech a odpoledne měli volno na výlet, protože místní škola měla rodičovské sdružení. Dopoledne uteklo jako voda a po obědě jsme se již chystali na výlet, a to nejdříve do Vendôme. Navštívili jsme zříceninu hradu, z které zbyla v podstatě jen vyhlídka a parčík. Zde si žáci udělali představu o velikosti města a také se trochu zorientovali, kde a co najdou. Pak jsme si prošli náměstí a zašli do katedrály, která některé žáky a žákyně velice zaujala svojí výzdobou a velikostí. To ještě netušili, že později uvidí stavbu o dost větší. Po prohlídce Vendôme jsme jeli do Chartres, kde jsme se byli podívat na obrovský prostor kostelní lodi a obdivovali, jak je celá krásně zrestaurovaná a světlá v porovnání s neopravenými částmi. Také nás zaujala výzdoba představující křížovou cestu, která je vyřezaná z kamene. Po prohlídce byl rozchod, který žáci využili k prohlídce starého města a náměstí a návštěvě MC Donald. Cestou zpět jsme se ještě zastavili na nákup.
Radek Dvořák
6.11.2018
Dnešní zprávy začnu včerejším večerem, protože jsme zažili dvě události. Za prvé si někteří žáci zahráli s francouzskými dětmi kopanou za mohutného povzbuzování nehrajících českých kamarádů. Druhá událost byla trošku nepříjemná, protože se o půl desáté z nenadání spustil alarm a vychovatelé vyslali všechny žáky ven z internátu, kde asi dvacet minut čekali, někteří pouze v tričku a trenýrkách, než se mohli zase navrátit do svých pokojů. Bohužel jsme se nedověděli, co se stalo, ale k požáru určitě nedošlo.
Dnešní den byl pracovní. Žáci vyráběli plátovaný spoj ručně, což se ukázalo jako problém jak technický, tak morální, protože mnozí proti ruční práci hodně protestovali. Ale po obědě jsme již pokračovali na strojích, řezali, hoblovali, frézovali atd.
Zítra je dopoledne v plánu práce na dílně a odpoledne výlet do Chartres.
Radek Dvořák
5.11.2018
Dnes jsme zažili běžný pracovní den v místní škole. Budíček byl v 7:00, snídaně od půl osmé a v osm hodin jsme již byli na dílně, kde se nás ujal mistr Jolly. Nejdříve jsme si udělali exkurzi po škole. Viděli jsme některé učebny, a hlavně obrovskou halu se stavebními a zemědělskými stroji i s osobními auty, kde se učí opraváři zemědělských strojů a automechanici.
Od 11 hodin jsme měli francouzštinu s profesorkou Fanny Bonamy až do oběda. Po obědě již začala pracovní činnost na lavicích a stolech. Narýsovali jsme potřebné výkresy ve skutečné velikosti a začali řezat a hoblovat materiál, a to až do konce vyučování. Pak následovalo osobní volno, večeře a příchod na internát. Zítra budeme pokračovat na výrobě lavic a stolů.
Radek Dvořák
4.11.2018
Náš pobyt ve Francii začal setkáním většiny účastníků v Čáslavi na nádraží. Vlakem jsme vyjeli v 4:55 a přes Kolín a Hlavní nádraží Praha dojeli na letiště Václava Havla, kde na nás čekali další dva žáci. Po nezbytném odbavení a kontrole, ale také po dlouhém čekání, jsme odletěli do Paříže. Let byl klidný a přistání hladké. V Paříži jsme vyzvedli zamluvené auto a jeli se podívat do Invalidovny nedaleko Eiffelovi věže. Prohlédli jsme si dóm se sarkofágem Napoleona Bonaparte a také část rozsáhlého muzea válečnictví, konkrétně oddělení napoleonských válek. Přibližně o půl páté jsme vyjeli směrem Vendộme. Okolo osmé hodiny jsme již byli ubytovaní a mohli odpočívat po vcelku náročné cestě.
Radek Dvořák
Španělsko
18.11.2018
Neděle - poslední den v Ciudad Real. Po snídani začalo pršet, balíme kufry, loučíme se.
Po obědě jedeme natankovat multivan a projet si část města. Večer si každý tráví po svém, sledování filmů, telefonáty domů a těšení se na českou domácí kuchyni, a hlavně na přátele.
Myslím, že to tu bylo fajn, a kdo ví, třeba příští rok vyrazíme zase v tak dobré partě jako letos…
Lukáš Vydra
17.11.2018
Je sobota ráno a nás čeká poslední výlet, a to na sever Španělska. Čeká nás Valencia, ležící na Costa del Azahar (volný český překlad Pobřeží pomerančového květu), což je průmyslová oblast při Valencijském zálivu. Počtem obyvatel je třetím největším městem ve Španělsku. Je to město plné zábavy a umění, které nabízí svým návštěvníkům mnoho zážitků. Viděli jsme původní historické základy města, dále katedrálu Panny Marie i různá vystoupení pouličních kejklířů a polykačů ohně, potulných hudebníků.
Za zmínku stojí prohlídka nejužšího domu v Evropě, který je široký pouze 107 cm. Závěrem naší návštěvy jsme ochutnali tzv. ,,vodu z Valencie“, jedná se o místní nápoj z pomerančové šťávy a dalších ingrediencí.
Ve večerních hodinách odjíždíme z města a s jednou zastávkou u mandarinkové plantáže se vracíme do rezidence v Cuidad Real.
