Koho by loni během prvních týdnů koronavirové epidemie napadlo, že se právě mění svět? Na nepříznivý vývoj onemocnění Covid-19 postupně zareagovala celá společnost. Ve školství je situace nouzově řešena online výukou. A i když tento styl nemůže nahradit klasické vzdělávání, společnost jednou přínos online výuky ocení.
Problém vznikl s náhradou odborné praxe. Ta je pro odborný rozvoj nepostradatelná. Mnoho našich studentů a učňů si však i s tímto poradila a přijali složitost doby jako výzvu. Patrik Teřl, Miloš Horálek a Patrik Oswald využili poptávku po zálohách na pozice mechaniků seřizovačů v Kovolisu Hedvikov a dnes sbírají cenné zkušenosti ve studovaném oboru přímo ve výrobě. Adam Limprecht z učebního oboru obráběč si odborný rozhled udržuje prací ve firmě Electropoli. Tomáš Šmahel, který se učí nástrojařem, si své odborné znalosti upevňuje v obchodě. Jakub Musílek z oboru truhlář se dlouhodobě podílí na chodu truhlářské firmy, jejíž výrobky zná celý svět. Tito a mnozí další nalezli rovnováhu mezi online výukou a prací odborně zaměřenou ke studovanému oboru.
Zkrátka SOŠ a SOU technické Třemošnice se může pochlubit řadou žáků a absolventů, z nichž mnohé jsem ani nejmenoval, kteří i v této době umí vzít za práci a jsou firmám dobrými partnery.
Strojírenství je totiž stále živý obor.
(Sat)