
V listopadu 2017 vyjede 37 žáků do Německa, Francie, Španělska a na Slovensko za sedmnácti denní zahraniční stáž v rámci programu Erasmus+. V současné době jsou zakoupeny letenky do Francie a Španělska, zaplaceno auto, zařízena doprava do ostatních států. Ubytování, strava a pojištění jsou rovněž zabezpečeny. Žáci připravují prezentace o jednotlivých zemích. Termín odevzdání je 30. 9. . První schůzka se uskuteční v pátek 6. 10. v 8:00 hodin ve společenské místnosti na domově mládeže.
Fotogalerie:
Informace o projektu můžete sledovat také na Facebooku.
Přehled denních reportáží zobrazíte kliknutím na konkrétní název státu:
Slovensko
20.11.2017
Dnešní den byl ve znamení SOLID WORKSU. Navrhovali jsme, kreslili a modelovali podle svých vlastních návrhů pod dohledem pana majstera Strapka do 13 hodin. Po obědě začínáme balit a někteří si ještě dokupují malé dárky. Večer pro nás přijede pan Miloš Krátký tranzitem třemošnických hasičů. Zítra ráno po snídani se ještě rozloučíme s učiteli Spojené školy Detva a vyrazíme směr Třemošnice. Předpokládaný příjezd do Třemošnice je v 15 hodin.
19.11.2017
Neděle nás v Detvě přivítala mlhavým počasím a trvalým deštěm, je velmi chladno. Protože jsme unaveni z velmi akčního pobytu, rozhodli jsme se dnešní den strávit celodenním odpočinkem. Čas trávíme díváním na pohádky a filmy anebo také dokončováním prezentace ze strojírenské technologie. Zítra nás čeká poslední odborný výcvik v dílnách Spojené školy Detva.
18.11.2017
Brzké sobotní ráno nás přivítalo hustou mlhou a deštěm. Přesto jsme hned ráno v půl osmé vyrazili na celodenní výlet do Verporských vrchů Slovenského Rudohoří. Nejdříve jsme se přepravili autem do stanice Chvatimech a odtud jsme jeli starobylou tratí po Čiernohorské železničce do stanice Čierny Balog. Prohlédli jsme si muzeum ČHZ. Pracovník muzea byl z Čech, a tak slovo dalo slovo, a dostali jsme se až do depa starých lokomotiv. Nadšený průvodce nám vyprávěl o konstrukci parních kotlů lokomotiv, mohli jsme si vše vyzkoušet, pouze vyjet z depa jsme nesměli. Před železniční stanicí na nás čekala pracovnice Infocentra Vydra a přesunuli jsme se do „Remeslného dvora“, kde začal animační program věnovaný zdejším tradičním řemeslům. Pod jejich vedením jsme tkali koberec na tkalcovském stavu a drali peří. Následoval přejezd do lesnického skanzenu Čierny Balog, kde na nás čekal oběd a další vycházka. Skanzen je v nadmořské výšce 850m a má 140 ha lesů a 84 turistických zastávek: Tematickými okruhy jsou ptactvo, zvěř, lesy a jejich ochrana, zdejší práce a obyčeje. Po procházce jsme odjeli zpět do Detvy. Spěchali jsme, protože dnes v podvečer nás opustili plzeňští studenti, kteří se dnes vrací domů. Jsme unaveni, a tak po večeři následuje spánek.
17.11.2017
V pátek ráno jsme vyrazili na celodenní výlet do místa, které se nazývá Špania Dolina. Jde o horskou oblast nedaleko Bánské Bystrice. Na horách nás přivítal sníh a velmi pěkná turistická vycházka. Po procházce jsme navštívili starou „Historickou l´udovou školu profesora Jozefa Mistríka“, kde byl pro nás připraven 5 hodinový program, ve kterém jsme se seznámili s historií hornictví této oblasti. Od vzniku prvních nálezů malachitů až po různé způsoby těžby a zpracování měděných a stříbrných rud. Prohlédli jsme si štoly a šachty, pomůcky horníků a permoníků, symboly hornictví jako byla kladívka a želízka či pečetě. Patronem zdejších horníků byl svatý Kliment.
Dalšími novými poznatky byla zdejší architektura budov a tradice školství. Sami jsme si museli nanosit dřevo do krbu jako za dávných časů. Prohlédli jsme školní pomůcky žáčků, včetně rákosky a umývadla se studenou vodou, které museli malí žáčci držet na rukou, pokud neposlouchali. Mohli jsme si zahrát i na harmonium a obdivovat starobylé oděvy pracovnic i oděvy horníků. K obědu byly ve škole špagety. Poté nastaly kreslící práce nás všech a po zásluze nám pracovnice vydaly „Výuční list permoníka“ a my jsme se rozjeli na Hronsek, památku UNESCO. Jde o evangelický kostel, který byl postaven za 1 rok bez použití hřebíků či šroubů. Fotografie z tohoto kostela v galerii neuvidíte, protože byl v minulém roce opětovně vykraden, už po několikáté, a byl tedy vydán přísný zákaz fotografování. Odpoledne se vracíme na Siroň a někteří z nás jdou ještě večer na hokej. Napíšeme deníky a bude večerka.
16.11.2017
Dnešní den byl pro nás hektický. Nejdříve jsme měli odborný výcvik a soustružili závity. Práce se nám protáhla a končili jsme v 11.45. Následoval přesun na Siroň, rychlé převlečení do slavnostního oblečení a hned do školy. Ve 12.30 hodin nás čekalo slavnostní předávání Europassů pro projekt Erasmus+ „Získáváme zkušenosti v Evropě“. Předávání se účastnilo vedení Spojené školy Detva, zástupci velkých firem, žáci plzeňské školy a slíbená slovenská regionální televize Local, která dokončovala svoji reportáž. V 15 hodin jsme odjeli do muzea SNP v Bánské Bystrici a v podvečer proběhly nákupy v obchodním domě EUROPA. Následovala večeře, dopsání deníků a večerka.
15.11.2017
Středeční odborný výcvik je zaměřen na soustružení na klasických soustruzích SV 18R. Výuka probíhá pod vedením Bc. Anny Hudecové. Hned na začátku si opakujeme technologii soustružení, jednotlivé druhy nožů, jejich geometrii a upínání, upínání obrobků, chlazení a určování řezných podmínek. Dostáváme výrobní výkresy a každý máme přidělen svůj soustruh a svůj úkol. Pracujeme samostatně, každý sám. Během naší práce dostáváme návštěvu z regionální slovenské televize „ Local“. Její pracovníci si nás natáčí a dovídáme se, že s největší pravděpodobností se zúčastní i slavnostního předávání Europassů. Naše práce pokračuje i po polední přestávce.
Odpoledne odjíždíme linkovým autobusem do Zvolena, kde si na zámku prohlížíme sbírky Národní Slovenské Galérie NSG a výstavu HALABALA 2017, která je věnována mezinárodní soutěži designu nábytku. V 19 hodin je večeře a ve 20 hodin už někteří z nás spí, jsme po náročném dni unaveni. Psaní deníků je odloženo na zítra.
14.11.2017
Úterní dopoledne jsme strávili ve firmě Continental Zvolen. Výroba této nadnárodní společnosti je zaměřena na brzdové systémy, pneumatiky, podvozky, hnací ústrojí, benzínové technologie a další. Naše exkurze byla věnována výrobě brzdných systémů. Seznámili jsme se s výrobou elektronických brzd, hydraulických brzd a elektrických parkovacích brzd. Vedle konstrukce, složení a funkce brzd byla v centru naší pozornosti práce mechaniků seřizovačů na CNC strojích, to znamená upínání nástrojů, jako jsou diamantové nástroje, nástroje keramické, frézy a vrtáky pro jednotlivé plochy dílců brzd, termo upínání a frézovací hlavy. Dozvěděli jsme se, že části z neželezných měkkých materiálů obrábíme diamantovými nástroji, jaké jsou řezné podmínky a osahali si obrobený hladký vnitřní povrch brzd, povrch důležitý pro činnost pístů. Pracovníci nám ukázali v nástrojárně jednotlivé typy nástrojů i možnosti kontroly kvality nástrojů a výrobků brzd. Podívali jsme se do galvanovny, která má 18 van pro zinkování a niklování dílců a navštívili montážní linky. Jednotlivé výrobní i montážní linky jsou v současnosti středem zájmu vedení firmy. Starší typy linek, které jsou obsluhovány lidmi, budou nahrazeny robotizovanými pracovišti. V současnosti začíná vybalování a montáž nových linek v ceně několika milionů eur za 1 stroj. Starší pružné výrobní systémy jsou nahrazovány tunely, takže obsluha CNC stroje má i přístup do uzavřených pracovních prostorů stroje. Fotografie z provozů v galerii neuvidíte. Ve firmě se nesmí fotografovat. Bylo nám povoleno pouze pár fotografií ze zasedačky.