Lukáš Vydra
16.11.2018
Dnes, poslední školní den, se nese ve slavnostním duchu. Příjezd do Virgen de Gracia (škola v Puertollano) byl posunut na jedenáctou hodinu a my se můžeme trochu více prospat a hlavně se připravit na předání Europassů, které probíhalo v budově školy v obřadní síni. Po slavnostním předání jsme se řádně a srdečně rozloučili s profesorským kolektivem, který se nám věnoval po celou dobu naší stáže. Vyfotili jsme pár společných snímků, nejen s profesory, ale i se španělskými spolužáky. Po rozloučení plného emocí se přesouváme na Ciudad Real.
Po obědě vyrážíme na zříceninu hradu Calatrava nedaleko našeho města. Je zde nádherný výhled do kraje. Naší průvodkyní je paní velmi podobná naší známé tenistce Martině Navrátilové. Zítra nás čeká výlet na celý den, a to nejen do přímořského města Valencia, ale chceme navštívit samozřejmě přístavy a pláže v okolí.
Lukáš Vydra
15.11.2018
Dnes byl poslední pracovní školní den. Začínáme novou hodinu elektrických propojení s José Manuelem Pérezem, při které propojujeme klimatizační jednotky a ověřujeme jejich funkčnost. Zajímavá byla přednáška o tepelném čerpadle, které vytápí učebny na zdejší škole. Další hodiny jsou věnovány programování s Basielio Canem, kde vytváříme program pro frézování nejenom loga naší školy, ale i program pro drátořez, který je pro nás také novinkou. Dnešní den zakončíme prací v soustružně při dokončování píšťalek.
Nastal čas loučení s některými učiteli odborného výcviku a také s Luisem Manuelem, který odjíždí do Madridu a již se neuvidíme. Zítra nás čeká slavnostní předání Europassů a rozloučení s ostatními členy kolektivu školy i španělskými spolužáky.
Odpoledne jsme se věnovali volné zábavě. Večer jsme navštívili místní paláce a muzea města Ciudad Real. Stále je co vidět a objevovat.
Ze Španělska Lukáš Vydra
14.11.2018
Dnes je středa a nás čeká dopoledne důležitý fotbalový zápas. Po příjezdu do Puertollano se shromažďujeme před školou. Následně se přesouváme na místní fotbalový stadión, kde nás čeká domluvené školní přátelské utkání mezi Třemošnicí a Puertollanem.
Utkání bylo plné emocí a profesor tělocviku Toni Mora vybral to nejlepší z celé školy, tedy soupeř byl nad naše síly.
V prvních minutách zápasu dostáváme gól a našemu brankaři Petru Stehlíkovi se dlouho dařilo bránit toto skóre. První polovina zápasu skončila 4:4. Druhý poločas byl snad nekonečný, došlo i k lehkému zranění na naší straně, ale to nebránilo tomu jít z plných sil do boje. V zápase zazářili někteří naši žáci, dařilo se zejména Romanu Myšákovi. Zápas sice skončil prohrou našeho fotbalového týmu, ale i tak to byl skvělý zážitek, který se už nebude opakovat. Děkujeme profesorovi tělesné výchovy Tonimu za skvělou organizaci při zápase.
Po návratu z utkání plného emocí proběhla hodina svařování, věnována metodě TIG, a dále pokračovala diskuze se španělskými kolegy.
Po návratu na rezidenci El Doncel nás po obědě čekala výprava do místního interaktivního muzea Dona Quijota. Propojení moderní projekční techniky s dokonalou výpravou příběhu nás vtáhlo do děje příběhu natolik, jako bychom byli očitými svědky nesmrtelného příběhu.
Ze Španělska Lukáš Vydra
13.11.2018
Dne 13.11.18 byla na programu exkurze do velké firmy, a to do nedaleko vzdáleného průmyslového města Manzanares. Po snídani kolem osmé ráno dorazil před rezidenci minibus, který nás společně se španělskými kolegy dovezl asi do třicet kilometrů vzdálené firmy Brahm Corporation.
Firma se zabývá obráběním komponentů do automobilového průmyslu. Nejprve jsme byli seznámeni s náplní práce a bezpečností. Prohlédli jsme si obrobnu, kde na CNC strojích obrábějí rozmanité specifické komponenty spalovacích motorů různých značek, a to nejen pro automobily, ale i pro zemědělskou techniku světových značek. Závěrem jsme si udělali alespoň jednu společnou fotku v areálu firmy.
Na rezidenci jsme se vrátili v odpoledních hodinách, k večeru jsme se pohybovali v Ciudad Real.
LUKÁŠ VYDRA
12.11.2018
Začátek druhého týdne našeho pobytu byl příjemný, mohli jsme si o hodinu déle přispat. Program jsme zahájili až o půl desáté, čekalo nás 3D modelování v programu SOLID WORKS, v němž vytváříme slíbenou sestavu. Po polední pauze nás přivítal Basilio a jeho programování. Závěr pondělního vyučování patřil automatizaci systémů, zvládli jsme obtížnější propojování obvodů. Po odpoledním přesunu do Cuidad Real nás čekala návštěva. Přijela se na nás podívat paní ředitelka společně s panem Novotným. Bylo příjemné slyšet po týdnu rodný jazyk a poslouchat zajímavé zážitky z jejich daleké cesty. Večer jsme navštívili koncert klasické hudby a tance CANTE FLAMENCO. Zítra nás čeká exkurze.
Ze Španělska Lukáš Vydra
11.11.2018
Neděle je den, kdy se má alespoň trochu odpočívat. Po sladké snídani tráví každý člen naší výpravy dopoledne po svém. Venku není přívětivé počasí, a tak někdo volí delší spánek nebo sledovaní filmů. Po obědě se ale počasí umoudřilo, proto jsme vyrazili na výlet do Puertollan. Dnes ovšem nepůjdeme do školy na vyučování, ale navštívíme několik významných míst. První zastávkou je monument nad městem, který jsme minulý týden pro špatnou viditelnost nenavštívili. Počasí nám tentokrát přálo a vyhlídka do kraje byla vynikající. Bylo se na co dívat. Potom se přesouváme dále k centru a obdivujeme místní dominantní kostel. Následuje malý odpočinek v místním parku u kostela a návrat zpět. Zastavujeme se na periférii města Ciudad Real v místní restauraci BurgerKing a občerstvením končíme první týden našeho pobytu ve Španělsku.
