Děkuji všem účastníkům stáže za vzornou reprezentaci školy v zahraničí. Vaše profesní, jazykové a morální vlastnosti dělaly čest naší zemi. Jako důkaz přikládám e-mail, který jsem obdržela ze Španělska.
The students really did great at our school. Please tell their parents they must be very proud of them, as they seem very mature and professional for their age.
We couldn't be prouder of having the opportunity to host your Erasmus+ project, as it's been a great opportunity for us to learn lots of things. Our students were also pleased to share their classroom experiences with foreign students.
We'll keep in contact
Teresa Maria
Naše reference ze Slovenska naleznete na webových stránkách partnerské školy v Detvě.
Na příští školní rok připravím podobný projekt a těším se na jeho realizaci. Ještě jednou děkuji žákům, pedagogickému dozoru i rodičům.
- 21. října v 8 hodin proběhne poslední schůzka s účastníky stáží. Stáže jsou připraveny.
- 19. a 20. října proběhla v Brně konference Erasmus+. Protože naše škola byla oceněna společně s dalšími šesti školami v České republice, Měli jsme možnost prezentovat zde naše stáže.
- 9. září proběhla první schůzka se stážisty. Ti obdrželi úvodní informace, podepisovali nezbytné dokumenty. Mají i domácí úkol. Potvrdit svůj e-mail a zpracovat prezentaci o zemi, kam vycestují. Francouzi přiletí domů o cca 3 hodiny později, protože Air France zrušila odpolední let. Informace pro rodiče poskytují vedoucí stáží a vedení školy na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefonicky na 607 867 002.
V rámci tohoto grantu 37 žáků absolvuje listopadové zahraniční stáže v délce 17 dní na Slovensku, v Německu, Francii a Španělsku. V současnosti probíhá výběr účastníků. Sběr přihlášek bude ukončen 15. června. Hlavním kritériem výběru je odbornost žáků a jejich jazykové kompetence.
Slovensko - Spojená škola v Detvě. Sem pojede mikrobusem 7 žáků s Ing. Musílkovou. Ubytování s polopenzí je zajištěno v penzionu Siroň od 6. 11. do 22. 11.
Německo - Internationaler Bund - IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste Jena (7 žáků s Mgr. Melechovským) a ÜAG gGmbH Jena - Über Alle Grenzen (7 žáků s Ing. Hüblerem). Ubytování s polopenzí je zajištěno v IB Jena. Doprava opět mikrobusem v termínu od 6. 11. do 22. 11.
Francie - Lycée Ampère Vendôme s ubytováním tamtéž včetně plné penze kromě víkendů. 8 žáků pojede s panem Dvořákem do Prahy vlakem, odtud autobusem na letiště, letadlem do Paříže a odtud do Vendôme. Zpáteční cesta bude analogická. Termín je od 6. 11. do 22. 11.
Španělsko - IFP Virgen de Gracia Puertollano. Žáci a pan Vydra budou ubytovaní s polopenzí v hotelu Don Quijote v Ciudad Real. Do školy budou jezdit společně autem. Do Prahy pojedou vlakem, odtud autobusem na letiště, letadlem do Madridu a odtud do Ciudad Real. Zpáteční cesta bude analogická. Pozor, termín je od 5. 11. do 21. 11., protože v neděli není přímý let do Madridu.
Fotografie budou průběžně přidávány do galerie.
5. 11. 2016
Španělsko
Dne 5. 11. jsme vyrazili z Třemošnice na dlouhou a náročnou cestu. Náročnou proto, že jsme museli zdolat několik tisíc kilometrů i pro časté změny dopravních prostředků a jejich časové navazování. Nakonec vše dobře dopadlo, i když s malými komplikacemi, a kolem desáté večer jsme byli na místě, tedy v univerzitní rezidenci R.U.Don Quijote ve městě Ciudad Real. Po dlouhém a náročném dni přišel vhod svačinový večerní balíček a brzy jsme ulehli ke spánku.
Program v neděli 6. 11. byl zaměřen na poznávání města Ciudad Real, kde jsme ubytovaní, a města Poertollano, kde budeme plnit hlavní poslání této stáže.
Po snídani v jídelně univerzity jsme se vydali na společnou prohlídku města a jeho památek, ale i restaurací, obchodů a lékáren. Tedy vše, co budeme či můžeme potřebovat k existenci, zábavě a relaxaci při naší stáži.
Po obědě, který byl ryze místní španělskou kuchyní, následoval přesun naším zapůjčeným multivanem do města Poertollano. Zde jsme viděli školu, ve které budeme od pondělí působit. Dále jsme si prohlédli historickou část Poertollano (návštěva monumentu za městem a uzavřených bývalých místních těžebních dolů). Návrat na kolej univerzity byl ve večerních hodinách, spojený s rozchodem do Ciudad Real. Musím říci, že nám přeje krásné a slunečné počasí. Těšíme se na pondělí, kdy navštívíme známou rafinérii Repsol (sponzor stáje Honda v soutěžních motocyklech).
Lukáš Vydra
6. 11. 2016
Slovensko
Studenti odjeli ve 13 hodin hasičským autem do Detvy. Cesta probíhala za prudkého deště a černých mraků. Do penzionu Siroň jsme dorazili v 19 hodin. Ubytovali jsme se a následovalo setkání s vedoucí skupiny Erasmus z plzeňské Obchodní akademie, která je zde s 12 děvčaty. Stále zde prší.
Německo
Odjeli jsme z Třemošnice ve 13:00 hodin a v 18:30 jsme byli již na místě. Povečeřeli jsme, ubytovali se a seznámili se s programem na zítřek. Po snídani proběhne školení o bezpečnosti práce.
Francie
6. 11. 2016 jsme vyjeli z Třemošnice vlakem v 8:12 do Čáslavi a potom rychlíkem do Prahy na Hlavní nádraží, poté autobusem na Letiště Václava Havla. Naše letadlo odstartovalo z letiště v Praze ve 12:40 a v Paříži přistálo přibližně po 2 hodinách letu. Let byl velice klidný, a tak i pro žáky, kteří letěli poprvé, to byl příjemný zážitek. Přímo na letišti bylo zamluvené auto, které jsme si po krátkém dohadování vyzvedli a vyrazili směrem na Vendome. Cesta po Paříži byla náročná a zdlouhavá, ale za pomocí navigace jsme ji zvládli vcelku dobře. Žáci byli překvapeni, jak také může vypadat silnice ve velkoměstě, když ji obsadí stánkový prodej, ve kterém se musíte doslova prodírat po pár metrech. Do školy ve Vendome jsme přijeli v 20:00 hodin večer a po ubytování a lehké večeři všichni upadli do postele.
Radek Dvořák, Vendome, Francie
7. 11. 2016
Slovensko
Dnešní dopoledne strávili studenti na odborném výcviku v CNC učebně a věnovali se kreslení strojních součástí v SOLID WORKSU pod vedením pana mistra Knotka. Odpoledne odjeli autobusem do staré historické části Detvy. Navštívili Podpolianské muzeum a udělali si turistickou vycházku křížovou cestou podél Detvanských křížů. Po večeři následoval zápis do deníků Erasmus +.
Německo
Po vydatné snídani se chlapci, kteří působí na ÜAG gGmbH Jena, přesunuli do této organizace. Tam je uvítala paní Glasser. Seznámila je s programem během jejich celého pobytu a se zásadami bezpečnosti práce. Poté následovala prohlídka dílen, ve kterých budou pracovat.
Druhá skupina chlapců zůstala na Internationaler Bund Jena. Uvítací řeč zde měla paní Katja Walter, následující školení bezpečnosti práce vedli učitelé odborného výcviku, pánové Balakin a Frühauf. Poté si hoši v odborných dílnách vyzkoušeli základy programování. V odpoledních hodinách jsme si všichni prohlédli historické centrum Jeny. Počasí nám ale moc nepřálo, neboť celý den pršelo.
Španělsko
V pondělí, první pracovní a současně seznamovací den, jsme již vyrazili společně s novými španělskými kolegy a žáky na exkurzi do místní rafinérie Repsol, která se nachází ve městě Poertollano. Nemuseli jsme vstávat tak brzy, neboť sraz před školou byl plánován na devátou hodinu ranní, kde nás čekali již zmiňovaní španělští kolegové společně s vedením naší školy. Odtud jsme jeli zájezdovým autobusem cca pět kilometrů za město do prezentační budovy Repsol. Zde nás srdečně uvítali a proběhla video prezentace na téma „výroba rafinérie a ekologie životního prostředí v blízkém okolí“. V této rafinérii se nesoustředí pouze na výrobu olejů a maziv, ale na vše, co se dá destilací z ropy získat, tedy plasty, asfalt, guma a samozřejmě palivo.
Rafinérie je rozlohou veliká asi jako město Třemošnice a pracuje zde cca čtyři tisíce zaměstnanců na různých pozicích. Jedná se o největší výrobu v okolí Poertollana a Ciudad Real.
Po prezentaci a zodpovězení otázek jsme měli možnost prohlédnout si výrobu závodu. Bohužel, z důvodu bezpečnosti naší a hlavně jejich zaměstnanců i výroby samotné jsme rafinérií pouze projeli autobusem s odborným výkladem. Po exkurzi všichni účastníci dostali na památku suvenýr s logem firmy, který nám bude připomínat největšího sponzora motocyklů Honda a výrobce prémiových paliv ve Španělsku.