Odpoledne od 14.30 hodin máme ve Spojené škole Detva „Tvorivé dielne s remeslníkom“. Jde o předmět, ve kterém se žáci seznamují s lidovými zvyky a pracemi starých mistrů a řemeslníků. Naším hostem byl pan Malček, lidový řemeslník a restaurátor starých dřevěných křížů. Pod jeho vedením jsme malovali „Detvanské kríže“, symbol křesťanství a symbol města Detvy. Na naše práce se přišel podívat ředitel Spojené školy Detva, Ing. Ján Melich. Odborná porota zhodnotila práce a vybrala 4 kříže jako nejlepší. Mezi oceněné patřili i 2 naši žáci – Radek Vacek a Martin Opočenský. Byli ohodnoceni malým dárkem. Děkujeme za dobrou reprezentaci naší školy. Následuje večeře, psaní deníků a společná televize nebo spánek.
13.11.2017
Dnešní odborný výcvik byl zaměřen na pájení. Pod vedením Mgr. Ivana Krokoše jsme pájeli klopné obvody. Odpoledne jsme si zajeli autobusovou linkou na Vígľašský zámek, který se nachází nad řekou Slatinou u obce Vígľaš. Zámek byl postaven ve 14. století. Rozsáhlá rekonstrukce, která trvala do roku 2013, zahrnovala obnovu hradního opevnění, bašt a celého objektu. V současnosti je v prostorách zámečku čtyřhvězdičkový hotel Grand Vígľaš a je v soukromých rukou 1 majitele. Část zámku je přístupná široké veřejnosti. Z hradeb je pěkný výhled do okolí. Zámek je oficiálním sídlem Řádu mečů kruhu. Následuje večeře a psaní deníků.
12.11.2017
Nedělní ráno nás v Detvě přivítalo zářivým sluníčkem a Nízké Tatry i bílým sněhem. Dnes byl na programu celodenní výlet do oblasti Nízkých Tater. Vydali jsme se do Demänovské jeskyně „Slobody“. Vystoupili 914 schodů, obdivovali nádhernou jeskynní výzdobu při stabilní teplotě 7°C a vlhkosti 99%. Celý komplex má 40 km jeskyní. Následovala návštěva kontaktní ZOO v Liptovském Mikuláši. Zajímavostí této zahrady je, že si návštěvníci mohou prohlédnout zvířata ve voliérách a výbězích, mohou je pohladit a vyfotit se s nimi. Foto odvážlivců najdete v naší galerii. Po návštěvě ZOO jsme se přesunuli do aquaparku Tatralandia a strávili zde nezapomenutelné 3 hodiny, termální bazény, trysky a tobogány byly naše. Do Sironě jsme se vrátili kolem 20. hodiny. Následuje večeře a zasloužený odpočinek.
11.11.2017
Sobotní program Slováků byl ve znamení výletu do oblasti Bánské Štiavnice. Navštívili jsme kaštiel a muzeum Svatý Anton, hornické město Bánská Štiavnica a vykoupali jsme se v termálních lázních Sklené Teplice. Fotografie z kaštiela v galerii neuvidíte, v areálu muzea se nesmí fotografovat. V galerii jsou fotografie z Banské Štiavnice a ze Sklených Teplic. Počasí bylo zpočátku deštivé, pak ale vysvitlo sluníčko, a tak jsme si historii i koupání užili. K večeři jsme měli pizzu a večer jsme strávili společně u televize.
10.11.2017
V pátek nás čekal projektový den s paní Ing. Máriou Zacharovou. Téma dne znělo: „Jak získat stříbro a zlato recyklací klávesnice a myši PC“. Výuka byla společná se slovenskými žáky 2. a 3. ročníku. Vytvořili jsme dvojice a rozdělili si úlohy:
- rozebrat myš a klávesnici počítače na jednotlivé komponenty
- oddělit kovové a nekovové části, například čipy od plastů, zlaté nožičky
- jednotlivé komponenty vyfotografovat
- vytvořit zápis do Wordu
- provést recyklaci
- vytvořit prezentaci
- prezentaci uložit na plochu počítače
Odpoledne jsme strávili na ranči Haferník. Učili jsme se jezdit na koních. Počasí na horách bylo chladné, a tak jsme přivítali občerstvení v podobě čaje a grilovaného masa.
Večerní program jsme vyplnili psaním deníků a sledováním televize.
09.11.2017
Dnes nás Detva přivítala hustou mlhou a deštivým počasím. Po dobré snídani odjíždíme mikrobusem do firmy PPS Group Detva. Během exkurze se dovídáme, že výroba je zaměřena na velké důlní stroje, stavební stroje a stroje pro zpracování odpadů. Seznamujeme se s technologiemi sváření, obrábění, řezání plazmou, montáž a povrchové úpravy kovů, zkoušení kovů. Pozorujeme nejen pracovníky firmy při práci, ale zkoušíme si obléknout ochranný oděv a trošičku svářet metodou MIG. Kromě svařování se žáci zajímají o nástroje pro obrábění. Zjišťujeme, že takový vrták stojí až 2000 EURO. Velmi působivé je i soustružení obrovských kusů a AVN systémy. Zajímavá je také zkouška ultrazvukem, kterou můžeme sledovat v praxi. Z oblasti ochrany kovů nás zaujalo pískování a získaná kvalita povrchu svařenců. Po exkurzi následuje oběd a odpočinek, protože v 15.30 hodin začíná ve škole výuka slovenského jazyka, kterou máme společně s Plzeňáky. Procvičili jsme si slovenskou konverzaci, překlad slovenských slovíček do českého jazyka, jazykolamy, synonyma a udělali si test. Na závěr hodiny jsme si poslechli lidové pohádky. Následuje večeře a po večeři psaní deníků.
08.11.2017
Středeční ráno je mlhavé a začíná se ochlazovat. Dnes nás v dílně školy čekala paní majsterka Mária Šuleková a začíná ihned zkoušet technologii frézování. Na tabuli počítáme přímé a nepřímé dělení, zvláštní pozornost věnujeme dělení úhlovému. Brzy pochopíme důvod. Naším dnešním úkolem je vyrobit výstružník ø 22 x 185 z materiálu 11 523. Probereme ještě řezné podmínky, chlazení a jdeme na to. Jak se nám vedlo, dokládají fotky v naší galerii.
Odpoledne pokračujeme v tělocvičně školy a věnujeme se sportu. Do tělocvičny se na nás přišla podívat Ing. Valéria Čiamporová a Mgr. Jan Adam Brosch. V 18 hodin je večeře a po ní následuje od 19 hodin kino. Hrají film Thor-Ragnarok od Marvel Studios. Velice dobře se bavíme. Jde o anglicky mluvený film se slovenskými titulky, a tak máme hned 2 jazyky najednou. Po dvou hodinách se vracíme na Siroň a je večerka.