L. Vydra
10.11.2018
Je první volný víkend, a tak v sedm ráno vyrážíme směrem Málaga. Cílem naší cesty je dostat se k moři na pláž k a užít si trochu sluníčka. Cesta utíká rychle a pár kilometrů před městem se každých sto metrů otepluje o více jak jeden stupeň Celsia, až se teplota zastaví na přijatelných čtyřiadvaceti stupních. Krásné slunečné počasí, jen trochu fouká teplý vítr. Po komplikovaném hledání parkovacího místa nacházíme přijatelné parkoviště a procházíme ulicemi městem Málaga. Na pláži nás překvapily davy turistů, mnoho rybích restaurací a pouličních prodejců suvenýrů. Prodíráme se až k vodě samotné. Na koupání to už ale není, jen někteří jedinci si sundávají obuv, aby měli alespoň nějaký kontakt se slanou vodou a vzpomínku. Po několika hodinách jdeme zpět k vozu. Cestou nás přilákala italská cukrárna na pláži, kde nabízeli celou řadu zmrzlinových krémů různých chutí, až oči přecházely. Neodolali jsme, snad každý musel ochutnat alespoň některou z nich. Tím naše návštěva Málagy končí a přesouváme se blíže k Ciudad Real.
Naší další zastávkou je město Cordóba. Zde využíváme čas a večeříme, pak se jdeme projít do centra města a nakupujeme suvenýry.
V podvečer jedeme domů na naši rezidenci. A jdeme spát...
Lukáš Vydra
09.11.2018
Pátek 9. 11. je poslední pracovní den prvního týdnu stáže. Dnes strávíme celý den na školní praxi, ranní rozcvičkou je soustružení, pokračujeme v dokončování píšťalky. Dále se přesouváme na programování, zde naši žáci pokračují s výrobou šachových figurek, zvládají i komplikovanější program v soustružení. Po polední pauze odcházíme do svařovny. Celé odpolední vyučování se budeme věnovat metodě svařování tzv. TIGem. Pro všechny naše žáky je to nová zkušenost. Vyzkoušeli si zde svařovat hliník, nerez, nebo jen tak cvičné koutové či tupé svary na svařitelné oceli.
V odpoledních hodinách nás navštívil Luis Manuel společně s Basiliem Canem a jedeme za město do regionálního centra s ohroženými zvířaty a rostlinami. Po příjezdu do centra se nám věnuje správce parku. Začínáme pistáciovou plantáží, kde pěstují a kříží pistáciové oříšky a jejich odrůdu vyváží do celého světa. Poté procházíme botanickou cestou s mateřskou školkou ohrožených rostlin k centru pro obnovení divoké zvěře. V jednotlivých voliérách vidíme hendikepované ptactvo, které se tu zotavuje a je po uzdravení vypuštěno zpět do přírody. Další zastávkou je laboratoř, kde zkoumají nemoci rostlin a živočichů. V závěru návštěvy centra byly umělé laguny a bazény pro obnovu krabů. Několik jich správce vylovil a mohli jsme si je vzít do ruky. Odjíždíme a jako prezent dostáváme každý kelímek místních pistácií.
Večerní návrat na rezidenci láká k odpočinku, ráno vyrážíme na jih Španělska. Snad bude u moře krásné počasí.
Lukáš Vydra
08.11.2018
Čtvrteční ráno bylo trochu jiné, místo přesunu naším zapůjčeným multivanem si nás na rezidenci vyzvedl Luis Manuel. Společně se španělskými kolegy vyrážíme do Madridu. V autobuse se shledáváme s našim známým studentem Gonzalem, který v rámci několika měsíční stáže pracoval ve firmě Kovolis Hedvikov a byl ubytovaný na internátě naší škole po celou dobu jeho návštěvy. V rozhovoru s ním uběhla cesta velmi rychle a my stojíme před branou výzkumného ústavu I.N.T.A.
I.N.T.A. je ústav, který se zabývá výzkumem různých oblastí, kosmonautikou počínaje a bezpečností automobilu konče. Překvapil nás velmi rozsáhlý areál s upraveným okolím a obrovskými halami, jejichž architektura připomínala haly výstaviště, a dokonce i s vlastním letištěm. Po přivítaní a seznámení s bezpečností v zasedací hale jsme zhlédli video prezentaci a pak jsme navštívili dvě nejzajímavější haly. První byla zaměřena na výzkum proudových motorů a motorů, které používá americká společnost NASA pro své raketoplány.
Pak jsme přejeli autobusem do 2. haly, kde se zkouší odolnost vesmírných družic.
Po exkurzi v odpoledních hodinách jsme se přesunuli do centra Madridu. Náš průvodce Luis Manuel nám rozdal plán města a po skupinkách jsme měli rozchod do 17 hodin. Španělská metropole je krásné město s mnoha památkami. Bohužel nám nepřálo počasí, začalo pršet, a tak v závěru jsme navštívili několik obchůdků se suvenýry. Zpět jsme se vrátili ve 20 hodin, čekala nás ještě večeře a zasloužený odpočinek po náročném dni.
Lukáš Vydra
07.11.2018
Středeční ráno bylo trochu jiné než předešlé, dnes nás čekal pracovní den. Po příjezdu do Puertollana si žáci oblékli montérky a vydali se do soustružny školních dílen.