V odpoledních hodinách jsme se vydali na další prohlídku města, která se protáhla až do večerních hodin. Počasí se trochu pokazilo a k večeru dokonce i sprchlo. Déšť nám tolik nevadil, protože naše poznávací trasa se realizovala naším multivanem a jednalo se hlavně o tzv. exkurzi po místních obchodech. Po večeři přišel odpočinek, pak uložení ke spánku, abychom nabrali síly na další den.
Lukáš Vydra
Francie
Dnešek začal snídaní v půl osmé a pak už jsme nastoupili do dílen. Mistři nás přivítali kávou a menším občerstvením a přitom nás seznámili s výkresem zahradních květináčů, které budeme dělat v průběhu stáže. Před zahájením vlastní práce jsme si šli prohlédnout školu a její vybavení. Žákům se jako obvykle nejvíce líbili dílny opravářů zemědělské a stavební techniky a osobních aut, a to hlavně pro množství vozidel, která se zde nacházejí. Vlastní práce proto začala až po obědě krácením latí na nosnou kostru truhlíků a potom následovala výroba spojů. Tato činnost nám vydržela až do konce pracovní doby do 17:30. Jelikož se zde vydává večeře až v 18:30, stihli jsme ještě rychlý nákup v supermarketu nedaleko školy. V těchto chvílích jsme již po večeři a užíváme si zaslouženého volna. Tak to byl průběh našich prvních dvou dnů. Další zprávy přineseme zítra.
Radek Dvořák, Francie, Vendome
8. 11. 2016
Francie
Program dnešního dne byl rozdělen do třech částí: práce, „neplánovaný“ odpočinek a studium. Myslím, že bude lepší, když začnu od začátku. Ráno jsme normálně nastoupili do práce a pokračovali na našich květináčích, ale okolo 9. hodiny se začali scházet různí lidé ze školy, představitelé města a některých dalších organizací. Důvodem byla jednání nad projektem zeleného prostranství okolo školy, jehož model si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích. Protože jsme nechtěli tuto akci rušit, drželi jsme téměř do oběda přestávku. Po dobrém jídle, které je ale zcela jinak uspořádané, ochucené a také má naprosto rozdílné varianty než u nás, jsme se s chutí vrhli opět do práce.
Všem žákům se výrobek daří, a tak není důvod ke stresu , naopak panuje dobrá nálada. Práci jsme ukončili před pátou hodinou, protože přišla paní učitelka angličtiny Fanny Bonamy s připravenou hodinou francouzštiny. Naučili jsme se pozdrav, probrali číslovky a také si zkusili jednoduchý rozhovor v obchodě. Nevím, jestli si z toho budeme zítra ještě něco pamatovat, ale určitě to byla velká legrace a zábava. Poslední naší akcí před večerním klidem byl jako obvykle nákup. Zítra nás opět čeká práce na zadaném výrobku a odpoledne výlet s průvodcem, mistrem Yvanem Jolly.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Německo
Chlapci z IB začali dnes pracovat na obráběcích strojích. Jedna skupina na frézkách, kde vyrábějí šikmou upínku s drážkou 13D10. Druhá skupina pracuje na soustruzích, jejich úkolem je vyrobit osazenou hřídel.
Chlapci pracující na ÜAG si dnes vytvářeli technickou dokumentaci potřebnou k výrobě stahováku a tělesa škrabákového odhrotovače. Odpoledne jsme navštívili Freizeitbad GalaxSea, kde jsme si řádně užili vodních radovánek.
František Melechovský
Slovensko
Dnes probíhal na dílně Spojené školy v Detvě intenzivní odborný výcvik v soustružení. „Majsterka“ Anna Hudecová vysvětlila úkol dne: vyrobit rozpěrku dle výrobního výkresu. Určili jsme si technologický postup výroby, volbu nástrojů, řezných podmínek. Každý z nás na svém soustruhu vyrobil rozpěrku. Jak se nám dařilo, ukazují fotografie ve fotogalerii. Večer nás čeká zápas v bowlingu s Obchodní akademií z Plzně. Držte nám palce.
Ze Slovenska zdraví Ing. Jiřina Musílková
Španělsko
Strávili jsme velmi příjemný den ve škole Poertollana, do které jsme se přesunuli z Ciudad Real. Naše skupina měla dopolední vyučování od půl deváté do jedenácti hodin. V těchto hodinách jsme realizovali model a program v SolidWork. To pro naše žáky nebyl žádný velký problém, dokonce jsme byli rychlejší a přesnější než naši noví kolegové. Dále následovalo ruční programování šachových figurek v systému Fagor, což bylo pro nás novinkou. S oběma úkoly jsme se bez problémů a průtahů vypořádali a výsledné modely figurek jsme realizovali na CNC. Výsledek byl vynikající
V odpoledním vyučování, tedy po jedenácté hodině, jsme vytvářeli schémata zapojení elektřiny, vzduchotechniky a hydrauliky. Nejen v simulaci na PC, ale i pak následně za pomocí španělských kolegů na reálných výukových modelech. Při této činnosti se nejvíce projevila spolupráce mezi našimi a španělskými chlapci, neboť jsme se museli všemi možnými způsoby domluvit o operacích a realizaci funkčních modelů, protože tento předmět se u nás nevyučuje a byl pro nás úplnou novinkou.
Po vyučování následoval přesun na „naši“ kolej a ve večerních hodinách jsme měli domluvenou příjemnou poznávací procházku s jedním žákem a učiteli OV po Ciudad Real. Po návratu a večeři jsme plánovali nějaký výlet na víkend. Možná by stálo za to vidět moře. Uvidíme...
Lukáš Vydra
9. 11. 2016
Slovensko
Žáci se dnes věnovali intenzivní teoretické i praktické výuce frézování. Odpoledne navštívili Zvolenský zámek, který dal postavit uherský král Ludovít z Anjou. Obdivovali jsme také evropské malířství a sochařství. Vrátili jsme se v 18 hodin a po večeři následoval diskuzní večer se žákyněmi Obchodní akademie Plzeň.
Ing. Jiřina Musílková
Francie
Uběhl další den z našeho pobytu a já usedám k počítači, abych o něm něco napsal. Dopoledne jsme pracovali v dílně, sklížili jsme většinu konstrukcí na květináče a začali připravovat jejich opláštění palubkami. Musím všechny žáky pochválit za pěknou práci a dobrý přístup. Po obědě bylo volno, a tak jsme se vydali na prohlídku městem. Začali jsme na nejvyšším místě - na hradě nad Vendome. Po dobu našeho pobytu dokonce vykouklo sluníčko a před námi se otevřel krásný výhled na katedrálu, věž na náměstí i věž kostela, stejně jako na celé staré město, protkané řekou Loirou. Pak následovala prohlídka katedrály a některých zajímavých míst Vendome. Celá akce byla zakončena rozchodem a pěším návratem do areálu školy. Vzhledem k tomu, že žáci byli v obdivování města docela rychlí, tak zbyl ještě čas na fotbálek a jiné individuální aktivity. Zítra nás čeká pracovní den a také hodina francouzštiny.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Německo
Skupina chlapců pracující na ÜAG dokončila technologickou přípravu k zadaným částem stahováku i odhrotovače. Hoši si prohlédli konvenční obráběcí stroje, na kterých budou zítra jednotlivé části výrobků vyrábět. Chlapci na IB pokračovali v pracích na soustruzích a frézkách. Po dokončení práce si své pozice vymění. Odpoledne jsme využili jasné oblohy k návštěvě Jena Toweru, což je 156 metrů vysoká dominanta Jeny, k prohlídce města z ptačí perspektivy a prošli jsme si botanickou zahradu. Tam největší pozornost chlapců patřila jezírku s piraňami.
Mgr. F. Melechovský, Jena, Německo
Španělsko
Středeční ráno bylo trochu jiné než předešlá, protože na dnešek měl pro nás Luis Manuel (Tutor de F.C.T) připraven školní program, o kterém věděl jen on sám, tedy překvapení. Jedinou informací, se kterou jsme byli seznámeni, bylo to, že máme být řádně pracovně oblečeni.
Po příjezdu do školních dílen (též jedna budova školy), proběhlo školení o bezpečnosti práce při svařování a nám už bylo jasné, co se dnešní dopoledne chystá: svařování a řezání kovů za pomoci kyslíko-acetylénové soupravy a svařování kovů v ochranných atmosférách MIG/MAG. Téměř všichni žáci z naší školy mají zkušenost se svařováním, neboť úspěšně absolvovali kurz. Pouze řezání kyslíko-acetylenovou soupravou bylo pro nás novinkou a budilo v nás respekt, ale pod dohledem tamního mistra OV a s velkou opatrností jsme tuto metodu zvládli a byla to v celku zábava.
Dále následovaly hodiny v učebně technické dokumentace. V programu SolidWorks jsme v modelovali litá alu kola (dle kritérií paní profesorky). Modelování jsme zvládli rychleji a přesněji, než naši noví španělští spolužáci, a tak jsme dostali další úkol - vymodelovat klikovou hřídel dle výkresové dokumentace. Bylo to sice náročné, ale stihli jsme to dříve než naši španělští kolegové a na výbornou.
Odpolední vyučování jsme strávili v učebně angličtiny, kde jsme se pod vedením paní profesorky AJ vzájemně představovali. Dalším naším úkolem bylo seznámit španělské spolužáky s naší školou a s režimem pracovního dne v České republice. Za velice neobvyklé a humorné považovali Španělé naše stravovací návyky, zejména časy v podávání jídla. Např. oběd se u nás chystá z pravidla kolem poledne a zde ve Španělsku je to kolem třetí hodiny odpolední. Večeře se podává zde kolem deváté a to už se v ČR většina lidí odebírá ke spánku.