07.11.2017
Dnešní odborný výcvik byl zaměřen na inkrementální a absolutní programování. Zopakovali jsme si jednotlivé G a M funkce. Zjistili jsme, že zdejší CNC soustruh má nástrojovou sondu, např. T1212, funkce G97 a G54, či M13, U03 a řadu dalších. Nejdříve jsme vytvořili program pro výrobu šachové figurky pěšáka a následně ji vyrobili na CNC soustruhu firmy Haas s řídicím systémem Fanuc. Během dopolední výuky proběhla kontrolní návštěva vedení naší školy a paní Ing. Čiamporové ze Spojené školy Detva. Od 13.30 hodin probíhal mezinárodní zápas v bowlingu. Účastníky byli žáci 3 škol: Spojená škola Detva, SOŠ obchodu, užitého umění a designu Plzeň, SOŠ a SOU technické Třemošnice. Zápas probíhal na 2 kola. První kolo jsme s přehledem vyhráli s počtem 281 bodů. Druhé kolo bylo stejně úspěšné a získali jsme 293 bodů. Konečné pořadí bylo:
- místo Třemošnice: 574 bodů
- místo Detva: 533 bodů
- místo Plzeň: 516 bodů
Našim žákům k vítězství gratulujeme.
V 18 hodin večeře, následovalo psaní deníků a společná televize, večerka ve 22 hodin.
06.11.2017
Slováci se dnes probudili do jasného a slunečného dne. V 7 hodin ráno si dali vydatnou snídani, která proběhla formou švédských stolů. Pak odešli do Spojené školy Detva a přivítali se s panem ředitelem Ing. Jánem Melichem. Následoval odborný výcvik vedený panem mistrem Jozefem Strapkem. Do 13 hodin jsme modelovali v SOLID WORKSU 2016. Ve 14 hodin jsme odjeli autobusem do Staré Detvy a navštívili Podpolianské muzeum. Seznámili jsme se s historií a tradicemi Podpolianí, s chovem ovcí a výrobou ovčích sýrů, s výrobou modrotisku či zajímavostmi z oblasti Viglaše. Následovala turistická vycházka křížovou cestou a kolem detvanských křížů, symbolem města Detvy. V 18 hodin večeře, pochutnali jsme si na penne se sýrovou omáčkou. Pak proběhla návštěva naší paní ředitelky RNDr. Jany Sýkorové s Ing. Romanem Novotným. Večer jsme zakončili psaním deníků a společným sledováním filmu.
05.11.2017
Účastnící stáže na Slovensku vyrazili ve 13. 45 hod autem třemošnických hasičů směr slovenská Detva. Počasí bylo chladnější, ale ne deštivé, a proto cesta probíhala klidně a plynule, plná smíchu a vtipů. Během několika hodin zmizely buchty a řízečky od maminek. Na hraničním přechodu jsme si dali výbornou kávu a těšili se na večeři. Do Detvy jsme dorazili po 20. hodině a v půl deváté jsme v restauraci penzionu Siroň povečeřeli rybu a hranolky. Ve 21.35 jsme se konečně nastěhovali se do svých pokojů. Jsou prostorné, mají příjemné vybavení a všude se topí. Po vybalení a sprše jdeme konečně spát. Večerka je dnes posunuta na 23. hodinu. Ráno vstáváme a jdeme do dílen Spojené školy Detva programovat.
Francie
20.11.2017
Tak už tu máme poslední den pobytu. Ráno po snídani jsme se vypravili do Automobilového muzea závodu 24 hodin v Le Mans. Prohlédli jsme si celou historii tohoto známého podniku a neuvěřitelné vozy, které v něm účinkovaly. Cestou zpět byla zastávka na poslední nákup, a to hlavně dárků domů. Ve 4 hodiny odpoledne bylo předávání Europassů našim žákům a pamětních listů žákům z místní školy, kteří se účastnili zájezdu do Irska. Slavnost končila malým rautem ze sladkostí připravených místním kuchařem. Poslední naší akcí byl malý fotbálek v tělocvičně. Dnes se nám úplně nedařilo, protože jsme jednou prohráli, jednou remizovali a dvakrát vyhráli. Již máme letenky, a tak se zítra můžeme vydat k domovu. Au revuar Francie.
19.11.2017
Dnes ráno jsme vstávali časně, abychom si prohlédli co nejvíce kulturních památek v Paříži. Zaparkovali jsme u Nother Dame a šli po nábřeží Seny navštívit Louver. Všichni jsem obdivovali vetešnické krámky, které mají prodejci na zábradlích podél vody. V museu byl hodinový rozchod a také oběd, po kterém jsme se vrátili na prohlídku katedrály. Také jsme chtěli jít na prohlídku střešních částí, ale časově jsme to nestihli z důvodu dlouhé fronty. Odpoledne jsme se přesunuli k Eiffelově věži, ale bylo ještě vidět, a tak jsme šli k Vítěznému oblouku, který je asi půl hodiny cesty. Poslední naší zastávkou byla samozřejmě Eiffelova věž. Bohužel jsme podcenili čas potřebný na bezpečnostní prohlídky a propásli možnost jít nahoru pěšky. Místo pěšího výstupu jsme si vystáli hodinovou frontu na výtah a v 8 hodin jsme se dostali do posledního patra. Uchvátila nás výška stavby, ale také nádherný výhled na rozsvícenou Paříž, bylo to bohužel vykoupeno pozdním návratem na internát. Zítra se ještě chystáme do Le Mans a také nás čeká předávání Europassů.
18.11.2017
Dnešní sobotu jsme strávili v zábavně-kulturním parku Futuroscop, který je vzdálený od Vendome asi 150 km. Jedná se o soubor divadelních sálů, kin, heren (nejsou hazardní) atd. Hned na začátku jsme si dali rozchod, aby každý mohl navštívit to, co ho baví. Viděli jsme například 3D a takzvaný 4D filmy, proletěli se ve virtuálním světě, viděli představení iluzionisty, artistické představení zasazené do filmových kulis atd. Zítra máme v plánu návštěvu Paříže.
17.11.2017
Druhý pátek jsme strávili dopoledne a část odpoledne v dílně. Smontovali jsme a dokončili všechny stoly a kluci si vyráběli výrobky domů. Pracovali jsme do 4 hodin, kdy zde začalo rodičovské sdružení. Na večer jsme ještě jeli na nákup, abychom měli zásoby jídla na víkend. Zítra nás čeká výlet na celý den do parku Futuroskop.
16.11.2017
Dnes jsme byli naposledy na celý den v dílnách. Dopoledne jsme obrousili po laku všechny dílce a natřeli je podruhé lazurou. Po obědě jsme začali stoly montovat. Kluci si také připravovali výrobky, které si chtějí vzít domů. Hledali si návrhy na počítači, konzultovali s mistrem Pierre – Yves Prudhomme a připravovali s ním program na CNC. Večer jsme ještě hráli s francouzskými žáky házenou. A přesto, že to není hra pro nás úplně obvyklá, se naši neztratili a úspěšně konkurovali ostatním. Bohužel se nehrálo Francie proti Česku, a tak na hřišti nebyla ta správná atmosféra jako při fotbale. Zítra dopoledne nás čeká dokončení lavice a dárků a odpoledne bude volný program, protože místní škola má setkání s rodiči.
15.11.2017
Program dnešního dne byl velice rozmanitý. První akcí byla návštěva ve firmě HMY, která vyrábí vybavení do supermarketů a obchodů pro mnoho zemí po celém světě, bohužel se zde nesmí fotit. První část prohlídky byla spíše pro obor zámečník, ale viděli jsme CNC vypalovací stroj na plechy, automatickou ohýbačku atd. Ve druhé hale jsme si prohlédli velkoplošnou formátovací pilu, olepovačku hran, CNC truhlářská centra, montáž nábytku atd., prostě sériovou truhlářskou výrobu. V poledne jsme šli na oběd k paní Fanny Bonamy. Ve velice přátelské atmosféře jsme se skvěle najedli a sdělili si zážitky z dosavadního pobytu. Odpoledne jsme ještě stihli návštěvu vesnice Troo s domy vysekanými do stěny kopce a s památníkem 1. světové války, u kterého je vyvýšenina s krásným rozhledem do okolí. Zítra nás čeká dokončování stolů a také výroba drobných dárků domů.