Čekalo je totiž soustružení. Žáci se rozdělili do skupinek společně se španělskými spolužáky. Náplň jejich činnosti byla výroba píšťalky dle výkresu. Dobrý nápad, v celku snadná výroba, i když někteří problémy měli, ale spíše v komunikaci. Výsledkem byl krásný, a hlavně funkční suvenýr.
Po obědové pauze následovala automatizace a systémy (elektrika a vzduchotechnika, hydraulika), kde žáci propojovali různé elektrické obvody a jejich výsledkem bylo vždy funkční propojení.
Po hodině „hadiček a kabelů“ následovala přednáška o bezpečnosti práce při svařování a nám už bylo jasné, co se na dnešní odpoledne chystá. Svařování a řezání kovů za pomoci kyslíko-acetylénové soupravy a svařování kovů v ochranných atmosférách MIG/MAG. Téměř všichni žáci mají zkušenost se svařováním z naší školy a úspěšně absolvovali nějaký ten kurz. I když pro některé žáky to bylo novinkou, nakonec zjistili, že to byla docela dobrá zábava.
Odpoledne jsme měli naplánovanou prohlídku města. Společně s Luisem Manuelem jsme zašli do archeologického muzea, kde jsme zhlédli historii nejen Ciudad Real a jeho okolí. Dále jsme navštívili muzeum moderního umění. Po náročném a na program bohatém dni jsme si zasloužili odpočinek. Zítra nás čeká výlet a exkurze do hlavního města Madrid, kde budeme trávit společně s žáky Virgen de Gracia celý den a předpokládaný návrat bude v nočních hodinách.
Z Puertollano
Lukáš Vydra
06.11.2018
Dnes je úterý, společně s učiteli a žáky vyrážíme na exkurzi do místní rafinérie Repsol, která se nachází ve městě Poertollano. Shromáždili jsme se před školou na devátou hodinu ranní, kde nás čekali již zmiňovaní španělští kolegové společně se žáky. Odtud jsme jeli zájezdovým autobusem cca pět kilometrů za město do prezentační budovy Repsol. Zde nás srdečně uvítali a zhlédli jsme videoprezentaci na téma výroby rafinérie a ekologie životního prostředí v blízkém okolí. V této rafinérii se nesoustředí pouze na výrobu olejů a maziv, ale na vše, co lze destilací z ropy získat, tedy plasty, asfalt, guma a samozřejmě palivo.
Rafinérie zabírá opravdu velikou rozlohu, asi jako město Třemošnice, a pracuje zde cca čtyři tisíce zaměstnanců na různých pozicích. Jedná se o největší výrobu v okolí Poertollana a Ciudad Real.
Po prezentaci a odpovědích na dotazy jsme si prohlédli závod.
Tento závod jsme navštívili již před dvěma lety, letos za přísných bezpečnostních kontrol před vstupem do závodu, máme možnost navštívit místní nástrojárnu. Po pečlivé kontrole naší skupiny se přesouváme v areálu závodu autobusem do nástrojárny. Za odborného výkladu jsme viděli, jak opravují a renovují čerpadla, potrubí a další nástroje a nářadí spojené s údržbou a chodem rafinérie. Z důvodu bezpečnosti naší a hlavně zaměstnanců i výroby samotné jsme rafinérií pouze projeli autobusem s odborným výkladem. Po exkurzi každý z nás dostal suvenýr s logem firmy jako památku na největšího sponzora motocyklů Honda a výrobce prémiových paliv ve Španělsku.
V odpoledních hodinách jsme vyrazili do kastilského města Almagro, vzdáleného od Ciudad Real cca dvacet kilometrů.
Podle bájí město vzniklo na místě původního arabského hradu s názvem Almagrib. Jméno je odvozeno od názvu barvy Almagro, kterou mají červené hlíny, charakteristické pro danou oblast. Viděli jsme ji na nejstarším katolickém hotelu Paradores a dalších objektech v historické čtvrti. Paradores je bývalý klášter z XVI. století, velmi příjemné a klidné místo s galerií a krásným okolím. Po prohlídce města jsme v závěru večera došli na náměstí Plaza Mayor. Zde jsme navštívili manufakturu na výrobu krajek společně s obchodem se suvenýry.
Jako nezapomenutelný zážitek bylo odpolední slunce, které rozzářilo uličky historického města. Čím se tu vlastně lidé živí mimo rafinérii Repsol a strojařskou výrobou? Oblast je známá výrobou kvalitního vína, sýrů a sušeného masa, které vyvážejí do celého světa. Po přesunu z Almangro do Ciudad Real nás čekala večeře a zasloužený spánek.
Lukáš Vydra
05.11.2018
První školní den, tedy 5.11.18, byl seznamovací. První hodinu se žáci blíže seznámili s učitelem Luisem Manuelem, který nás provedl školou a při té příležitosti blíže představil další kantory, kteří se nám po dobu stáže budou věnovat. Prohlédli jsme si učebny, zapojení klimatizačních jednotek a tepelného vytápění, učebnu výpočetní techniky, kterou vyučuje již zmiňovaný Luis. Setkali jsme se s dalšími učiteli i s paní ředitelkou, velmi milou dámou, která nás srdečně přivítala.
Po první seznamovací hodině se přesouváme do hodiny 3D modelování, a to v programu SolidWorks. Naši žáci hravě modelují různě náročné práce. Učitelka je velice překvapena, chválí, neboť během dvou vyučovacích hodin chlapci stihli její připravenou práci na celý týden. Těší se na další shledání a vymyslí nějakou sestavu na delší čas.
Další hodinu máme s Basilio Canem a píšeme ručně program v systému FAGOR pro soustružený kus, konkrétně pro šachovou figurku. Výhodou je, že program umí český jazyk a žáci se rychle orientují. Samotný program je rychle na světě. Přešli jsme k vlastní výrobě figurky a seřízení stroje. Bylo to v celku snadné. I v dalších hodinách budeme pokračovat ve výrobě šachových figurek.
