Na základě výsledků hodnocení a jednání Schvalovací komise programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava ze dne 1. září 2016 byl naší škole udělen Erasmus+ Certifikát mobility v odborném vzdělávání a přípravě. Tento certifikát je určen pro organizace, které v minulosti kvalitně organizovaly projekty mobility v rámci Programu celoživotního učení (podprogram Leonardo da Vinci) nebo programu Erasmus+: odborné vzdělávání a příprava.

Abychom byli schopni připravovat naše žáky pro Evropu, musíme se samí vzdělávat. Proto v rámci tohoto projektu Erasmus+ vyjelo o prázdninách osm zaměstnanců školy na jazykové kurzy do anglicky či německy mluvících zemí, aby jednak dokázali komunikovat se zahraničními partnery, ale zejména, aby zaváděli cizojazyčnou slovní zásobu do výuky. Takovýto projekt jsme podávali poprvé. Celkem bylo schváleno 71 projektů v celé republice napříč mateřskými, základními a středními školami. Kurzy se uskutečnily ve Vídni (Rakousko), Heidelbergu (Německo), Londýně (Anglie), Edinburghu (Skotsko) a Galway (Irsko).

V rámci tohoto grantu se 40 žáků bude vzdělávat v anglickém jazyce prostřednictvím e-learningu. Pět pedagogů absolvuje e-learning v anglickém či německém jazyce. Projekt navazuje na jazykový kurz žáků v Anglii a jazykové kurzy pedagogů, kteří absolvovali jazykové kurzy během letních prázdnin.

11. června 2015 nám byl schválen MŠMT individuální projekt ostatní s názvem Učíme se jazyky. Jeho realizace je plánována na 1. července 2015 až 31. 12. 2015. V rámci projektu absolvuje během prázdnin 5 pedagogů zahraniční jazykový pobyt, začátkem školního roku odjede 40 žáků na týdenní jazykový pobyt do Velké Británie a poté další dva pedagogové absolvují odbornou stáž na partnerské škole v Detvě na Slovensku.

Dne 28. května 2015 nám byl schválen Domem zahraniční spolupráce další mezinárodní projekt, tentokrát s názvem Řemeslo bez hranic. Našimi partnery jsou opět vzdělávací organizace z Francie, Německa a ze Slovenska. V této chvíli jsou pro žáky připraveny přihlášky. Kritéria výběru žáků odpovídají stipendijnímu řádu. V neposlední řadě bude i vyjádření učitele odborného výcviku a znalost cizího jazyka. V prvním zářijovém týdnu se uskutečnil výběr žáků do Francie. Byly zaplaceny letenky z Prahy do Paříže. Po jednání v Německu byly domluveny i obory žáků. Je zajištěna doprava žáků na Slovensko a do Německa. Výběr žáků na Slovensko a do Německa již proběhl. Seznamy budou zveřejněny 9. 9. Připravujeme pojištění žáků. Zažádali jsme o europassy. Schůzka všech účastníků se uskuteční v pátek 18. 9. 2015 v 10:30 v učebně č. 4. V současné době dochází k podpisu nezbytných dokumentů. Europassy v českém a anglickém jazyce jsou připraveny. Je zajištěno ubytování, strava, doprava a pojištění. Na základě faktur od partnerů připravujeme smlouvy s aktuální výší kapesného. Všechny dokumenty jsou hotové, kapesné rozdáno. Můžeme vyrazit!

Tento projekt byl schválen a byla podepsána grantová smlouva s Domem zahraniční spolupráce. V současnosti připravujeme potřebnou dokumentaci pro žáky. Stáže proběhnou od 3. do 17. listopadu. Sedm mechaniků seřizovačů pojede s Ing. Musílkovou na Slovensko do Detvy. Auto na dopravu nám půjčí třemošničtí hasiči. Žáci budou ubytováni v penzionu Siroň v Detvě. Sedm truhlářů, šest strojních mechaniků a jeden nástrojař pojede objednaným autobusem s Mgr. Melechovským a Ing. Hüblerem do Jeny v Německu. Zde budou žáci ubytováni v Internationaler Bund - IB Mitte gGmbH für Bildung und soziale Dienste Jena. Čtyři operátoři dřevařské a nábytkářské výroby a čtyři truhláři poletí s panem Dvořákem do Paříže a odtud pojedou autem do Vendôme. Žáci budou bydlet v domově mládeže Lycée des métiers André Ampère ve Vendôme. Letenky do Paříže a zpět, pronájem Renaultu Trafic jsou již zaplaceny. "Slováci" mají zaplacené ubytování, "Němci" kromě ubytování i jízdenky městské dopravy. Všichni žáci mají sjednané pojištění do zahraničí. Strava se liší podle destinace a oboru a tomu odpovídá i výše kapesného. Kromě odborného výcviku čekají žáky exkurze, výlety a sportovní akce. Podrobné informace pro žáky i jejich rodiče jsou připraveny. Žáci obdrželi kapesné. V neděli 2. 11. byly vygenerovány palubní lístky na let do Paříže.

31. 5. 2013 nám byl schválen projekt Odborná stáž žáků pro porovnání evropských standardů odborného vzdělávání v rámci Programu celoživotního učení Leonardo da Vinci, podprogramu Mobility. V říjnu se 7 žáků oboru operátor dřevařské a nábytkářské výroby zúčastní odborné stáže ve francouzském Lycée des métiers André Ampère ve Vendôme. V listopadu 7 žáků oboru mechanik seřizovač absolvuje odbornou stáž ve slovenské Spojené škole Detva.