14.11.2017
Dnes jsme byli na výletě ve Versailles. Prohlédli jsme si krásné interiéry, seznámili se s historií výstavby zámku a také trochu s majiteli – různými Ludvíky. Potom jsme se přesunuli do zahrad, které jsou krásně upravené s množstvím fontán a sousošími. Posledním zážitkem byla projížďka na loďkách po zámeckém jezeře. Zítra jedeme na prohlídku do firmy, potom jsme pozvaní k paní Fanny Bonamy na oběd a odpoledne je v plánu ještě výlet.
13.11.2017
Pondělí bylo opravdu pracovním dnem. Všechny připravené dílce jsme nanosili a navozili do lakovny, zkontrolovali kvalitu jejich opracování a během dne natřeli první vrstvou lazurovacího laku. Dnes se konečně zlepšilo počasí, a tak kluci mohli hrát fotbal i během obědové přestávky. Také proběhlo jednání mezi vedením naší školy a školy Vendome ohledně pokračování projektu i v příštím roce, rozšíření o stáž francouzských žáků u nás atd. Poslední akcí byl fotbalový zápas, organizovaný učitelem tělocviku, mezi našimi a francouzskými žáky. Podařilo se nám zvítězit jasným rozdílem. Zítra nás čeká výlet do Versailles, takže budeme zase hodně cestovat.
12.11.2017
Neděli jsme si udělali trochu volnější. Vstali jsme až na 8. hodinu a vypravili se na zámek na mostě s názvem Chenonceaux. Obdivovali jsme krásné interiéry a také se ohřáli u roztopených krbů. Přestalo nám pršet, a tak nám počasí umožnilo prohlídku historických hospodářských objektů, nemocnice z 1. světové války i procházku přírodním labyrintem. Odpoledne jsme se přesunuli do města Amloise. Cestou do parku Leonarda da Vinci nás přepadla průtrž mračen, proto jsme se schovali v restauracích na oběd, několik žáků se vydalo na prohlídku zámku. Jakmile se zlepšilo počasí, prohlédli jsme si park. Obdivovali jsme krásné kresby a obrazy velkého umělce a technické vynálezy muže, který předběhl dobu. Po statické prohlídce modelů a vizualizací jsme měli v parku možnost vyzkoušet některé věci ve skutečné velikosti. Poslední naší zastávkou byli památky ve Vendome, a to konkrétně hrad s krásnou vyhlídkou na celé město, katedrála, náměstí a park. Večer nás ještě navštívila paní ředitelka Sýkorová s panem Novotným. Zítra je naplánována práce v dílně, čeká nás také jednání mezi představiteli škol a v neposlední řadě angličtina.
11.11.2017
Dnešní den byl velice náročný, a to hlavně pro šoféra. Vstali jsme o půl šesté a vyrazili. Kluci si vzali polštáře a jiné pomůcky na spaní, uvelebili se a usnuli. Jak to asi vypadalo, je zdokumentováno na fotce. Cesta byla poměrně dlouhá (270 km) a navíc pršelo, ale zdárně jsme byli v 10 hodin na parkovišti v Saint Michel. Právě včas, protože přijel autobus, který vozí návštěvníky na most. Z mostu je krásný výhled na úchvatnou stavbu pevnosti a kláštera v jednom. Bohužel lilo jako z konve a foukal silný vítr (viz některé fotky). Kluky také zaujal odliv, zejména bahýnko, které tam po něm zůstává a v něm skryté mušličky a jiné poklady. Neodolali a šli to, samozřejmě, prozkoumat. Po vstupu do kláštera byl rozchod a každý si sám zvolil jak tempo prohlídky, tak objekty, které ho nejvíce zajímají. Uvnitř bylo docela přijatelně, a proto jsme zde strávili více jak dvě hodiny. Cestou nazpět jsme se již tradičně stavili na jídlo v „Mekáči“ a po čtyřech hodinách jízdy se vrátili na základnu. Myslím si, že se výlet vydařil, i když bylo hrozné počasí, alespoň jsme si vyzkoušeli svěží vzduch Atlantského oceánu. Zítra plánujeme lehčí výlety na zámek Chenonceau a do Amboise.
10.11.2017
Tak konečně nastal pátek. Dopoledne jsme ještě pracovali v dílně, po obědě byla angličtina s profesorkou Fanny Bonamy o školství ve Francii a u nás a pak už výlet na Chambord. Obdivovali jsme neuvěřitelnou architekturu majestátního zámku navrženou Leonardem da Vinci i marnivost francouzských králů, kteří nechali zámek postavit pro jeden den jejich života. Žákům se velice líbily hlavně centrální schody a také nové zahrady, které vznikají v okolí. Cestou zpátky jsme se ještě stavili v obchodě pro nějaké to jídlo (uzená kuřata, klobásky, grilované paličky a samozřejmě bagety), protože dnes už nemáme večeři a o víkendu žádné jídlo. Po vydatné večeři se kluci chystali ke spánku, protože v sobotu vstáváme brzo a jedeme se podívat na poloostrov Mont Saint Michel.
09.11.2017
Dnes to bude velice krátké, protože jsme celý den pracovali v dílně. Žáci frézovali a brousili detaily na jednotlivých dílcích a vyráběli spoje na příčkách – byli velice pracovití, a tak máme skoro vše připravené na povrchovou úpravu, kterou začneme již zítra. Zítra nás také čeká angličtina na téma školství a potom výlet na zámek Chambord.
08.11.2017
Tak už jsme v polovině prvního týdne a máme za sebou první výlet. Dopoledne jsme ještě poctivě pracovali na lavicích, vše si vyhoblovali a obrousili, zítra budeme vyrábět detaily. Po obědě jsme jeli obdivovat megastavbu našich předků do Chartres. Jako každý rok jsme s úžasem hleděli na obrovskou výšku hlavní lodi katedrály, ale obdivovali jsme i rozetová okna a sochařské zpracování příběhu o Ježíši Kristu, které je umístěno z venkovní strany kněžiště. Po prohlídce katedrály jsme navštívili historické centrum města a prohlídku jsme spojili s večeří. Při zpáteční cestě na internát jsme ještě nakoupili zásoby. Zítra nás čeká celodenní práce v dílně, mistr „Yvo“ rozdělil žáky do dvou týmů. Uvidíme, který z nich bude lepší.
07.11.2017
Dnešek utekl jako voda. Celé dopoledne jsme pracovali na lavicích. Vše jsme nařezali a ohoblovali. Po obědě jsme měli hodinu angličtiny s paní učitelkou Fanny Bonamy. Dozvěděli jsme se něco málo o Francii a užili si trošku konverzace. Později odpoledne přivezli zbylé dřevo na lavice, a tak jsme se na to vrhli a připravili si vše na zítřek. Jinak je tu dosti velká vlezlá zima, ale svítí sluníčko a neprší, což je pro nás příjemné. Ve volném čase se kluci věnují sportu, chodí hrát fotbal proti Francouzům na venkovní hřiště. Zítra dopoledne nás čeká práce v dílně a odpoledne jedeme na výlet do města Chartres.
06.11.2017
Dnes jsme hned po snídani nastoupili do dílny. Mistr Yvan Jolly nás uvítal jako obvykle kávičkou a croissanty a přinesl nám výkresy lavice. Potom jsme se šli podívat do ostatních dílen a seznámit se s obory, které se zde učí. Našim žákům se nejvíce líbily dílny automechaniků a mechaniků pro zemědělskou techniku s množstvím aut, kombajnů a jiných strojů. Po obědě jsme začali rýsovat výkresy ve skutečném měřítku a připravovat materiál. Tato činnost nám vydržela až do večeře. Poslední naší aktivitou byl fotbálek v místní krásné tělocvičně proti žákům z lycée Ampére. Hra to byla jednostranná, protože naši žáci byli šikovnější a také zaslouženě oba zápasy vyhráli. Zítra nás již čeká práce na strojích a naši stážisté si upevní svoje znalosti v hodině angličtiny.
5.11.2017
Rok utekl jako voda a už zase píši zprávy z naší stáže Erasmus + z městečka Vendome ve Francii.