V odpoledním vyučování, tedy po jedenácté hodině, jsme vytvářeli schémata zapojení elektřiny, vzduchotechniky a hydrauliky. Zde jsme uplatnili nejvíce spolupráci a museli jsme se všemi možnými způsoby domluvit o operacích a realizaci funkčních modelů, protože tento předmět se u nás nevyučuje, o to více žáky bavil.
Do hodiny se za námi přišla podívat učitelka anglického jazyka Gracia Abellán, která se na žáky moc těší.
Po vyučování následoval přesun na „naši“ kolej a ve večerních hodinách jsme byli pozváni Manuelem na koncert La voz de mi alma (operní pěvkyně) v Ciudad Real. Po večeři jsme se sešli, abychom naplánovali nějaký výlet na víkend. Pravděpodobně vyrazíme k moři.
04.11.2018
Nedělní budíček jsme si trochu protáhli a na „sladkou“ snídani jsme se sešli na devátou hodinu. Po snídani jsme si ve vestibulu rezidence, kde jsme ubytovaní, sdělovali zážitky ze sobotního letu, první dojmy z naše pobytu i ubytování. Bohužel musíme konstatovat, že je zde špatné připojení k internetu. Wifi signál vypadává a ne každému se podaří připojit.
Venku je i přes mlhu docela příjemné počasí a vyrážíme z města Ciudad Real do Puertollano. Zde jsme viděli školu, kde od zítřka bude naše působiště. Dále jsme si prohlédli město a poznávali jeho okolí, tedy historickou část Poertollano, zatopený starý lom. Vyšlápli jsme si na uměle vytvořený ,,kopec“ na periférii města s nádhernou vyhlídkou do krajiny, kterou nám trochu komplikovalo mlhavé počasí. Ale i tak bylo na co se dívat. Návštěvu monumentu nad městem a uzavřených bývalých místních těžebních dolů jsme odsunuli na jindy, až bude viditelnost o trochu lepší. V odpoledních hodinách jsme se vrátili do Ciudad Real. Čekala nás společná prohlídku města, nejen jeho památek, ale i restaurací, obchodů a lékáren. Tedy všeho, co budeme či můžeme potřebovat k existenci, zábavě a relaxaci během naší stáže…
Večer trávil každý po svém na pokojích rezidence.
Lukáš Vydra
Itálie
18.11.-19.11 2018
Naše poslední aktivní dny jsme věnovali nakupování a v průběhu pondělního dne samozřejmě vzdělání. Na nedělní den jsme si naplánovali výlet do malé nákupní vesničky Fidenza Village, která je od našeho ubytování vzdálena pouze několik málo kilometrů. Každý z nás se ještě pokoušel sehnat drobné dárky pro naše blízké a samozřejmě jsme okukovali, jaký sortiment je tady v Itálii a co by nás ještě před odjezdem mohlo potěšit. Na závěr nákupní horečky jsme si dali kávu a drobný oběd v jedné z krásných restaurací, které tuto vesničku obklopují. Zbytek dne jsme strávili odpočinkem a relaxací před nadcházejícím pondělím a každý z nás už trochu pokukoval po návratu domů a v našich tvářích se odrážel stesk po našich milovaných doma v České republice.
Pondělí pro nás bylo posledním dnem stráveným v Itálii a hned ráno nás čekal návrat do školy. V první hodině jsme s žáky praxí létali se školním dronem a natočili krátké rozlučkové video, které si vezeme na památku domů. Dron jsme pouštěli na dvoře místní školy a každý z nás se mohl stát součástí videa. Dále následoval čas na praxích a dvě hodiny elektrotechnických laboratoří. Po skončení vyučování jsme se odebrali zpět na ubytovnu a připravili se na odpolední předávání certifikátů, které proběhlo přímo ve škole. Po předání certifikátů nás už čekalo pouze rozloučení s místními a dále také ještě drobné nákupy těch, kteří nenašli v neděli to, co hledali. V odpoledních hodinách nás ještě čekala poslední posilovna a vynikající italská večeře. Zítra ráno v 5 hodin se už všichni vypravíme směrem k domovu.
Jan Řežábek
16.11.2018 - 17.11.2018
Páteční den jsme začali exkurzí ve firmě Biff, která patří americké společnosti a vyrábí součástky pro ropné vrty a další průmyslová odvětví. Exkurze byla velmi zajímává, protože hlavní manažerka firmy nám ukázala celou výrobu a trpělivě odpovídala na všechny naše dotazy. Po skončení exkurze nás čekala ještě angličtina, kde jsme se rozdělili do týmů a hráli proti sobě vědomostní hru. Nejprve jsme odpovídali na otázky z oblasti zeměpisu, dále pak Evropské unie a sportu. Vítězové dostali sladkou odměnu a po ukončení hodiny jsme se vypravili do místa našeho ubytování.
V odpoledních hodinách nás přepadl hlad, tak jsme vyrazili na nákupy, a při této příležitosti jsme si byli zacvičit v místní posilovně, kde jsme se odměnili tvrdým tréninkem. Zpět na ubytování jsme dorazili až k večeru a už nás čekala pouze večere a vydatný spánek před sobotním výletem.
Sobota byla pro nás plná očekávání. Konečně uvidíme moře, znělo už od rána ze všech stran. Vypravili jsme se do malého městečka na jih od Fiorenzuoly a celou cestu jsme se nemohli dočkat, kdy už konečně z poza hor vykoukne nekonečná modrá barva. Po dvou hodinách jsme dorazili na místo a čekalo nás příjemné překvapení ve formě krásného slunečného počasí. Procházka po pobřeží, vynikající káva a drobné nákupy upomínkových předmětů nám zaplnily celé dopoledne. Město La Spezia je přístavním městem, a tak jsme se mohli procházet v uličkách loděnic a kochat se překrásnými jachtami, které byly zakotvené podél celého pobřeží. V odpoledních hodinách jsme vyrazili na cestu zpět domů a většina posádky auta se odebrala ke spánku. Dále nás čekala vynikající večeře o třech chodech a byli jsme příjemně překvapeni, že jsme mohli svoje chuťové buňky potěšit pravým českým řízkem.