V osobním volnu dále poznáváme město Ciudad Real, a dokonce jsme zabloudili do místního muzea. Středeční večer jsme věnovali odpočinku a společenským hrám na naší koleji.
Lukáš Vydra, Ciudad Real, Španělsko
10. 11. 2016
Slovensko
Dnes jsme se probudili do mrazivého rána, a i přes den padal mírný poprašek sněhu. Od 8 hodin probíhala výuka animací vhodných pro konstrukce obráběcích strojů v programu SOLID WORKS. Naučili jsme se, jak provést animaci pohyblivých částí soustruhu SV 18RA a částí rovinné konzolové horizontální frézky. Výuku jsme zakončili vytvořením sestavy pohyblivého šroubového spoje. Šestihrannou matici jsme provrtali 2 průchozími dírami tak, aby se dala spojit řada těchto spojů sériově.
Po obědě probíhala výuka slovenského jazyka, kterou jsme měli společně s plzeňskými děvčaty. Výuku navštívil ředitel Spojené školy v Detvě Ing. Ján Melich. V 16.30 hodin výuka skončila a následovala schůzka vyučujících všech 3 škol, abychom upřesnili program na další dny. Po večeři následovalo psaní deníků ERASMUS+.
Ing. J. Musílková
Francie
Dnešní hlášení bude poměrně stručné, protože jsme strávili celý den v dílnách. Žákům se podařilo opláštit všechny nosné konstrukce květináčů palubkami a vložit do nich fólii na ochranu proti vlhkosti. Jedinou krátkou změnou byla hodina francouzštiny, opakovali jsme číslovky a povídali si o rodině. Fanny plynně přecházela mezi francouzštinou a angličtinou a tak někdy byl problém pochopit, o co přesně jde, ale měli jsme dobrou náladu a to bylo fajn. Dnes také nastala změna, protože už nemáme večeři, a tak bylo logické, že první naše cesta z dílen vedla do obchoďáku za nákupy jídla. Dopadlo to jako každý rok nákupem grilovaných nebo uzených kuřat a hromadou baget. Hned po návratu všichni zasedli a vrhli se na jídlo, viz přiložené foto. Bohužel není příliš kvalitní, protože se někteří žáci nechtějí fotit a jsou stále v pohybu. Zítra je v plánu návštěva u paní učitelky Fanny Bonamy s účastí nejen naší, ale i mistrů a paní ředitelky paní Taissia Tcherneitchouk.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Německo
Naši žáci na ÜAG začali s praktickou realizací projektu. Někteří pracovali na frézkách, kde vyráběli jednotlivé díly ke stahováku, druzí soustružili základní těleso odhrotovače.
Na IB se dnes chlapci na pracovištích vyměnili. Ti, co frézovali, přešli na soustruhy a na frézky se přemístili hoši, kteří pracovali na soustruzích. Zadanou práci na obrobně zítra dokončíme. V Jeně prší, proto jsme pro odpolední činnost zvolili prohlídku optického muzea. Tak trochu jsme se tím připravili na zítřek, kdy nás čeká plánovaná exkurze ve výrobním závodě a planetáriu ve firmě Carl Zeis Jena, která je světovou špičkou v optice a elektrooptice.
Mgr. F. Melechovský, Jena, Německo
Španělsko
Chlapci každé ráno přemýšlejí, jaké zážitky ten den zažijí. Nikdy a nikdo z ,,naší české výpravy“ netuší, jaké zážitky nový den přinese.
Po příjezdu do školy a převléknutí do pracovního oblečení jsme se ,,vyzbrojili“ posuvnými měřidly a zamířili prvně do soustružny, kde na nás již čekali španělští kolegové. Náplň práce v soustružně byla zadána, a to vyobrazení důmyslného rytíře Dona Quijote společně s jeho zbrojnošem Sanchem Panzou. Tedy přesněji řečeno, jednalo se o soustružení jednotlivých dílů, spojených buď metrickým závitem či svarem. Úkolem tedy bylo vlastnoručně vyrobit suvenýr. Na projektu jsme začali pracovat hned od rána. Jednotlivé součásti byly vyrobeny z hliníku a spojovali jsme je metrickým závitem. Po zhotovení několika dílů nás čekala hodina angličtiny, kde jsme pokračovali ve cvičení z předchozího dne a vyučující nám zadal domácí úkol na další páteční hodinu. Odpolední vyučování pokračovalo elektroinstalací a pneumatikou, kde se učíme zapojovat schémata zapojení a propojení vzduchotechniky. V závěru školního dne přišel Luis Manuel s myšlenkou večerního výletu a návštěvou historického města Almagro.
Vpodvečer po páté hodině dorazil Manuel a společně jsme vyrazili do kastilského města Almagro, vzdáleného od Ciudad Real cca dvacetkilometrů. Podle bájí název města pochází z arabského „Almagrib“, což byl hrad, který stál původně na tomto místě. Název odkazuje na červené hlíny, charakteristické pro danou oblast, na barvu Almagro. Viděli jsme ji na nejstarším katolickém hotelu Paradores a dalších objektech v historické čtvrti. Paradores je bývalý klášter z XVI. století, velmi příjemné a klidné místo, s galerií a krásným okolím. Dále kromě historického hotelu jsme ,,nakoukli“ do národního muzea, divadla a také do divadla „Coral de COMEDIAS“, které se odehrává na nádvoří činžovního domu. Po prohlídce města jsme v závěru večera došli na náměstí Plaza Mayor. Zde jsme navštívili manufakturu krajkování společně s obchodem se suvenýry.
Jako nezapomenutelný zážitek bylo odpolední slunce, které rozzářilo uličky historického města. Před odjezdem na „naši“ kolej byl čas na dotazy k našemu průvodci Manuelovi. Zajímalo nás, čím se živí lidé kromě výroby v nedalekém Repsolu. Lidé se tu zabývají výrobou kvalitního vína, které se vyváží do celého světa, a dále kvalitních sýrů a sušeného masa. Po návratu z Almagro chlapci vypracovali domácí úkol z angličtiny a ulehli k zaslouženému spánku.
Lukáš Vydra
11. 11. 2016
Francie
Dnes jsme měli první volný den, protože zde ve Francii je státní svátek na památku výročí ukončení 1. světové války. Z tohoto důvodu byla i škola zavřena, takže nám nemohla poskytnout žádné stravování, a to již od včerejší večeře. Nám to ale vůbec nevadilo, protože jsme byli pozváni na oběd k paní profesorce Fanny Bonamy. Dopoledne žáci využili k návštěvě města a ve dvanáct hodin jsme se sešli u domu paní profesorky. Podával se předkrm, salát se slaninou a vejci, politý dle vlastního výběru dresinkem, ke kterému byla nakrájená bageta se zapečeným sýrem. Jako hlavní chod bylo pečené jehněčí s fazolemi, dochucené dijonskou hořčicí a bylinkovým dresinkem. No a pak byly dezerty – ovoce v želé s pudinkem a šlehačkou, rozpečený jablkový koláč, další koláč a na závěr česká ořechová bábovka. Vše jsme zalili kávou a jinými nápoji a byli úplně přejedeni. Jídlo bylo vynikající, stejně jako nálada všech přítomných.
Po třetí hodině jsme poděkovali za pohostinnost a vypravili jsme se na výlet do Chartres na prohlídku katedrály a města. V katedrále jsme obdivovali neuvěřitelný prostor chrámových lodí a také krásně zrestaurovaná umělecká díla. Po prohlídce interiéru katedrály se již stmívalo, a tak jsme měli možnost prohlédnout si město, zahalené do večerního hávu, včetně krásně osvícené katedrály. Zpět na internát jsme se vrátili až kolem osmé hodiny, a to byl ten pravý čas na večeři a přípravu ke spaní.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Slovensko
Dnešní den začal snídaní časně ráno a pokračoval od 7.35 hodin výukou ve Spojené škole Detva. Dnešní dopoledne byla na programu konstrukce počítačů a psaní odborné zprávy ve WORDU. Pod vedením Ing. Marie Zacharové jsme nejdříve rozebrali harddisk počítače na jednotlivé komponenty, vyfotografovali je, vytvořili soupis jednotlivých položek a opět znovu složili a spustili počítač. Po spuštění následovalo zapsání odborného popisu konstrukce harddisku, vytvoření tabulky jednotlivých komponentů a jejich parametrů. Vše jsme doplnili vlastními fotografiemi částí harddisku a poslali do složky ,,Tremošnice“ na server školy.
Po ukončení výuky v 11 hodin následoval odjezd do hor. Zde jsme navštívili ranč Haferník v Detvanských Hutách a zajezdili si na koních. Výhledy do okolí byly špatné, protože byla veliká mlha a velmi chladno. Zahřáli jsme se na farmě teplým čajem, ochutnali grilované vepřové maso, klobásky i maso kuřecí, doplněné vynikajícími saláty. Následoval odjezd do Detvy a zde nás čekal po večeři turnaj v bowlingu s OA Plzeň. Po zápase tradiční psaní deníku ERASMUS+ a večerka ve 22 hodin.