V neděli 5.11. v 4:55 většina z nás vyjela z Čáslavi vlakem do Prahy, kde se k nám připojili zbývající tři žáci. Na letišti jsme odevzdali zavazadla a po delším čekání nastoupili do letadla. Pro mnohé účastníky stáže to bylo poprvé. Bohužel jsme zjistili, že jsou okýnka přesně proti sedačkám, a proto jsme neměli dobrý výhled. Let byl velice klidný a přesně na čas. Na letišti jsme měli připravené auto, a tak jsme se mohli hned vydat na cestu. Navigace pracovala přesně, ale řidič občas špatně odbočil, tudíž byla naše cesta o pár zanedbatelných kilometrů delší. Ve Vendome jsme se ještě stavili v Mc Donaldu na jídlo, protože se v neděli ve škole nevaří. Okolo šesté hodiny večer nás paní ředitelka Taissia Tcherneitchouk přivítala a ubytovala. Všichni jsme byli notně unaveni, a tak někteří už v 8 hodin spali. V pondělí začíná práce v dílnách na novém výrobku pod vedením mistra Yvan Jolly.
Německo
20.11.2017
Poslední den našeho účinkování zde jsme tradičně zahájili dobrou snídaní. Dopoledne jsme měli vyjednanou exkurzi v Carl Zeeis Jena. Měli jsme možnost prohlédnout si světovou firmu v oblasti optiky a elektrooptiky. Odpoledne nás na IB čekalo slavnostní předání Europassů a vyhodnocení našeho působení v této organizaci. Představitelé z IB vyjádřili velkou spokojenost s našimi žáky. Večer proběhlo slavnostní předávání i u druhé organizace ÜAG. Ti zvolili pro předání jednu z nejlepších restaurací v Jeně Zur Noll. Předávání se kromě vedení ÜAG zúčastnili i představitelé firem, kde naši chlapci pracovali. Také oni chválili naše žáky za velmi dobrý přístup k práci.
Zítra ráno po snídani odjíždíme směr Třemošnice, kam bychom měli dorazit v časných odpoledních hodinách.
19.11.2017
Poslední víkend našeho pobytu jsme zakončili celodenním výletem Do Weimaru a Buchenwaldu. Vyjeli jsme po snídani vlakem do Weimaru. Od nádraží jsme potom pokračovali do bývalého koncentračního tábora Buchenwald. Toto pietní místo nás přivítalo opravdu velmi chladným počasím. Po prohlídce tábora jsme se vrátili do Weimaru, prošli si historické centrum města, něco jsme pojedli. V odpoledních hodinách jsme se vrátili zpět do Jeny.
18.11.2017
Dnes nás v Jeně přivítalo studené ráno. Po snídani měli hoši osobní volno, mohli nakoupit ještě nějaké dárky (v neděli je v Německu zavřeno a v pondělí nebude tolik času). Po obědě ve městě jsme vyrazili na fotbalové utkání třetí bundesligy mezi FC Carl Zeiss Jena a Werder Bremen II. Na stadionu Ernsta Abbeho jsme zhlédli zajímavý zápas. Před 4 238 diváky zvítězili domácí 2:1.
17.11.2017
Ráno v Jeně nás přivítalo mírným deštěm, ale to nám nevadilo, protože dnes jsme ukončili svoji činnost na pracovištích. Na IB hoši připravovali polotovary pro další skupinu. Na závěr následoval důkladný úklid obrobny. Každý z našich žáků si poveze domů své výrobky, otevírač, dvě různé krabičky, stojánek na mobil, závaží k olovnici a hlavolam – magický kříž. Na ÜAG chlapci frézovali díly z hliníku a soustružili čepy a kolíky potřebné k sestavení dílů, poté následoval úklid dílny. Naši žáci ve firmách plnili úlohy zadané zaměstnavatelem, frézovali či připravovali materiál pro další operace. Odpoledne jsme opět navštívili aquacentrum GalaxSea, kde jsme v plné míře využívali všech vodních atrakcí.
16.11.2017
Na programu dnešního dne bylo na IB dokončit práce na soustruzích i frézkách, což se podařilo. Každý z chlapců vyrobil hlavolam s názvem Magický kříž, osazený čep a koncové závaží. Na ÜAG hoši také dokončili své projekty, orýsovače a stahovací svěrky. Ve firmách hoši opět pracovali podle požadavků zaměstnavatelů, svařovali odporem na bodovce, vypalovali díly na laserové vypalovačce a frézovali díly pro formy. Odpoledne jsme si prohlédli expozice v optickém muzeu.
15.11.2017
Dnešní den na IB chlapci na frézkách dokončovali práce na svém projektu. Bylo potřeba svrtat a vystružit oba díly kříže a sestavit ho dohromady, na soustruzích dostali novou práci - Hohlschraube, speciální šroub z mosazi CuZn39Pb2. Na ÜAG dokončili práce na orýsovačích a pracovali na svěrkách, opět s využitím frézek a soustruhů. Ve firmách hoši frézovali dílce pro formy, svařovali odporem na bodovce a pracovali na laserové vypalovačce. Večer byl ve znamení skupiny Queen, byli jsme totiž v planetáriu na filmovém představení Queen haven – the originál.
14.11.2017
Na IB jsme začali pracovat na soustruzích a frézkách podle německé dokumentace. Na soustruzích chlapci vyráběli 6krát osazený čep a závaží pro měření svislé polohy z materiálu S325JRC. Na frézkách frézovali Magisches Kreuz, což je deska s pravoúhlou drážkou a přesnými otvory. Na ÜAG chlapci na soustruzích dokončovali díly orýsovače vroubkováním a rýhováním. Na frézkách a vrtačce vyráběli části k Schraubstocku, což je stahovací svěrka. Svrtávali jednotlivé díly a jejich vystružením dosáhli předepsaných přesných rozměrů. Hoši ve firmách svařovali odporem na bodovce, vypalovali díly pomocí laseru. Odpoledne jsme navštívili Phyletisches muzeum, kde oproti loňsku jsou přestavěné a vylepšené expozice.
13.11.2017
Začali jsme druhý týden našeho pobytu v Jeně. Hoši, kteří pracují na IB, dnes dokončili své práce v zámečnických dílnách, vyrobili krabičku na šroubky a poté montovali skládací stojánek na mobil. V závěru směny provedl pan Balakin vyhodnocení všech čtyř prací. Naše žáky pochválil za přístup k práci i její provedení. Zítra nastupujeme na obrobnu. Chlapci na ÜAG dokončovali na frézkách díly svěráku a na soustruzích pracovali na dílech orýsovače. Ve firmách kluci frézovali strojní součásti a prováděli další práce dle zadání zaměstnavatele. Odpoledne jsme navštívili Schillerovu zahradu, kde psal v zahradním domku své dílo Wallenstein. Nachází se zde i kamenný stůl, u kterého sedával se svým přítelem J.W. Goethem.
12.11.2017
První neděle našeho pobytu byla ve znamení relaxace. Po obědě jsme dorazili do aquacentra GalaxySea. Tam se chlapci důkladně vyřádili na tobogánech, skokanských můstcích, ve velkých vlnách, vnitřním i venkovním bazénu, vířivkách či dalších vodních atrakcích.
11.11.2017
Podle programu jsme dnes vyjeli vlakem na celodenní výlet do Erfurtu, největšího města v Durynsku. Počasí nám vcelku přálo. Prohlédli jsme si historický střed města, který za války nebyl zničen nálety, proto se mnoho památek dochovalo. Pro zajímavost, stáří Erfurtu je 1245 let. Nejvíce nás však zaujala vojenská citadela Petersberg, rozkládající se na 12 hektarech na návrší nad městem. Velkému zájmu se těšily katakomby pod ní, dále gotická katedrála Panny Marie a pověstný, 120 metrů dlouhý most, který je z obou stran zastavěn domy a v nich se nachází velké množství obchůdků. Odpoledne jsme se věnovali nákupům a odjeli zpět do Jeny.