Z Itálie Jan Řežábek
14.11.-15.11.2018
Středu a čtvrtek jsme strávili velmi aktivně, a to jak ve škole, tak i ve volnočasových aktivitách. Středeční den jsme začali v počítačové učebně, kde se naši žáci seznamovali s možnostmi navrhování v programech, které se na naší škole nepoužívají. Po této zajímavé hodině jsme vyrazili do blízkého kláštera, který stále funguje, a každý kolemjdoucí si může jeho vnitřní prostory i areál prohlédnout. Nádherné zahrady obklopené masivními domy, ve kterých stále žijí mniši, nás velmi příjemně překvapily a rozloha celého areálů byla až neuvěřitelná. Při procházení kláštera jsme stále očekávali, že potkáme nějakého mnicha, a mezi kluky se spustila debata, jak takový mnich pravděpodobně vypadá. Když k nám potom přišel úplně normálně oblečený chlapík a z jeho chování bylo jasné, že se jedná o mnicha, kluci neskrývali své překvapení nad tím, že i mnich může nosit obyčejné oblečení a chovat se zcela normálně.
Po návratu do školy nás čekala zajímavá přednáška o nových moderních digitálních technologiích a následně tělocvik, kde jsme si vyzkoušeli naše volejbalové schopnosti. Poslední dvě hodiny jsme měli laboratoře, kde naši žáci opět pracovali s elektřinou a vyzkoušeli si, jaké to je zapojit si vlastní vypínače světel. Odpoledne jsme vyrazili do místní posilovny a na nákupy do městečka, kde sídlí místní škola.
Čtvrtek byl pro nás dnem, na který se všichni těšili. Čekala nás vytoužená exkurze do muzea Ferrari ve městě Maranello. Vyrazili jsme časně ráno a k muzeu jsme dorazili 9:30. To, co nás v následujících chvílích čekalo, je klukovský sen každého muže. Prohlíželi jsme si vozy od samotného počátku existence firmy až po současnost. Když jsme přišli do sálu, který byl plný trofejí formule F1 a obrázků našich legend, tajil se nám dech. Formule a trofeje, které získali ti nejlepší jezdci, se najednou objevily v jedné místnosti a my si je mohli prohlédnout.
Další zastávkou našeho výletu byla italská Florencie. Město, které svými památkami ohromuje svět a každého člověka, který se rozhodne toto město navštívit. Času nebylo mnoho, a tak jsme vybrali pouze ty nejznámější památky a vyrazili na cestu zpět k našemu ubytování. Po výborné večeři jsme se velmi unaveni ulehli ke spánku.
Z Itálie Jan Řežábek
13.11.2018
Další den ve škole pro nás začal hodinou stavby elektronických zařízení a naši kluci si vyzkoušeli, jaké to je vlastnoručně si postavit počítač tak, aby fungoval. Klukům se práce podařila a z této hodiny jsme odcházeli nadšení a plní dobré nálady. V druhé půlce dopoledne nás čekala zkouška 3D tisku na místní školní tiskárně. Prošli jsme jednotlivé části přípravy tisku, a to od návrhu až po samotné odeslání navrhovaného souboru do tiskárny. Pak jsme s napětím sledovali, jak 3D tiskárna vytváří přesně to, co jsme navrhli a po 30ti minutách jsme mohli sledovat vytištěný kus. Po takto stráveném dopoledni jsme od italských spolužáků dostali návrh na výlet do malého horského městečka Bobbio. Ve chvíli, kdy jsme vyráželi z místa našeho ubytování, jsme vůbec netušili, jaký pohled nás za pár desítek minut čeká. Když se před námi otevřel pohled na malé městečko v údolí krásných italských hor, tak nám všem došla slova a jen jsme jeden na druhého nevěřícně hleděli. Toto místo si i přes staletí, která uplynula od jeho vybudování, stále drží tvář středověkého města a trochu jsme si připadali, že můžeme cestovat časem. Kostely, hradní opevnění, nádherný most a řeka protékající kolem města nás natolik uchvátily, že jsme se vydali na protější horu, abychom mohli městečko vyfotit z větší výšky a sledovat důmyslnost jeho architektury. Toto krásné místo jsme neopustili s prázdným žaludkem, protože jsme v úzkých středověkých uličkách města narazili na překrásnou restauraci, kde jsme se posilnili kávou a něčím drobnějším k snědku. Cesta domů byla dlouhá a většina cestovatelů se nechala ukolébat ke spánku. Po návratu nás čekala italská večeře a dlouhá diskuze o tom, jaké zážitky nám návštěva Itálie nabízí.
Z Itálie Jan Řežábek
12.11.2018
Po víkendu nás čekal návrat do školních lavic, do kterých jsme zasedli v 7:50 ráno. První hodina byla angličtina, na které se naši žáci procvičili v komunikaci s italskými kamarády formou her a dokonce nejlepší z nich bojoval o mety nejvyšší až do poslední chvíle. Na druhou hodinu jsme se přesunuli na Technickou angličtinu, kde se žáci italské školy procvičují v používání slovní zásoby svého oboru. Tato hodina byla věnována zapojování elektrických zařízení a hlavním úkolem bylo propojit práci místních žáků s našimi. Zbytek školního dopoledne jsme strávili nejprve v místních dílnách praxí, kde naši žáci procvičili své dovednosti získané doma v České republice, a zbytek v laboratořích elektrotechniky, kde jsme se pod vedením místního učitele učili zapojit základní elektrické obvody. Po náročném dni ve škole nás čekala cesta na nákup, abychom měli dostatečné zásoby a v případě hladu nebyli překvapeni, že nějakou potravinu nemáme. Nákupy nás mírně unavily a bylo nutné přizpůsobit se místním zvykům a dodržet odpolední siestu. Následovala posilovna, kterou jsme vyplnili tvrdým tréninkem rukou a břišních svalů. Ve zbytku dne jsme odpočívali a vymýšleli program na poslední víkend v Itálii, který nás čeká už za 4 dny.