Ing. J. Musílková
Německo
Dnes chlapci pracující na IB dokončili své práce na obrobně a příští týden se přesunou na jinou dílnu, vyzkouší si jiné technologie a pracovní postupy. Budou pracovat převážně s plechem. Druhá skupina chlapců, kteří pracují na ÜAG, pokračovala ve svém projektu, tedy výrobě stahovací svěrky a ručního odhrotovače. Odpoledne jsme navštívili firmu Carl Zeiis Jena, kde jsme měli možnost zhlédnout výrobu optických přístrojů, různých laserových zařízení a dalších výrobků z oblasti optoelektroniky. Večer jsme v městském planetáriu zhlédli hudební pořad Star Rock Universe - aktuel.
Mgr. F. Melechovský, Jena, Německo
Španělsko
Páteční ráno bylo slunečné, vůbec se nám nechce věřit, že je listopad. Po příjezdu do školy nás čekaly hodiny soustružení a pokračování ve výrobě sousoší rytíře Dona Quijote.
Dále následovala hodina angličtiny s profesorkou Teresou, která nás zve na nedělní odpolední výlet. Neodmítáme, a tím máme program na závěr víkendu.
V odpoledním vyučování se věnujeme NC programování, a to výrobě „Vánočního stromečku“ na CNC drátořezu. Tento stroj v naší škole není a pro nás pro všechny je to další nová zkušenost. Dále nám mistr OV Basilio předvedl 3D tiskárnu, na které budeme tvořit příští týden.
Na výrobu „vánočního stromečku“ jsme připravili program, ale samotnou výrobu necháváme na pondělí. V závěru školního dne jsme se přesunuli do svařovny a vyráběli uchycení nosníku tzv. I profilu.
Po přesunu z Puertollana do Ciudad Real jsme měli páteční večer volný a vyrazili jsme za zábavou do města.
Lukáš Vydra
12. 11. 2016
Francie
Naše první sobota byla ve znamení výletů. Po budíčku v 8:00 a lehké snídani z vlastních zdrojů jsme jeli nejdříve na světově známý zámek Chambor, který projektoval Leonardo da Vinci. Žáky nejvíce zaujalo středové točité schodiště a samozřejmě neuvěřitelná velikost objektu. Projít a prohlédnout si všechny přístupné prostory nám zabralo asi hodinu a půl a někteří se byli podívat i v zahradách. Kolem poledne jsme již opět seděli v autě a směřovali jsme se na další slavný královský zámek s unikátním architektonickým řešením a nádhernými zahradami – zámek Chennonceau. Zde jsou, na rozdíl od zámku Chambord, i velice pěkně vybavené místnosti, a to nejen obytné, ale i např. kuchyně a přípravna jídla. Žáci se seznámili nejen s luxusem královských komnat, ale měli také možnost vidět zázemí zámku v podobě farmy z 16. století a vozový park ze stejné doby. Výlet by byl dokonalý, nebýt velice špatného počasí, na štěstí se na obou zámcích topí v krbech, a tak jsme se zde mohli ohřát a také si udělat názornou představu o tom, jak v dávných dobách vytápěli tyto objekty.
Zítra máme naplánovanou návštěvu Domu Magie ve městě Blois. Dále bychom si rádi prohlédli zámek v Ambois a také muzeum replik historických konstrukcí Leonarda da Vinci. Dnes za námi přijeli paní ředitelka RNDr. Jana Sýkorová a její zástupce Ing. Roman Novotný, kteří s námi stráví čas až do pondělí.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Slovensko
Dnešní sobotní den jsme strávili na celodenním výletě. Navštívili jsme kaštiel Svatý Anton a Banskou Štiavnici, kde jsme si prohlédli Nový Zámek a historické centrum města. Následoval oběd a pokračovali jsme do termálních lázní Sklenné Teplice, kde jsme se vyhřívali v teplé léčivé vodě a odpočívali v solné jeskyni až do 16:30 hodin. Za šera jsme odjeli do Detvy a po večeři a psaní deníku sledovali film Harry Potter.
Ing. J. Musílková
Německo
Dnes byla v Jeně mlha, tak z plánovaného výstupu na rozhlednu nad městem nebylo nic. To nás ale nijak nerozhodilo a navštívili jsme fotbalový zápas 1. bundesligy žen mezi domácí USV Carl Zeiis Jena a hostujícím týmem SGS Essen. Ačkoliv jsme spíše přáli domácím hráčkám, za které nastoupila také česká hráčka Sedláčková, byly fotbalistky Essenu lepší a vyhrály v poměru 4:0. Poté jsme odjeli do GalaxySea, kde jsme se řádně vyhřáli ve vířivkách a užili si i dalších vodních radovánek. Zítra nás čeká celodenní výlet do Weimaru.
Mgr. F. Melechovský, Jena, Německo
Španělsko
Po snídani a předchozím vydařeném pátečním večeru jsme měli do oběda odpočinek.
Odpoledne jsme navštívili jedno z mnoha nákupních center a potom jsme vyrazili do místního plaveckého bazénu zaplavat si.
Večer jsme strávili na koleji a sledovali jsme sérii dokumentů Trabantem Jižní Amerikou.
Podobnost dorozumívání Čechů v Jižní Americe a nás tady ve Španělsku je čistě náhodná.
Lukáš Vydra
13. 11. 2016
Španělsko
Dnes byla neděle, a to pro nás znamenalo, že jsme nemuseli nikam pospíchat. Odpoledne jsme vyrazili na plánovaný výlet s učitelkou angličtiny Teresou. Přijela krátce po obědě a nastínila nám, že se vydáme po stopách Dona Quijota. Trasa vedla severně přes sto kilometrů dlouhou cestou k Madridu, kde na nás snad z každého vršku shlížely větrné mlýny. Většinou tu pořádně profukuje, ale v době naší návštěvy byl jako naschvál klid. První neděli každého měsíce se totiž v Mota del Cuervo uvádí do provozu jeden z mlýnů, o které se stará Asociace přátel větrných mlýnů. Pokud ovšem fouká. Musela to být skvělá podívaná, když byly všechny mlýny v provozu. Ty nejzachovalejší z celého kraje stojí na vršku nad Consuegrou. Je jich jedenáct a vypadají, jako by střežily zdejší maurský hrad.
Popustíte-li uzdu fantazii, neudiví vás, že si je náš potulný rytíř spletl s obry.
„Jen se podívej, Sancho Panzo, druhu můj milý," začíná snad neslavnější epizoda Cervantesova románu, „tam na ty velikánské obry! Je jich jistě třicet, ne-li o něco víc. A já se s nimi hodlám utkat a všechny je pobít." A jak dopadl? "... vyrazil vpřed plným tryskem a zaútočil na nejbližší mlýn. Vedl ránu přímo do křídla, a vtom jím vítr zatočil tak divoce, že bylo kopí hned na kusy a strhlo s sebou koně i jezdce, který se hned válel všecek pohmožděn v širém poli."
Cervantes pravděpodobně neměl na mysli větrné mlýny v Consuegře, ale v Campo de Criptana, kde jich stojí v současné době dvanáct, ale podle sčítání mlýnů, který provedl v roce 1752 markýz de la Ensenada, jich tu bylo celkem třicet čtyři. Za dob Cervantesových byly větrné mlýny ve Španělsku velkou raritou, která se sem dostala až v 16. století z Nizozemí, a není divu, že se jich lidé tak trochu báli. Po prohlídce jednoho z „velkých obrů“ a procházce po okolí jsme se vydali ke koleji. Dorazili jsme vpodvečer a poděkovali jsme Tereze za krásný výlet. Večer máme volnou zábavu, venku je stále teplo, nic nebrání tomu užít si volné chvíle v ulicích Ciudad Real.
Lukáš Vydra, Španělsko
Německo
Druhý víkendový den byl chladný, ale s jasnou oblohou. Pravé počasí na listopadový výlet. Po snídani jsme vlakem vyrazili do Weimaru. Hned od nádraží jsme potom pokračovali autobusem do bývalého koncentračního tábora Buchenwald. Chlapci si prohlédli toto pietní místo a na některé z nich prohlídka, dá se říci, silně zapůsobila. Z Buchenwaldu jsme se vrátili nazpět do Weimaru, kde jsme si prošli historický střed města. Někteří navštívili starý hřbitov, kde jsou pohřbeny známé německé osobnosti. Uprostřed hřbitova stojí malý pravoslavný kostel, založený v roce 1862. Na to, že byl Weimar od roku 1933 kulturním centrem nacistů, docela zajímavá záležitost.
Mgr. F. Melechovský, Jena, Německo.
Francie
Dnes jsme pokračovali v nastoleném trendu ze soboty. Vyjížděli jsme o půl desáté do města Blois, kde jsme chtěli navštívit Dům magie, který je zároveň muzeem Harry Hudíny, ale ten byl bohužel zavřený, a tak jsme se šli podívat na místní zámek. Prohlídka objektu je trochu jako hra na šipkovanou, protože chodíte podle mapy a ukazatelů a postupně se seznamujete s jednotlivými místnostmi a exponáty, ale velice nás nadchlo, že návod byl v češtině. Prohlídku s námi absolvovala také paní ředitelka RNDr. Jana Sýkorová a pan Ing. Roman Novotný. Nemusím snad ani psát, že naši žáci absolvovali prohlídku podstatně rychleji než my, a tak měli čas na okukování sportovních a historických vozidel, která se během naší návštěvy zámku shromáždila na parkovišti. Byli k vidění opravdu skvělé kousky, např. Maserati, Ferrari, původní Mini, starý Jaguár, Ford Mustang atd.