10.11.2017
Tak první pracovní týden je za námi. Na IB chlapci pracovali s plechem, vyrobili si krabičku na šroubky. Bylo třeba pracovat velmi pečlivě, protože krabička drží svůj tvar pouze vlastními ohyby. Poté následoval důkladný úklid dílny. Nakonec jsme sehráli mezi sebou turnaj ve stolním tenise. Palmu vítězství si odnesl Tomáš Reng, ale lze říci, že vyhráli všichni zúčastnění. Na ÜAG se opět pracovalo na soustruzích a frézkách. Hoši dokončují jednotlivé pozice svěráku. Ve firmách naši žáci byli navštíveni paní ředitelkou RNDr. Janou Sýkorovou a Ing. Romanem Novotným.
Odpoledne jsme si prohlédli expozice v Městském muzeu v Jeně.
09.11.2017
Dnešní den věnovali hoši pracující na IB dokončovacím pracím, slícování, kolíkování a konečné montáži všech dílu otevírače. Na ÜAG chlapci obráběli na frézkách a soustruzích jednotlivé pozice potřebné pro výrobu svěráku. Ve firmách žáci pokračovali v činnosti ze včerejška. Pracovali na soustruhu, vodní brusce či lisu. Dnes jsme přivítali na svých pracovištích návštěvu z naší školy, paní ředitelku RNDr. Janu Sýkorovou a Ing. Romana Novotného.
Odpoledne jsme navštívili zábavní park Imaginata, kde jsme si mohli vyzkoušet své schopnosti při různých aktivitách.
08.11.2017
Skupina na IB dnes pracovala na středním dílu sestavy stahováku. Tento díl je nejsložitější, co se týče tvarů i rozměrů. Je nutno zde pilovat různé rádiusy, drážky i funkční otvor otevírače. Ten je potřeba odvrtat, vysekat plochým sekáčem a dle předepsaného rozměru vypilovat. Chlapci na ÜAG se opět věnovali technické dokumentaci potřebné k výrobě svěráku. Dokreslovali v SolidWorksu detaily jednotlivých podskupin. Poté začali jednotlivé díly vyrábět na konvenčních strojích. Hoši pracující ve firmách dnes pracovali na frézce, lisu a na přepravě materiálu.
Odpoledne jsme využili dobrého počasí a vyrazili jsme do Cospedy na bojiště, kde v roce 1806 proběhla velká bitva mezi francouzskými a prusko-saskými vojsky. Bitvy se tehdy zúčastnilo 240 000 vojáků a průběh bitvy je zdokumentován ve zdejším muzeu.
07.11.2017
Chlapci na IB dnes začali s výrobou dalšího dílu do sestavy otevírače. Podle německé technické dokumentace si polotovary orýsovali a pomocí ruční rámové pilky a pilníků zhotovili požadovaný tvar součásti. Bylo nutné dbát také na přesné rozměry. Pracuje se s ocelí S235 JR G. Velkou pozornost museli hoši věnovat zejména rádiusům a přesnému sražení hran.
Skupina na ÜAG se dnes věnovala tvorbě výkresové dokumentace na sestavu svěráku. Chlapci využívali programu Solidworks. Podle této dokumentace budou svěrák vyrábět. Hoši pracující ve firmách pokračovali v pracích ze včerejška. Ve firmě ZI Jena GmbH Werk se věnovali lisování součástí a výrobě závitů, ve firmě Feinblech se zabývali přípravou materiálu na zítřek a soustružnickými pracemi.
Odpoledne jsme navštívili místní velmi pěknou botanickou zahradu, kde slavilo největší úspěch jezírko s dravými piraňami.
06.11.2017
Zahajujeme projekt: Získáváme zkušenosti v Evropě. Po snídani jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna pracuje v organizaci Internationaler Bund IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste (dále jen IB) a druhá v organizaci ÜAG gGmbH (dále jen ÜAG). Tato organizace zajistila 3 našim žákům odbornou stáž ve firmách Jenaeer Feinblech a ZI Jena GmbH Werk. Obě skupiny byly poučeny o bezpečnosti práce. Chlapci na IB začali pracovat na projektu sestavy lahvového otevírače. Zde využijí své znalosti a dovednosti z ručního zpracování kovů. Pracuje se podle německé dokumentace.
V první fázi si nařezali na pásové strojní pile polotovary, potřebné k výrobě otevírače. Poté ručním řezáním a pilováním upravili vrchní díl a spodní díl otevírače na potřebné rozměry. Chlapci na ÜAG dnes začali se základy programování pod dohledem německého učitele a chlapci ve firmách, po instruktáži, si vyzkoušeli práce na ručních pracovištích firem a ve Fainblechu i práci s CNC technikou.
Odpoledne jsme se sešli v centru Jeny a po prohlídce centra jsme navštívili jenskou dominantu 156 metrů vysokou budovu Jena Tower, z rozhledny umístěné na vrcholu této budovy byl za dnešního pěkného počasí nádherný rozhled.
05.11.2017
Do německé Jeny jsme vyrazili mikrobusem firmy Duba Slatiňany ve 13 hodin. Cesta nám díky dostavěné dálnici rychle utekla. Na místě jsme byli krátce po 18 hodině. Ubytovali jsme se a čekala nás večeře. Po ní jsme se seznámili s programem na pondělí.
Španělsko
19.11.2017
Den poslední v Ciudad Real. Po snídani se balíme domů a připravujeme se na zítřejší odlet z Madridu.
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci zahraniční stáže.
18.11.2017
Je sobota ráno a nás čeká poslední výlet, a to na sever Španělska. Vyrážíme nejprve do hlavního města Katalánska Barcelony. Nebojíme se předsudků o nynější politice a odtržení od Španělska. Chceme vidět a poznat toto druhé největší město po Madridu.
Naší první zastávkou je po daleké cestě městečko Martorell na periférii Barcelony, kde sídlí automobilka SEAT. Zde se vyrábí nejenom automobily vlastní značky, ale také suv automobily německé značky AUDI. Spojitost má tato automobilka i s naší tuzemskou značkou Škoda, jedná se totiž o koncern VW skupina Německo. Po příjezdu k automobilce vyrážíme na recepci pro potřebné informace k možnému vstupu do výroby. Dozvídáme se bohužel, že tento vstup je nutné si objednat předem, v sobotní den by nebylo možné ,,ambulantně“ tento vstup získat. Ale dostáváme informaci o muzeu Palac Seat sídlícím v Barceloně, kde si můžeme prohlédnout a načerpat informace o historii automobilky a prohlédnout si vybrané exempláře. Po rozhovoru vyrážíme do centra Barcelony.
Barcelona je krásné město, parkujeme nedaleko centra a vyrážíme si prohlédnout historickou část města. První zastávkou je nejznámější chrám Sagra Familia, symbol města a mistrovské dílo, které dodnes není dokončeno (jeho výstavba stále probíhá, protože je ale financována pouze z darů, práce postupují pomalu). Vytváříme několik společných fotografií a přesouváme se dále do části olympijského města, kde se konaly hry v roce 1992. Dnes se toto místo využívá jako bleší trhy přistěhovalců. Po společné fotografii před budovou torre Agbar naše návštěva Barcelony končí. Na museum Seat již nezbývá čas.
Následuje přesun podél pobřeží do města Valenci, kde nás čeká český kamarád Daniela Braje.
Patrik žije v tomto městě již několik měsíců a dokonale zná historii města a jeho významná místa. Provedl nás večerní Velencií. Viděli jsme původní historické základy města, dále katedrálu Panny Marie. Obdivujeme nejenom budovy, ale i různá vystoupení pouličních kejklířů a polykačů ohně, potulných hudebníků. Patrik zná noční Valencii opravdu dobře, nabízí nám návštěvu clubu, kde se schází účastníci Erasmu z celé Evropy. Tvrdí, že potkáme spoustu lidí a možná narazíme na další Čechy.
Bohužel musíme odmítnout jeho pozvání a loučíme se s průvodcem u nejužšího domu ve stření Evropě, který je široký pouze 107cm. Na závěr naší společné cesty a vlastně španělské zkušenosti ochutnáváme tzv. ,,vodu z Valencie“, jedná se o místní nápoj , jehož základem je pomerančová šťáva. Odjíždíme z města a s jednou zastávkou u mandarinkové plantáže se vracíme do rezidence v Cuidad Real.