Z Itálie Jan Řežábek
10.11.-11.11.2018
Víkend jsme se rozhodli strávit cestováním a již v pátek večer jsme vše pečlivě naplánovali. Na sobotní dopoledne a odpoledne jsme si připravili program v nádherném městě Miláně, kde jsme si vytipovali památky, které bychom rádi navštívili. První část dne jsme procházeli pouze centrum města. Navštívili jsme Duomo di Milano (Katedrála Narození Panny Marie), která je pátou největší katedrálou světa a druhá největší v Itálii. Dále jsme viděli Basilica di Sant'Ambrogio, Sforzesco, Civic Aquarium Milan a mnoho dalších míst tohoto překrásného města. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli metrem do západní části Milána na tamní výstaviště, kde jsme navštívili světovou výstavu motocyklů. Zážitků a fotografií z tohoto dne jsme nasbírali opravdu mnoho a po ochutnávce tradiční italské pizzy jsme se přesunuli zpět na ubytovnu.
Na druhý víkendový den jsme měli naplánovanou návštěvu města Romea a Julie, italskou Veronu. Toto město nás uchvátilo již při samotném příjezdu, a když jsme dorazili na světoznámou památku Arena di Verona, tak nám všem došla slova a jen jsme s úžasem procházeli částmi této neuvěřitelné památky. Nesměla samozřejmě chybět návštěva domů Romea a Julie a mnoha krásných architektonických skvostů tohoto města. Prohlídku jsme zakončili kolem dvanácté hodiny a vydali jsme se k jezeru Lago di Garda, kde jsme poznali i část italské přírody. Jezero nás nadchlo a příroda okolo byla neuvěřitelná. Po prohlídce levého břehu jezera jsme se vypravili zpět do našeho města, kde jsme se po vydatném odpočinku dobře navečeřeli.
Z Itálie Jan Řežábek
9.11.2018
Dnešní ráno začalo netradiční exkurzí do firmy Alfaplast, kde byl naším průvodcem sám majitel firmy. Firma se věnuje výrobě plastů z recyklovaných materiálů a své produkty vyváží do celého světa. Strategie firmy, která před mnoha lety s ekologickou výrobou plastů začínala, nás velmi překvapila a naši žáci zasypali našeho průvodce řadou otázek.
V další části dopoledne nás čekala návštěva ekologického domu v blízkém městě Fidenza, kde nám architekti firmy podrobně vysvětlili, jak se takový dům staví a které věci jsou potřebné ke splnění norem pro stavbu takového typu domu. Dům jsme prošli od prvního patra až na samotnou střechu a díky tomu jsme mohli vidět, jak bude asi vypadat bydlení budoucnosti. Po obou těchto exkurzích jsme se přesunuli na oběd do restaurace, kde jsme si pochutnali na vynikajícím obědě, a znaveni množstvím dopoledních aktivit jsme si dopřáli polední siestu v místě našeho ubytování. Dvě hodiny tvrdého spánku a čerpání energie nám dodalo tolik síly, že jsme se vypravili do místní posilovny. Tvrdý trénink v posilovně v nás probudil chuť k jídlu, kterou jsme zahnali vynikající večeří a odebrali se ke spánku před sobotním výletem do města Milána.
Z Itálie Jan Řežábek
8.11.2018
Dnešní odpoledne jsme strávili z části sportovně a z části malou exkurzí, která nás zavedla na místní hrad Castell'Arquato, jenž nás přenesl do dob středověké Itálie, a mohli jsme si prohlédnout, jak v této době místní obyvatelé žili. Po návratu z exkurze nás čekal zápas proti žákům místní školy v basketbale, který pro nás nedopadl moc dobře, ale všichni bojovali až do konce. Unaveni po náročném a vypjatém zápase jsme vyrazili směrem k našemu ubytování, osprchovali se a vydali jsme se na krátký výlet na další středověký hrad, který nám byl doporučen k návštěvě. Když jsme dorazili na hrad Castello di Vigonelo, byli jsme nadšeni tamní atmosférou a proplétali se sítí malých uliček, které nám otevíraly další a další krásné pohledy zpět do historie. Když jsme si celý hrad prohlédli, nastal čas vrátit se zpět do našeho ubytování. Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na vyhlášenou italskou kávu a něco malého k snědku, přitom jsme hodnotili naše dnešní zážitky. Když jsme plni dojmů dorazili zpět, s chutí jsme spořádali vynikající večeři.7
J. Řežábek
7.11.2018
Dnes bylo v plánu hned po snídani vyrazit na dvě vyučovací hodiny, jejichž pracovní náplní bylo 2D programování v programu AutoCAD, které naši žáci pojali sportovně, a i když v tomto programu nepracovali, snažili se pochopit princip fungování a zapojit se do společné práce s italskými žáky. V druhé části dopoledne byla na programu exkurze do místní firmy QUAM, která se specializuje na výrobu ventilů pro ropný průmysl. V první části prohlídky firmy jsme navštívili kanceláře programátorů, kteří se věnují modelování a přípravě podkladů pro samotnou realizaci výroby. Naše žáky mile překvapilo, že tato světoznámá firma pracuje v programu SolidWorks , a hned měli mnoho otázek, které směřovaly na hlavního programátora celé společnosti. Všichni pracovníci firmy se snažili našim žákům představit svou práci a zaujmout je pro obor. V druhé části prohlídky jsme navštívili samotnou výrobu, kde nám byly představeny její jednotlivé části a vše nám bylo podrobně vysvětleno samotným spolumajitelem firmy. V úplném závěru jsme byli pozváni na malé občerstvení a naši žáci si domů odnesli i malou pozornost od obou majitelů. Po návratu z exkurze jsme znovu vyrazili do místní posilovny, kde jsme spalovali přebytečné kalorie, před vynikající tříchodovou večeří.