Další zajímavostí v Blois je museum moderního umění – „Foundation du Doute“, které bylo otevřeno až ve 2 hodiny odpoledne, a proto byl čas na hodinový rozchod na oběd. Muzeum moderního umění si žáci velice užili, protože zde měli možnost vyzkoušet si některé exponáty a trochu si s nimi pohrát.
Poslední akcí dnešního dne byla návštěva parku Leonarda da Vinci v nedalekém městě Ambois, v němž jsou různé obrazy a modely věcí, které Leonardo da Vinci během života navrhl a nakreslil. Žáky překvapilo, jak byl činorodý a kolik jeho vynálezů a nápadů my používáme i dnes. Dnešní den byl velice náročný už proto, že jsme se vrátili až před sedmou hodinou velmi unaveni.
Zítřek už tak zajímavý nebude, protože se vracíme do dílen, abychom pokračovali na výrobě květináčů, ale bude nás těšit, že výrobek vypadá pěkně a je kvalitně vyrobený.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Slovensko
Dnešní ráno jsme se vydali na celodenní výlet do Demänovské doliny. Hory nás přivítaly sluníčkem a vrcholy pokryté sněhem, mrazíkem. Cílem byla Demänovská Jaskyňa Slobody. Dozvěděli jsme se, že je dlouhá 10 km a protéká jí říčka Demänovka. Jednotlivé dómy jsou pojmenovány po Leoši Janáčkovi, Hviezdoslavu Štefánikovi, Janošíkovi a dalších. Jeskyně má několik pater a vystoupali jsme 1000 schodů proto, abychom obdivovali stalagnity a stalagnáty, perlové jeskyně, krápníky zbarvené Fe, Mn, Mg, horská podzemní jezírka. Po vystoupení na povrch nás čekala ledovka a za velkého smíchu jsme se klouzali k autobusu. Pokračovali jsme v cestě kolem jezera Liptovská Mara do Liptovského Mikuláše a dále k aquaparku Tatralandia.
U aquaparku se také nachází Kontaktní ZOO. Pro nás věc nevídaná, návštěvníci zde mají možnost navštívit zvířata v klecích, ohradách a voliérách. Naši žáci si přímo hladili rysa ostrovida, lvy, tygry, medvěda, lišku, sibiřské veverky či lamy. Byli svědky škádlení medvěda a psa a jejich soupeření. Součástí expozice je i krmení zvířat a expozice žraloků. Pak jsme přešli do aquaparku Tatralandia a strávili 3 hodiny ve vnitřních i venkovních bazénech s teplou vodou a na různých atrakcích. Do penzionu Siroň jsme se vrátili ve 20 hodin a následovala večeře a zasloužený odpočinek. Všichni jsme se shodli na tom, že dnešní den byl super.
Ing. J. Musílková, Detva, Slovensko
14. 11. 2016
Německo
Začal nám druhý týden našeho pracovního pobytu v Jeně. Chlapci, kteří mají své působiště na IB, se dnes seznámili s trochu jinou prací, než na jakou jsou zvyklí. Vyráběli z ocelového a pozinkovaného plechu krabičku. Nejdříve si polotovary prorýsovali podle výkresu, poté vystříhali a ohýbali tak, že krabička drží svůj tvar díky těmto ohybům. Chlapci pracující na ÜAG pokračují v práci na zadaných projektech. Pracují na obráběcích strojích frézkách a soustruzích. Odpoledne jsme navštívili technickou část městského muzea Pelzer Werkstadt. Jedná se o původní strojní dílnu založenou v roce 1903.
Mgr. F.Melechovský, Jena, Německo
Francie
Po víkendovém zpestření jsme se dnes vrátili do výrobního procesu. Celý den jsme strávili v dílně. Dokončujeme květináče a vyrábíme na ně ukončovací lemy. Dnes také v 9 hodin proběhlo jednání mezi zástupci vedení školy z Třemošnice a Vendôme za účelem podpisu Europassů určených studentům a jednání o další spolupráci.
Zítřek bude podobný jako dnešek, jen je v plánu ráno hodina angličtiny, která nahradí francouzštinu. Společně jsme se dohodli, že anglický jazyk je pro všechny využitelnější než francouzský.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Slovensko
Naši žáci dnes probírali teoreticky i prakticky soustružení na CNC soustruhu firmy Haas. Výuka probíhala za ztížených podmínek, protože v dílnách CNC se začalo bourat. Učebna se zvětšuje, aby se tam vešla nová CNC frézka, tak vzaly za své příčky i topení. Proto také máme dnes na fotografiích místo pracovního oděvu bundy. Přesto jsme celé dopoledne probírali programování, určovali nulové body stroje a obrobku, korekce nástrojů, druhy nástrojů a jejich upínání, kartézskou soustavu souřadnic i upínání obrobků. Poté jsme prakticky soustružili na CNC soustruhu. Odpoledne jsme navštívili 2 místní řemeslníky, kteří se zabývají výrobou opasků a brašen pro národopisné soubory a výrobou dřevěných misek, slánek, poliček, křížů a vyšívaných obrázků. Zapráskali jsme si bičem a poslechli hru na fujaru. Procházkou jsme se vrátili navečer zpět do penzionu.
Z Detvy Ing. Musílková
Španělsko
Dnešní školní den byl celý věnován programování za pomoci SolidCAM. Tvořili jsme modely a z nich NC programy, některé použijeme na výrobu dílů. Odpolední program po návratu z Puertollana jsme věnovali fotbalu v místním areálu. Po krátkém sportovním utkání a zábavě jsme se převlékli do elegantního oblečení, neboť večer nás čekal kulturní program. V podvečer jsme se sešli s Luisem Manuelem na Plaza Major a prohlédli jsme si několik historických paláců a kostelů ve městě. Závěr večerního programu patřil jazzovému koncertu, na němž vystupovali umělci z Argentiny. Zajímavý a pro nás výjimečný zážitek, něco takového nezažijeme každý den. Po vystoupení jsme zašli na večeři a cestou nás Luis seznámil s programem na následující den. V úterý strávíme dvě hodiny v dílnách a pak vyrazíme do dvou nedalekých firem na exkurzi.
Večer nás čeká mezinárodní fotbalové utkání mezi Španělskem a Ruskem. Tedy každý den je se na co těšit a čas tady velmi rychle utíká...
Lukáš Vydra
15. 11. 2016
Slovensko
Žáci dnešní dopoledne strávili na odborném pracovišti pájením a pod vedením Ing. Iva Krokoše si zopakovali základy elektřiny z fyziky a poté pájeli RLC zapojení. Pájení se jim dařilo a závěrečné pořadí nejlepších bylo: Jirka, Lukáš, Nikola. Ve 13 hodin jsme odjeli linkovým autobusem na zámek Viglaš. Jde o soukromé sídlo sloužící jako hotel. Od průvodce jsme se dozvěděli historii hradu, prohlédli si vybavení i sbírky, pocházející od Leonarda da Vinci. Zajímavé exponáty uvidíte ve fotogalerii. Po večeři probíhalo psaní deníků, a protože jsme byli unaveni a bolely nás nohy, šli jsme brzo spát.
Z Detvy Ing. Musílková
Francie
Dnes jsme začínali až v 9 hodin, ale stejně jsme si nemohli přispat, protože se internát zavírá v 7:30, kdy všichni odcházejí na snídani. Nejdříve jsme měli angličtinu s paní profesorkou Fanny Bonamy. Témata byla jednoduchá „rodina, popis vlastní osoby dle vzoru, zájmy ve volném čase, ale také plány na příští dny“. Velice mne potěšilo, že se všichni žáci aktivně zapojili. Přesto, že se mluvilo pouze anglicky, včetně vysvětlení zadání, byla komunikace velmi živá.
Dopoledne jsme ještě stihli dokončit květináče pro projekt „Japonská zahrada“. Žáci s mistry po obědě připravili na CNC desky s našimi jmény, které chtějí namontovat na jednotlivé květináče. Žáci si také začali připravovat upomínkové předměty a ve spolupráci s mistrem Pierrem Prudhommem programovat jejich výrobu na CNC.
Zítra dopoledne nás čeká práce v dílně a po obědě jedeme na exkurzi do zakázkového truhlářství. Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Německo
Chlapci na IB začali vyrábět z pozinkovaného plechu trychtýř. Tento zdánlivě jednoduchý výrobek mnohé hochy trochu potrápil, ale přesto všichni mají vrchní část trychtýře hotovou. Chlapci pracující na ÜAG finišují s prací na svých výrobcích a po dokončení se na obráběcích strojích vymění. Odpoledne jsme navštívili městské muzeum v Jeně, kde zhlédli mnoho zajímavých exponátů i písemností z historie Jeny a jejího okolí.
Mgr. F. Melechovský, Jena, Německo
Španělsko
Náplní úterního dopoledne byla výroba NC frézování, a to konkrétně klíčenky. Na výrobu klíčenek byl použit plast z tvrdé PUR pěny, kde jsme za pomocí programu SolidWorks vytvořili modely a samotný program v SolidCAM, dále se tento program nahrál do systému Fagor, ve kterém se tzv. odladil. Po přenosu programu do NC frézky a následném obrobení byla výsledkem jmenovka na klíče, kterou si každý vyrobil jako suvenýr.