17.11.2017
Pátek je vlastně pro nás posledním dnem stráveným ve škole. V dopoledních hodinách nás čekalo sváření, které bylo zakončeno kapilární zkouškou. Tedy jednalo se o to, zda sváry jsou kvalitně provedené a zda by byly vhodné k použití. Chlapci, kteří u nás prošli základním svařovacím kurzem, s tím neměli žádný problém a sváry byly nejen úhledné (kresba svaru), ale i kvalitně provařené.
Po polední pauze nás čekalo slavnostní předání Europassu.
Na slavnostní předání dorazili vedoucí představitelé naší školy, RNDr. Jana Sýkorová a Ing. Roman Novotný. Předání proběhlo v budově školy v obřadní síni. Po slavnostním předání jsme se řádně a srdečně rozloučili s profesorským kolektivem, který se nám po celou dobu našeho pobytu věnoval. Vyfotili jsme několik společných snímků s profesory i se španělskými spolužáky. Po loučení plného emocí se přesouváme na Ciudad Real a vyrážíme na nákup. Zítra nás čeká výlet na celý den nejen do přímořského města Valencia. Chceme navštívit přístavy a pláže v okolí.
16.11.2017
Ve čtvrtek časně ráno jsme vyrazili do Madridu vzdáleného od Ciudad Real asi tři hodiny cesty. S malou přestávkou jsme dorazili asi kolem půl dvanácté před MetalMadrid. Jednalo se o velké výstaviště, kde světově známé firmy předváděly svoje produkty a novinky ze strojírenské výroby. K vidění zde bylo několik produktů různých firem - robotika, obrábění až po sváření atd. Za zmínku stojí španělský výrobce Microstep, který se zabývá výrobou CNC pálící technikou. Tento španělský výrobce má výrobní firmu na Slovensku a zástupce jejich firmy (občan slovenské národnosti) se s námi dal do řeči a zajímal se o zaměření našeho studijního oboru mechanik seřizovač. Po rozhovoru o firmě, stroji a naší evropské výpravě jsme dostali malý prezent ve formě vypáleného kapesního nože (přívěsek na klíče) a pokračovali dále v objevování novinek na výstavišti. A bylo co k vidění.
Kolem třetí hodiny následoval přesun autobusem do centra. Madrid je opravdu velkoměsto a centrum, plné lidí různých národností. Zajímala nás historická část města a centrální park. Před odjezdem zpět do Ciudad Real jsme navštívili obchodní centrum PRIMAR, kde si naši žáci doplnili zásoby na sobotní výlet do Valencie. Z Madridu jsme se vrátili v pozdních večerních hodinách.
15.11.2017
Hned časně ráno po příjezdu do školy v Puertollana jsme vyrazili na exkurzi do firmy Hidrógeno. Tato firma se zabývá výrobou vodíku a následného stlačení a zdokonalení palivových článků. Po prezentaci a zhlédnut vlastní výroby vodíku následovala živá prezentace využití v praxi. Viděli jsme např. funkční automobil na pohon vodíkem či nízkoenergetické vytápění domu.
Po exkurzi se vracíme zpět do školy, kde pokračujeme v automatických systémech.
Po návratu ze školy dnes mají chlapci volno, zítra nás čeká výlet do hlavního města Madrid a exkurze do výroby Metal Madrid.
14.11.2017
Úterní vyučování začínáme soustružením, tedy finišujeme, leštíme a vsazujeme do sebe vyrobené díly, lícujeme postavu Dona Quijota. Následuje anglická konverzace s Teresou Rubio a tvoříme skupinky společně se španělskými žáky. Věnujeme se poslechovým cvičením. V závěru školního dne pokračujeme v propojování vzduchotechniky dle připravené dokumentace.
Po návratu na rezidenci nás po obědě čeká osobní volno, a tak každý vyráží do města dle potřeby. Večer nás navštívil bývalý stážista Daniel, Španěl, který strávil ve firmě Kovolis - Hedvikov jako operátor výroby několik měsíců. Bylo to zajímavé setkání, někteří žáci ho znali blíže, a tak se řešily různé otázky na různá témata. Daniel nám prozradil, že na Českou republiku vzpomíná v dobrém a chtěl by se tam vrátit, žít a pracovat v Pardubickém kraji, který si tento cílevědomý, sympatický mladík velice oblíbil. Při odchodu a loučení jsme si slíbili, že až dorazí do České republiky, tak se jako parta shledáme znovu a jako dobří přátelé budeme mít o čem povídat.
13.11.2017
Začátkem nového pracovního týdne jsme dopolední vyučování zahájili soustružením, a to dokončovacími pracemi na sestavě Dona Quijota. Po odpolední pauze následovala anglická konverzace společně s našimi španělskými spolužáky. Pokračovali jsme v tématu poznávání našich zemí. Závěrem prvního školního týdne jsme měli automatické systémy, kde Julián Lajara připravil schémata k zapojení vzduchotechniky v českém jazyce a tím nám objasnil některé klíčové věci ke správnému a dokonalému propojení automatizace.
Po návratu na rezidenci El Doncel nás po obědě čekala výprava do místního interaktivního muzea Dona Quijota. Propojení moderní projekční techniky a dokonalé výpravy příběhu nás vtáhlo do děje příběhu natolik, jako bychom byli očitými svědky nesmrtelného příběhu.
Po zážitku z muzea jsme zůstali ve městě Ciudad Real a přešli jsme do jiné kulturní budovy na operní konzert ,,CONCERTINO DE CANTO Y PIANO“. Vyslechli jsme vybrané skladby klasické hudby W. A. Mozarta , G. Verdiho a dalších velikánů v podání interpretů Vladimira Alberta a Alexandry Andrejevy.
12.11.2017
Dnes je neděle a ta je odvozena od slova nedělat. Tedy dnešní den je plný odpočinku a volné zábavy na rezidenci, stážisté se věnují různým činnostem, např. hře ve stolním tenisu, stolnímu fotbálku a sledování filmů. Bohužel, někteří se za včerejší sobotní den tak vydali ze své energie, že jsou trochu nachlazeni. Čeká nás náročný týden, nikdo si nepřeje být nemocný.
Vyprávíme si zážitky ze sobotního dne a na příští víkend vyrazíme do Valencie, možná zamíříme i do města Martorell, kde sídlí automobilka Seat. Zde bychom navštívili muzeum společnosti Sociedad Española de Automóviles de Turismo. Uvidíme, jaké bude počasí, a pokud nenastane nějaká mimořádná situace, máme další víkendový program před sebou.
11.11.2017
První pracovní týden je za námi a nás čekal výlet za sluníčkem k moři. Cesta je dlouhá, tedy ještě delší než minulý rok a my si musíme přivstat. Vyrážíme kolem páté hodiny ráno a za více jak čtyři hodinky a po jedné odpočinkové přestávce jsme na hranicích Gibraltaru. Je krásné počasí, nic nebrání tomu se podívat na zámořské území Spojeného království. Nacházíme se na jihu Pyrenejského ostrova. Prostor Gibraltaru je velmi omezen, jediná pevninská silnice na Gibraltar kříží dráhu mezinárodního letiště. Tato unikátní křižovatka je řízena běžnými semafory. Na Gibraltaru se nachází jediná evropská kolonie opic. Tyto opice, patřící k druhu Margota bezocasého, si místní obyvatelé velmi hýčkají, mimo jiné i kvůli legendě, která tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokud zde opice budou žít. Následkem až přehnané péče jsou opice vůči lidem značně drzé. Nechali se od nás i nakrmit, i když je to zakázáno, ale když ony přijdou k Vám a nezbavíte se jich do doby, dokud jim nějaký „pamlsek“ nevěnujete.