Z Itálie Jan Řežábek
06.11.2018
Další italský den pro nás začal tradiční sladkou snídaní z domácích produktů rodiny, která vlastní naše ubytovací zařízení. Po snídani jsme se vypravili do školy, kde nás nejprve přivítala skupina italských žáků pod vedením paní učitelky Claudii Pavesi. Provedli nás historickou částí města Fiorenzuola d'Arda, kde u každé památky měli žáci připravené povídání v anglickém jazyce. Bylo vidět, že naši chlapci jsou touto aktivitou nadšeni a sami se snažili aktivně zapojit. Po návratu do školy jsme se přesunuli do počítačové učebny, kde si naši žáci vyzkoušeli práci v programu Autodesk Inventor a společně s italskými spolužáky pilovali cizojazyčnou komunikaci a spolupráci ve skupinách.
Poslední hodinou našeho dne byla angličtina, kde nám opět paní učitelka připravila příjemný program a celou hodinu zpestřila hrou ve skupinách, kde hlavní výhrou bylo velké balení čokoládových tyčinek. Naši žáci srdnatě bojovali a dva z nich si odnesli sladkou odměnu.
V odpoledním volném čase jsme se vypravili do překrásného města Parma, kde jsme navštívili hlavně jeho historickou část. Viděli jsme Palazzo della Pilotta, Piazza Dumo, Piazza Garibaldi, Piazza Baptistery a mnoho dalších zajímavých míst, které nás ohromily svou atmosférou. Architektura města a jeho úzké dlouhé uličky v nás zanechaly příjemný pocit, který přetrval až do pozdních odpoledních hodin. Poslední zastávkou v Parmě byla malá kavárna v malebné části města, kde jsme si dali kávu a něco malého k zakousnutí. Po návratu do místa ubytování nás čekala vynikající večeře a příjemné trávení večera v setkávací místnosti pensionu.
Z Itálie Jan Řežábek
05.11.2018
Dnes 5. 11. 2018 jsme v ranních hodinách vyrazili první den do místní střední školy. Nejprve nás čekalo seznámení se školním prostředím, navštívili jsme školní tělocvičnu, několik budov určených pro teoretické vyučování a na konec budovu pro praktické vyučování. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o celé historii školy a vzdělávacím systému v Itálii. Největším překvapením pro naše žáky bylo zjištění, že škola Istituto Statale d'Istruzione Superiore "E. Mattei" má přes 900 žáků a 120 učitelů a jedná se o mnohonásobně větší školu, než je ta naše.
Po seznámení se školním prostředím a prvním setkání s učiteli školy jsme se odebrali na první vyučovací hodinu praktického vyučování, kde nám byly představeny stroje a naši žáci se postupně osmělovali ke komunikaci s místními žáky. Práce na CNC strojích, frézách a soustruhu je ve všech zemích velmi podobná, a tak se naši žáci mohli s chutí vrhnout do práce. Po dvou hodinách vyučování, po pilné práci a občerstvení v místní jídelně jsme se přesunuli do budovy teoretického vyučování a trávili čas na hodinách anglického jazyka a technické angličtiny. Obě hodiny byly vedeny velmi zábavnou formou a naši žáci vůbec nezůstávali pozadu. Zapojovali se ve všech činnostech a hrách, které pro nás místní učitelé měli připraveny a pracovali samostatně ve skupinách s italskými žáky. Skupinové hry, prezentace o filmu Hamlet, prezentace žáka, který postavil vlastní dron, a zábavná hra na téma otázky z historie Česka a Itálie, byly velmi příjemnou náplní dnešního dne. V odpoledních hodinách jsme se vypravili do místní posilovny, kde jsme potrápili naše těla před vynikající italskou večeří, kterou nám připravili v místě našeho ubytování.
Jan Řežábek
4.11.2018
Dnes 4. 11. 2018 jsme v počtu 7 žáků a jednoho učitele vyrazili vstříc projektu Erasmus+ do italského města Fiorenzuola d'Arda na tamní školu Istituto Statale d'Istruzione Superiore "E. Mattei". Plni očekávání jsme se sešli v brzkých ranních hodinách na vlakovém nádraží v Čáslavi a cesta mohla začít. Nejprve jsme nabrali směr letiště Václava Havla, kde nás čekalo odbavení zavazadel a mnohými žáky dlouho očekávaná cesta letadlem na vyhlášené letiště v Miláně. Let trval pouhou hodinu a půl a vyplnili jsme ho rozhovory o plánech a programu, který nás v Itálii čeká. Hned po přistání jsme vyzvedli auto, které nás spolehlivě dopravilo do místa našeho ubytování, a po cestě jsme stihli ještě malou zastávku na svačinku. Po ubytování, krátkém odpočinku a potřebné hygieně jsme se vypravili na první italskou večeři v restauraci našeho hotelu. Večeře naplnila naše očekávání výborného italského jídla, které je známé po celém světě, a posilněni jsme se odebrali k hraní společenských her a zaslouženému odpočinku.
Z Itálie Jan Řežábek