Po druhé vyučovací hodině následoval přesun na exkurzi. Navštívili jsme dvě místní firmy. První firma Miberico se zabývá strojírenskou výrobou, konkrétně kooperuje s firmou Repsol a vyrábí pro ni filtrační zařízení do komínů nebo záslepky a příruby pro plynofikační potrubí. Potěšilo nás, že z několika strojů zde měla zastoupení i česká firma TOS Čelákovice, na kterých zde soustruží velké průměry dílů do komínové filtrace. Další zastávkou byla speciální nožířská firma Muela, která je známá po celém světě. Zabývá se výrobou loveckých a uzavíratelných kapesních nožů ve vysoké kvalitě. Po vstupu do rodinné firmy s tradicí více jak šedesát let nás čekala nejprve prohlídka vystavených kusů. Jednalo se o dvě místnosti zařízené v luxusním zámeckém stylu a trofejemi z lovu. V prosklené vitráži byly vystaveny nejluxusnější nože a dýky, vykládané slonovinou, kůží, zlatem a drahými kameny, až oči přecházely. Dále následovala exkurze do samotné výroby, fotky najdete v galerii.
Po ukončení návštěvy jsme si mohli zakoupit nějaké suvenýry, největší zájem byl o dostupné kapesní nože. Poté byl přesun do Cuidad Real.
Večer nás čekala podívaná na halový mezinárodní fotbal žen Španělsko proti Rusku. Byla to netradiční podívaná, která byla vyrovnaná až do posledních minut zápasu, kde nakonec Španělky vyhrály nad Ruskem 1:0. Po návratu jsme se věnovali zaslouženému odpočinku.
Lukáš Vydra
16. 11. 2016
Německo
Dnes chlapci na ÜAG dokončili práce na stahovacích svěrkách i na ručních odhrotovačích. Práce byly odvedeny v odpovídající kvalitě, za což byli mistrem pochváleni. Hoši pracující na IB jsou před dokončením trychtýře, chybí jen připájet k trychtýři držák. Obě skupiny na jejich pracovištích dnes navštívili paní ředitelka RNDr. Jana Sýkorová a pan Ing. Roman Novotný. Odpoledne jsme společně navštívili Schott GlasMuseum, kde nás asi nejvíce zaujal obsidian z Mexika starý 1 000 000 let a televize z roku 1938.
Mgr. F. Melechovský, Jena
Francie
Dnešní dopoledne jsme dokončili popisky květináčů, poopravili drobné vady a předali hotovou práci mistrovi. Dalším naším úkolem byl úklid naší části dílny, posbírat a roztřídit nářadí, zlikvidovat odpad, který se nashromáždil, a zamést. Oběd jsme měli o trochu dříve, protože jsme už v 1 hodinu odpoledne odjížděli do města Blois navštívit truhlářství Meubles Darnault.
Přivítal nás majitel firmy a nejdříve nám ukázal svoji nabídku v obchodní části, kterou tvoří nejen vlastní výrobky, ale i z produkty nakupované v Německu, Itálii a samozřejmě ve Francii. Než nás vzal do provozu, vysvětlil nám, jakým způsobem připravuje zakázku a jak vytvoří obrázek v kvalitě fotografie, což se naši žáci také učí. Vše samozřejmě překládala paní Bonamy do angličtiny a žáci mezi sebou do češtiny. Jako poslední byla na řadě prohlídka výroby, která nás velice zklamala, protože zde bylo velmi málo strojů, i když velice kvalitních, a lakovna. Žáky zaujaly některé kusy nábytku z důvodu jejich zvláštního designu a nápaditosti. Někteří se hned dotazovali, zda podobné nápady mohou použít pro maturitní práci.
Po návratu do Vendôme jsme měli ještě malou zastávku na místě, kde stojí skulptura, kterou pro město vyráběl mistr Jolly se svými studenty v minulém roce. Zítra dopoledne si dohotovíme svoje dárky v dílně a odpoledne je malá slavnost s prezentací různých projektů školy, včetně našeho.
Zasílám také pro ilustraci několik fotografií, jak tu žijeme a cestujeme. Omlouvám se za jejich kvalitu.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Slovensko
Ráno jsme se probudili do zasněžené Detvy a v 8.15 hodin jsme odjeli na exkurzi do firmy Continental Automotive Systems Slovakia s.r.o. Tato firma je zaměřena na výrobu brzdových systémů pro automobilový průmysl. V galerii fotografie nenajdete, protože ve firmě se nesmí fotografovat. Následně jsme si zajeli na oběd do obchodního komplexu EUROPA a pokračovali na Technickou univerzitu do Zvolenu. Navštívili jsme Katedru riadenia strojov a automatizačnej techniky. Exkurzi vedla doc. Mgr. Elena Pivarčiová, PhD. Prohlédli jsme si a vyzkoušeli roboty a jejich trajektorie, robota na skládání Rubikovy kostky, vizuální řízení osobního automobilu a virtuální hry STAR WARS. V 15 hodin jsme odjeli do Spojené školy v Detve a účastnili se barvení Detvanských křížů pod vedením mistra Malčeka. Pan ředitel Ing. Melich obdaroval nejlepší žáky malými dárky. Následovala večeře a psaní deníků.
Ing. J. Musílková, Detva, Slovensko
Španělsko
Hned časně ráno po příjezdu do školy jsme vyrazili v Puertollana na exkurzi do firmy Hidrógeno. Tato firma se zabývá výrobou vodíku a následného stlačení a zdokonalení palivových článků. Po prezentaci a zhlédnutí vlastní výroby vodíku následovala živá prezentace a předvedení využití v praxi. Například jsme viděli funkční automobil na pohon vodíkem či nízkoenergetické vytápění domu.
Po exkurzi vyrážíme zpět do školy, kde pokračujeme cvičným svařováním a ukončujeme školní den technickou dokumentací.
Po návratu ze školy dnes mají chlapci volno a věnují se fotbalovému tréninku na zítřejší utkání Třemošnice x Puertollano.
Lukáš Vydra
17. 11. 2016
Francie
Tak už se pomalu blížíme do konce. Dopoledne a část odpoledne jsme si ještě dodělávali upomínkové předměty v dílně a to za velké podpory mistra Pierra Prudhomma, který vytvářel programy na CNC. Vytvořené polotovary si potom žáci dokončovali a začišťovali. Od 9 hodin jsme měli ještě angličtinu na téma cestování, ale nejdříve se nám to trochu zvrhlo na historii vzhledem k Českému státnímu svátku Sametové revoluce. Paní Fanny Bonamy zajímalo, jak to máme se svátky a také například jestli jsou u nás otevřeny ve svátek obchody. Jinak jsme v podstatě čekali na odpoledne na slavností ukončení našeho pobytu zde.
Slavnost začala asi ve čtyři odpoledne a byla také pro žáky místní školy, kteří se účastnili zájezdu do Irska. Nejdříve akci uvedla paní Fanny Bonamy a to ve francouzštině a pro nás v angličtině a potom obě akce zhodnotil pan ředitel školy Bruno Cavat. Pak následovalo rozdání diplomů a evropassů našim žákům a diplomů žákům z Vendôme. My jsme měli připravenou krátkou prezentaci našeho pobytu, napsanou ve francouštině, ale přečtenou česky tak, aby francouzští přátelé slyšeli, jak to zní po našem. Další akcí bylo promítání fotografií ze zájezdu do Irska, která se setkala s velkým ohlasem. Po slavnosti jsme již stihli jen dojet na nákup a na večeři a je zase večer.
Zítra už se konečně chystáme na výlet do Le Mans, ale nejdříve se dopoledne musíme rozloučit s našimi kolegy v dílně.
Na shledanou Radek Dvořák, Vendôme, Francie
Německo
Dnes chlapci na IB vyráběli krabičky trochu jiné konstrukce z ocelového plechu. Pro spojování boků byla použita technologie nýtování. Naši žáci odvedli slušnou práci a své výtvory odevzdali ke kontrole v časovém limitu. Hoši na ÜAG dnes pracovali na komponentech upevnění odměřování na soustruh dle zadání pana Gunitze. Ve večerních hodinách jsme navštívili městské planetárium a zhlédli znamenitý pořad Queen Heaven -The Original.
Mgr. F. Melechovský, Jena
Španělsko
Dnes se chlapci vrátili do soustružny a pokračovali s dokončením sousoší Dona Quijota. Díly už jsou hotové, co se soustružení týče, a nyní nás čeká pouze dodělat pár detailů na frézkách a díly spasovat do sebe.
Po třetí vyučovací hodině se přesouváme v Puertollanu na místní fotbalový stadión, kde nás čeká domluvené školní přátelské utkání mezi Třemošnicí a Puertollanem. Utkání bylo plné emocí a profesor tělocviku Tony vybral to nejlepší z celé školy, tedy soupeř byl nad míry našich sil.
V prvních minutách zápasu dal gól Tomáš Mikyska a dlouho se dařilo bránit toto skóre. Bohužel před koncem první poloviny zápasu bylo vyrovnáno na 4:4. Druhý poločas byl snad nekonečný, došlo i k lehkému zranění na naší straně, a tak chlapci hráli v oslabení. Španělé nás bohužel porazili 4:8.
I tak to byl výborný zážitek, který už se nezopakuje. Děkujeme profesorovi tělesné výchovy Tonymu za skvělou organizaci při zápase.
Po návratu z utkání plného emocí probíhá hodina mechaniky, kde tentokrát probíhá složité zapojování pneumatiky a dále pokračujeme diskuzí se španělskými kolegy.