Rozděleni do skupin jsme si prošli Gibraltar. Je zde opravdu hodně turistů, narážíme i na Čechy. Viděli jsme hodně a každý má nějaký jiný zážitek. Navštívili jsme například botanickou zahradu s Aloe vera nebo přístav. Sraz u vozu před hranicí s Gibraltarem byl asi kolem jedné hodiny odpoledne, kde po nákupu různých suvenýrů odjíždíme směrem Malaga.
Po příjezdu do Malagy, vzdálené asi hodinu cesty, dáváme rozchod a čas návratu kolem sedmé hodiny v parkovacím domě nedaleko pláže. Nyní jsme na úplně jiném místě než minulý rok, jsme více v centru a je zde daleko vyšší migrace lidí. Venku je pořád krásné počasí, ale teplota opravdu není ke koupání, i když Jiří Volejník neodolal a pár mušliček si z moře vylovil.
Vydrželi jsme několik hodin, protože stále bylo na co se dívat a co obdivovat. Po hlasování jsme jeli domů, někteří byli vyčerpaní a unavení. A tak se vracíme do Ciudad Real, do kterého přijíždíme kolem desáté hodiny večerní. Unaveni, zato plni zážitků se odebíráme na pokoje. Byl to krásný a pohodově strávený den.
10.11.2017
V pátek nás čekalo do polední přestávky svařování. Učitel odborného výcviku nám předvedl svařování obalenou elektrodou, pro některé to bylo již opakování, protože již absolvovali základní svářečský kurz touto metodou, pro jiné to byla novinka a rádi se něčemu novému naučili.
V odpoledne pokračovalo vyučování hodinou angličtiny s Gracia Abellán, při které jsme společně se španělskými spolužáky procvičovali jazykové vědomosti a dovednosti formou různých cvičení. Po této hodině následovalo soustružení, kde jsme pokračovali v rozdělané práci a jsme prakticky před dokončením sestavy.
Po návratu z Puertollano do Ciudad Real jsme plánovali výlet na sobotní den. Zvítězil návrh podívat se na Gibraltar, poloostrov náležící Anglii a dále navštívit přímořské město Malaga s jeho plážemi.
Před večeří jsme vyrazili do města za nákupy, abychom se zásobili jídlem na celodenní výlet. Těšíme se, i když nás čeká brzké vstávání a náročný den.
9.11.2017
Dne 9.11. jsme vyrazili na exkurzi do dvou firem nedaleko Ciudad Real, a to do nedalekého města Daimiel. Po snídani kolem osmé ráno dorazil před rezidenci minibus, který nás společně se španělskými kolegy odvezl nejprve do asi třicet kilometrů vzdálené firmy VESTAS.
Tato firma se zabývá výrobou větrných elektráren, konkrétně firma ve Španělsku se specializuje na výrobu ramen (vrtulí), které pohání elektromotor elektráren.
Nejprve jsme se seznámili s přísnou bezpečností práce a byl nám udělen zákaz natáčet videa a fotografovat v areálu firmy. Samotná výroba byla velice zajímavá, provedli nás několika obrovskými halami. Na začátku nám ukázali, jak se vrstvením laminátu na příslušná kopyta tvoří polotovar, který se dále zpracovává metodou broušení a lakováním. Zní to jednoduše, ale než několik metrů dlouhé křídlo přijde na svět, trvá to několik dní za přísných kontrol jakosti. Závěrem jsme dostali prezent a udělali alespoň jednu společnou fotku mimo areál firmy.
Další navštívenou firmou byla obrobna komponentů do automobilového průmyslu. Firma, vzdálená od firmy VESTAS asi dvacet kilometrů, se nacházela ve městě Manzanares. I v této firmě jsme byli seznámeni s náplní práce a bezpečností. Dále nás provedli výrobou, kde jsme nejprve prošli obrobnou. Zde na CNC strojích obrábějí specifické komponenty spalovacích motorů různých značek, a to nejen pro automobily, ale i pro zemědělskou techniku.
Návrat na rezidenci byl v odpoledních hodinách, k večeru jsme se pohybovali v Ciudad Real a naším průvodcem po městě byl Gonzalo, student, který bydlí v Ciudad Real a studuje ve Virgen de Gracia Puertollano. Současně je stážistou firmy Kovolis Hedvikov, a.s. Tedy starý známý, kterému jsme za jeho přízeň velice vděčni.
8.11.2017
Dnes nás čeká podle rozvrhu asi nejvíce oblíbený předmět, a to mechanické práce na CNC s panem Canem. Stále máme krásné a slunečné počasí. Vyučování začínáme anglickou konverzací s profesorkou Terezou, která si pro nás připravila téma – seznamování se španělskými žáky, navázali jsme konverzací o historii míst, odkud pocházíme. Španělé hodně mluvili o svých koníčcích a zjistili jsme, že jejich volný čas je úplně jiný. Není divu, většina z nich sahá na „Kristova léta“.
Další hodinu následovalo programování a výroba, kde jsme na drátořezu ONA UE250 vyřízli ze slitiny hliníku logo naší školy a následně vygravírovali nápis. Poté jsme psali ruční zápis programu dle zadání pro frézovaný kus, konkrétně pro Heidenhain systém. Proběhlo to bez komplikací, software uměl i český jazyk.
Myslím, že jsme vytvořili se španělskou třídou docela slušnou partu. V komunikaci nám pomáhají překladače. Nejvíce si nás oblíbil žák, který tu ve Španělsku bydlí asi rok a pochází z Kolumbie. Tvoří nerozlučnou dvojici s Františkem Turkem a jejich práce nejenom na soustruhu je velice precizní a rychlá.
Po návratu ze školy máme osobní volno, večer nás čeká návštěva muzeí s Manuelem, jedná se o dvě expozice historie a moderního umění. Na zítřek se velice těšíme, čeká nás exkurze do manufaktury ve městě Daimiel. Vyrážíme časně ráno společně se španělskými spolužáky.
7.11.2017
Úterní ráno bylo slunečné, vůbec se nám nechce věřit, že je listopad. Po příjezdu do školy nás čekají hodiny soustružení a pokračování ve výrobě sestavy rytíře Dona Quijote.
Dále následuje hodina konverzace angličtiny s profesorkou Gracií, která nás seznamuje s jinou třídou, kde tvoříme skupinky po více jak třech žácích a znovu se poznáváme. Je to úplně jiná třída, tvořená jak chlapci, tak děvčaty různého věku a studijního oboru. Je to úplně jiná atmosféra plná srandy a zábavy, po spřátelení plánujeme i setkání mimo školu.
V odpoledním vyučování se věnujeme automatickým systémům, tedy nejen hydraulice a elektrice. Pokračujeme v kreslení schématu zapojení vzduchového systému.
Po přesunu z Puertollana do Ciudad Real máme dnešní odpoledne volné a vyrážíme do města na nákupy a po večeři za zábavou.
6.11.2017
První školní den 6.11. byl po přesunu z Ciudad Real do školy Poertollana velice záživný. Seznamovali jsme se s novými spolužáky a některými učiteli. Naše skupina měla dopolední vyučování od půl deváté do jedenácti hodin. V těchto hodinách jsme soustružili sestavu Dona Quijote, na jednom soustruhu pracovali dva žáci, a to český stážista a španělský student. V odpoledním vyučování, tedy po jedenácté hodině, jsme vytvářeli schémata zapojení elektřiny, vzduchotechniky a hydrauliky. Zde jsme uplatnili nejvíce spolupráci během dne a museli jsme se všemi možnými způsoby domluvit o operacích a realizaci funkčních modelů, protože tento předmět se u nás nevyučuje. Někteří naši žáci znali již základy z minulé stáže, a tak jsme se mohli pustit i do složitějších operací. Nově byla zařazena konverzace z anglického jazyka s učitelkou Gracia Abellán, při které žáci rozvíjeli jazykové dovednosti z okruhu seznamování žáků a poznávání tradic Španělů a Čechů.
Po vyučování následoval přesun na „naši“ kolej a ve večerních hodinách účast na koncertu s tanečním vystoupením MACHU-K „Flamenco & Fusión“ v Ciudad Real. Po večeři plánujeme nějaký výlet na víkend.