Odpoledne poznáváme město Puertollano, je zde stálé a krásné počasí a teploty se pohybují kolem 20°C.
V podvečer se scházíme s profesorem Luisem Manuelem, se kterým domlouváme volnočasové aktivity na víkend.
Lukáš Vydra
Slovensko
Žáci dnes absolvovali výlet do Hronseku, kde navštívili dřevěný evangelický artikulární kostel. Dřevěný kostel a nedaleko stojící dřevěná zvonice byly 7. července 2008 zapsány do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Kostel byl postaven za 1 rok bez použití jediného hřebíku. Výstavba začala 26. října 1725 a skončila 31. října 1726. Protože se počasí silně zhoršilo, byla ledovka, někteří z nás se setkali i se zemí a ještě začalo silně pršet, zrušili jsme prohlídku historické části města Bánská Bystrica a zavezli jsme se do nákupního centra EUROPA. Zde většina žáků nakoupila dárky pod stromeček. Pak jsme přijeli do Holiday parku Kováčová a 3 hodiny jsme se koupali a plavali v termálních léčivých bazénech a vyzkoušeli tobogán. Vyhřátí jsme se v 18 hodin vrátili do Detvy, navečeřeli se, zapsali zprávy do deníku a šli spát.
18. 11. 2016
Slováci
Páteční dopoledne jsme strávili ve dvou firmách na Kriváni. První firmou byl KOPS s. r. o, zaměřený svojí výrobou na CNC obrábění. Prohlédli jsme si různé typy CNC strojů ve výrobě, nástroje, pracoviště technologů i metrologii. Rozebrali v rozhovorech s pracovníky jejich řídicí systémy či obsah programů. Druhou firmou byla OJALA GROUP, zaměřená na zpracování plechů. Prohlédli jsme si CNC ohýbací a sekací stroje, pálící centrum či lakovnu. Pracovníci zde vyrábějí rozvodné skříně různých druhů pro evropské i mimoevropské země. Po exkurzi jsme se přesunuli do Spojené školy v Detvě a zde jsme za přítomnosti ředitelů obou škol, učitelů a mistrů převzali Europass Mobility a Certifikát Erasmus + / Mobilita žáků a pracovníků v odborném vzdělávání a přípravě v rámci projektu ,, Čeští řemeslníci v Evropě“. Večer jsme si zahráli bowling s OA Plzeň a šli spát.
Z Detvy Ing. Musílková Jiřina
Německo
Chlapci na IB dnes prováděli drobnou montáž odkládacího stojánku v podobě skládacího lehátka na mobilní telefon. Poté se věnovali důkladnému úklidu dílny. Všechny svoje výrobky si berou domů. Hoši na ÜAG dokončili své práce a také oni se zabývali úklidem, čištěním obráběcích strojů, na kterých pracovali. Všichni byli za svou práci velice kladně hodnoceni svým mistrem panem Gunitzem. Odpoledne jsme navštívili Phyletisches Museum, ve kterém jsou umístěny velice zajímavé exponáty, zejména z pravěku.
Mgr. F. Melechovský, Jena
Španělsko
Je poslední pracovní den a nám zbývá dotvořit sousoší Dona Quijota. Práce nezbývá mnoho a suvenýr je prakticky hotov. Po třech hodinách v nástrojové dílně jsme měli až do přestávky technickou dokumentaci, zaměřenou na sestavy dílů. O přestávce jsme se odebrali do školního bufetu, kde jsme měli společné malé občerstvení. Po polední pouze nás čekalo slavnostní předání Europassu.
Předání probíhalo v budově školy v obřadní síni. Na závěr po slavnostním předání jsme se se řádně a srdečně rozloučili s profesorským kolektivem, který se nám věnoval po celou dobu našeho pobytu. Vyfotili jsme pár společných snímků, nejen s profesory, ale i se španělskými spolužáky. Po rozloučení plného emocí jsme se přesunuli na Ciudad Real a vyrazili jsme na nákup. Zítra nás čeká výlet na celý den, a to do přímořského města Malaga. Chceme navštívit samozřejmě přístavy a pláže v okolí.
Lukáš Vydra
Francie
A je to tu, začíná výletové období. Dnes jsme ještě byli dopoledne chvilku v dílně, protože si někteří žáci lakovali svoje výrobky a také jsme tam po sobě uklízeli místnost, ve které jsme celou dobu pobývali. Venku se hrál fotbálek, a tak jsme se přidali a potom připravili drobné pohoštění pro francouzské žáky, kteří s námi byli v dílně. Příjemně nám to uběhlo a na závěr byla perlička v podobě zápasu v páce mezi Alexem Hurským a Yvanem Jollim. Náš borec zvítězil, ale měl to jen tak tak a navíc s dopingem v podobě mládí. No a pak už jen oběd a jeli jsme do Le Mans. Muzeum automobilů v Lemáns je ucelená výstava nejen o světoznámém závodě na 24 hodin, ale i o historii vozidel vůbec. Žáky velice překvapilo, jakým způsobem automobily vypadaly v předminulém století a jak radikálně se změnily. Po prohlídce muzea jsme si ještě prošli trať. Viděli jsme tribuny i přístupové cesty a koridory, startovací zařízení atd., ale bohužel se na trati nepohybovala žádná závodní auta. Trochu nám to vynahradil příjezd návštěvníka z Anglie v Aston Martin, který souhlasil s tím, abychom si ho vyfotili. Cestou zpět jsme se ještě stavili na nákup a pak už byl ten správný čas na večeři – viz foto.
Zítra budeme mít náročný den, protože se chystáme do Versailles na zámek, a tak musíme jet už v 7 hodin, abychom se zase do 7 večer stihli vrátit. Jsme totiž pozváni na návštěvu k panu Michel Riby.
Radek Dvořák, Vendôme, Francie
19. 11. 2016
Německo
Po snídani jsme vyrazili do Cospedy, poblíž které se v roce 1806 odehrála velká bitva mezi francouzskými a prusko-saskými vojsky. Tuto bitvu připomíná malé museum s příznačným názvem 1806. Po sestupu z bývalého válečného pole jsme se zastavili na prohlídku místního malého pivovaru. Odpoledne jsme trávili v parku Imaginata, kde bylo spousta hlavolamů a stanovišť, a tam bylo možné si vyzkoušet svoji šikovnost.
Mgr. F. Melechovský, Jena
Slovensko
Sobotní silně deštivý den jsme strávili na výletě na Čiernohronské železnici a ve skanzenu Čierny Balog. Historie železnice začíná v roku 1908 vybudováním prvního úseku z Hronce do Čierneho Balogu. My jsme se svezli vláčkem z Chvatim Vydrovskou dolinou do Čierneho Balogu. Pak jsme si prohlédli místní muzeum a navštívili Lesní skanzen. Pracovnice Vyderské doliny nás seznámily s druhy zdejších lidových krojů, a někteří z nás si je i vyzkoušeli. Poté nastalo odpoledne ručních prací. Zkoušeli jsme na malých rámech vyplétat dečky z proužků látek. Naši snahu uvidíte ve fotogalerii. Po večeři následuje psaní deníků a sledování pokračování filmu o Harrym Potterovi.
Ing. Musílková, Detva, Slovensko
Francie
Sobota byla velice krátká i přesto, že jsme měli budíček už v 7 hodin, protože jsme jeli do Vesailles na zámek. Žáci to vyřešili velice vtipně, vzali si s sebou do auta polštáře a celou cestu spali, někteří i na hlas. Zámek ve Versailles je obrovské architektonické dílo, a tak nám jeho prohlídka včetně zahrad zabrala přes čtyři hodiny. Prohlédli jsme si všechny přístupné interiéry a vydali se i do zahrad, které jsou velice rozlehlé. Nejvíce nás asi zaujal zrcadlový sál a nádherně vybavené dámské pokoje. Využili jsme také projížďky vláčkem, abychom viděli i odlehlejší části parku. Odjížděli jsme okolo třetí hodiny a i se zastávkou na oběd to bylo akorát na návštěvu k panu Michel Riiby. Návštěva začala v jeho sklepech, které jsou vysekány ve skále. Všem nám rozdal svíčky a měli jsme za úkol najít čokoládové figurky. Bylo to velice zábavné a náročné pohybovat se ve tmě pouze s malou svíčkou. Ve sklepě (spíše bychom měli mluvit o jeskyni, protože je to opuštěný důl na vápenec) bylo také připravené malé občerstvení. Před večeří jsme ještě stihli prohlídku jeho svérázného chovu domácích zvířat, muzejních exponátů z oblasti zemědělství a pěstování vína a jako perlička na konec byla ukázka historických vozidel. Nejdříve žáky zaujal trabant, který byl v podstatě nový a poté jsme si prohlédli auto jeho dědečka z roku 1932, motokolo a ještě mnoho starých věcí, jako skříně, šicí stroje atd. Přibližně po 1,5 hodinové prohlídce jsme se konečně dostali k večeři. Podávali se zapečené brambory se špekem a sýrem a potom klasicky deserty v podobě koláčů, maffin a také zmrzliny. Prostě jako obvykle u pana Michela, byla to vydatná večeře s velice lámanou anglicko – francouzsko – českou konverzací o historii, autech, výletech atd. Domů jsme odjížděli naplněni zážitky kolem půl dvanácté. Vzhledem k tomu, že článek píši v neděli ráno, tak chlapci právě vstávají a chystáme se dnes do pařížských katakomb, na stadion Paris Saint Germain, Notre-Dame a také na jízdu metrem, aby měli také moji žáci nějaký adrenalinový sport nejen já z řízení po Paříži.
Radek Dvořák, Vendome, Francie
Španělsko
Pracovní stáž je za námi a dnešní den nás čekal výlet za sluníčkem k moři. Cesta je dlouhá, a proto si ráno musíme o hodinu přivstat. Cesta trvala čtyři hodinky se dvěma malými přestávkami. Čím blíže jsme se dostávali dolů na jih, tím bylo počasí krásnější a stupně Celsia stoupaly pomalu nahoru.
K moři jsme přijeli před polednem a venku bylo krásných pětadvacet stupňů, no úplný návrat v čase do letních prázdnin.
Samozřejmě jsme měli s sebou i letní věci a během chvíle jsme korzovali mezi německými turisty, kterých tu bylo asi nejvíce. Když jsme zjistili, že voda má sedmnáct stupňů - to byla pro nás výzva vykoupat se. Kupodivu nebyli jsme jediní, kdo měl tentýž nápad, a tak nám nepřišlo divné jít si zaplavat. Voda byla trochu studená, ale čistá, tím náš hlavní cíl končil, dál do Afriky už nikdo neplaval.
Po koupacím obřadu jsme pokračovali v prohlídce pobřeží, musím znovu zdůraznit, že bylo krásné počasí a bezvětří. Vydrželi jsme několik hodin, protože stále bylo na co se dívat a co obdivovat, např. lodní přístav nebo stavby soch z písku. Když jsme se nabažili „léta“, přišlo vhod občerstvení. Po hlasování o dalším programu většina volila návrat domů, někteří byli vyčerpaní a unavení. A tak se v podvečer vracíme do Ciudad Real, kam jsme dorazili kolem deváté hodiny večerní. Unaveni, zato plni zážitků. Na neděli máme naplánované balení a přípravy na pondělní odlet z Madridu. Byl to dnes krásný a pohodově strávený den.
Lukáš Vydra
20.11.2016
Německo
Dnešní pěkný podzimní den jsme využlili k celodennímu výletu do největšího města v Durynsku, Erfurtu. Prohlédli jsme si vojenskou citadelu Petersburg, která se tyčí nad městem. Prošli jsme i podzemní chodby pod pevností a také expozice umístěné v zámku nad hlavní branou. Z hradeb pevnosti byl nádherný pohled na Erfurt, který jako jeden z mála německých měst zůstal po druhé světové válce zcela zachován. Za celou válku bylo na něj uskutečněno pouze 27 náletů. Další zastávkou byl Domplatz s krásnou gotickou katedrálou, podívali jsme se i do nejstarší židovské synagogy ve střední Evropě. V odpoledních hodinách jsme se vrátili zpět do Jeny.
Mgr. F. Melechovský
Slovensko
Nedělní den jsme strávili v oblasti města Prievidza a Bojnice. Navštívili jsme zámek Bojnice. Jde o romantický zámek s částečně ponechaným původně gotickým a renesančním základem hradu. Je postaven na travertinové skále a tvoří ho vnitřní a venkovní hrad s třemi nádvořími. V roce 1970 byl prohlášen za Národní kulturní památku. Po návštěvě zámku jsme se zastavili na automobilových závodech. Celý den nás provázela paní Ing. Valérie Čiamporová s americkou stážistkou Taylor. Takže v naší skupině zněla vedle slovenštiny také angličtina. Po večeři bude následovat psaní deníků.
Z Detvy Ing. Musílková
Francie
Neděle nám utekla velice rychle i přes to, že se nám úplně nepodařilo vidět to, co jsme chtěli. Nejdříve jsme se vypravili na katakomby, úspěšně jsme našli vchod, ale před ním stála fronta snad na celý den a nehýbala se, tak jsme to vzdali. Další naší zastávkou byla katedrála Notre-Dame, fronta zde byla také nedohledná, ale rychle postupovala, a tak jsme si mohli za půl hodinky prohlížet tuto úžasnou stavbu. V katedrále byla právě nedělní bohoslužba, žáci tedy mohli vidět svatostánek i takříkajíc v pracovním zatížení. Jinak jsme obdivovali obrovský prostor a krásné architektonické řešení. Seznámili jsme se s historií stavby a překvapilo nás, že se během stavby velká část zřítila. Byla také otevřena klenotnice, kde jsme si prohlédli předměty používané při bohoslužbách a nádherné relikviáře. Interiéry byly krásné, ale stejně se žáci nejvíce těšili na výstup na věž a pohled na Paříž z ptačí perspektivy – ale těch schodů.
Za další zajímavostí Paříže jsme se vypravili metrem a byl to také velký zážitek. Pochopit, kam nastoupit a do jakého vlaku, nebylo tak jednoduché. Podařilo se nám dojet asi doprostřed Champs Elisees, kde byly vánoční trhy. Dali jsme si něco vánočního a pokračovali k Vítěznému oblouku. Zase jsme vystoupali na horní vyhlídkovou plošinu a viděli centrum Paříže, ale i nejvýraznější dominanty, včetně Eiffelovy věže. Když nepočítám zpáteční cestu metrem, byl to náš poslední zážitek. Jinak na internát ve Vendome jsme se vrátili až po 22. hodině.
Zítra už chceme jít jen do musea v Louvru a samozřejmě na Eiffelovu věž.
Radek Dvořák, Vendome, Francie
Španělsko
Neděle, poslední den v Ciudad Real...
Po snídani začalo pršet, balíme kufry, loučíme se.
Po obědě jedeme natankovat multivan a projet si část města. Bude se nám trochu stýskat, byl to tu krásný čas s různými společnými zážitky, které nám nikdo nevezme.
Večer si každý tráví po svém, sledování filmů, telefonáty domů, těšení se na českou domácí kuchyň a hlavně na přátele. Myslím, že to tu bylo fajn a kdo ví, třeba příští rok vyrazíme zase v tak dobré partě jako letos...
Lukáš Vydra
21.11.2016
Slovensko
Pondělní dopoledne jsme strávili v učebně CNC a procvičovali SOLID WORKS . Páni mistři si naše kreslení velmi chválili, obzvláště obráběčky kovů, které kreslení v SOLIDU prováděly na Slovensku poprvé, a mechanici seřizovači se věnovali složitějším strojírenským součástem. Lukáš za svůj výrobní výkres klíče sklidil velkou pochvalu. Ve 13 hodin jsme výuku ukončili, se všemi na dílně jsme se rozloučili a následovala naše poslední návštěva u ředitele Spojené školy Detva Ing. Jána Melicha. S panem ředitelem jsme strávili příjemnou hodinku, povídali si o stáži i kopané, zasmáli se, zamlsali sladké a poté se rozloučili. Odpoledne pokračujeme v posledních nákupech, nastává balení a večer čekáme hasičské auto s panem Milošem Krátkým. Odjezd je naplánován na 8 hodin ráno a předpokládaný příjezd do Třemošnice k budově internátu ve 14 hodin až 14.30.
Ing. Musílková, Detva, Slovensko
Německo
Poslední den našeho pobytu jsme si užili. Dopoledne jsme byli na exkurzi ve Freizeitbad GalaxSea, ale v zázemí a v technické části. Prohlédli jsme si filtrační zařízení, zařízení pro vytváření vlnobití, na 300 čerpadel zajišťujících chod tohoto vodního parku. Doplňování vody se děje ze 170 metrů hlubokého vrtu a řízení celého chodu je plně automatizováno. Odpoledene měly obě skupiny našich žáku na programu slavnostní předání europassů. Na IB je předávala paní Walter za přítomnosti zástupce ředitele a obou mistrů, kteří se o nás starali po pracovní stránce. Na ÜAG předávala europassy paní Glasser. Dnešní pěkné odpoledne jsme zakončili opět na Freizeitbad GalaxSea, tentokrát ale z druhé strany a řádně jsme si užili vodních radovánek. Po večeři jsme si zabalili na cestu domů a zítra po snídani vyrazíme směr Třemošnice. Všichni se už domů velmi těší.
Mgr. F. Melechovský, Jena
Francie
A je tu poslední výletový den. Ráno jsme měli ve škole snídani, a tak byl odjezd až před osmou hodinou. Naším cílem bylo hlavní město. Protože byla Paříž ucpaná, prohlídku Louvru jsme tak začínali ve frontě na kontrolu zavazadel v poledne. Musím říci, že většina žáků byla s prohlídkou velice rychle hotova, „doběhli“ se podívat na Mona Lísu, „vyběhli“ ven na nádvoří, aby viděli skleněné pyramidy a za tři čtvrtě hodinky už objednávali jídlo u automatu. Druhou a asi největší atrakcí našeho pobytu byla prohlídka Eiffelovy věže. Zde jsme strávili celé odpoledne. Koupili jsme si lístky na pěší výstup, ale v 2. paře i na výtah do horní vyhlídky. Všichni jsme byli fascinováni velikostí a výškou sto dvacet sedm let staré stavby. Tentokrát nám vyšlo i počasí, až na poměrně silný vítr ze západu. Viděli jsme západ slunce nad Paříží a potom i rozsvícené město, prostě nádherný závěr našeho pobytu zde.
Zítra už nás čeká pouze celodenní cestování a návrat domů. Prožili jsme zde krásné dny v příjemné atmosféře, ale myslím, že se všichni těšíme domů.
Drazí čtenáři, děkuji za pozornost a někdy na shledanou.
Radek Dvořák, Vendome, Francie