
Již podruhé jsme na SOŠ a SOU technickém v Třemošnici přivítali skupinu italských žáků, kteří k nám zavítali v rámci evropského projektu Erasmus. Tentokrát k nám dorazili z překrásného severoitalského města Maranello, které je známé automobilovou značkou Ferrari, světoznámým muzeem vozů této značky a prestižní střední školou, ze které k nám italští žáci přijeli. U nás ve škole je čekal měsíční pobyt od 15. 5. 2019 do 15. 6. 2019, vyplněný zejména odbornou praxí, dále pak mezinárodními sportovními aktivitami, během nichž si mohli poměřit své síly s našimi žáky, i poznáváním české kultury a objevováním památek české země.
Ve středu 15. 5. se konečně otevřely dveře domova mládeže a plni očekávání jsme mohli přivítat tři italské mladíky a začít společně plánovat volnočasové aktivity s žáky cizí země. Singh, Amza a Nicholas si svou otevřeností a přátelskou povahou okamžitě získali srdce všech ubytovaných na domově mládeže a hned první večer se tak mohlo konat česko-italské florbalové utkání, které se vlastně stalo jakýmsi zahajovacím ceremoniálem celého pobytu. Po zápase, který prolomil poslední komunikační bariéry, jsme pak diskutovali až do večerních hodin, jestli je lepším sportem fotbal nebo florbal, kolik zápasů se za celý měsíc pobytu odehraje a jak dopadne utkání základní skupiny mezi Českem a Itálií na mistrovství světa v hokeji.
Následující den ráno už čekala italské stážisty odborná praxe na učebně CNC v našich dílnách pod vedením učitele odborného výcviku Lukáše Vydry. Ve spolupráci s našimi žáky a odborného učitele začali pracovat na zadaných projektech. V průběhu celé stáže tvořili za pomocí výkresové dokumentace 3D modely v programu SolidWORKS. Z modelů také vytvářeli virtuální sestavy, např. spalovacího motoru nebo mechanického zvedáku automobilu. Vedle modelování v 3D si chlapci vyzkoušeli i programování. Nejprve ruční programování v ISO a pak za pomoci SolidCAM, kde se pokoušeli vytvořit 2D a 3D gravírované reliéfy, např. logo jejich domovské značky Ferrari. Takto naprogramované zadaní si následně zkusili vyrobit za pomocí CNC stroje do plastu či dřeva. Mimo CNC obrábění se také seznámili s prací na 3D tiskárně, kde si vytiskli dle vlastního návrhu upomínkový předmět v podobě klíčenky. V rámci svého volného času stážisté navštívili Prahu a její historické centrum, Čáslav, Sečskou přehradu a zříceninu hradu Oheb, Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, Aquacentrum v Pardubicích, historické centrum Pardubic, zříceninu hradu Lichnice a místní Berlovu vápenku. Zbylý volný čas jsme společně vyplnili sportovními aktivitami, kulečníkem, hraním her na herních konzolích a v neposlední řadě vařením italských a českých kulinářských specialit. Společně strávený čas nám připomněl, že důležitým úkolem tohoto evropského projektu je sbližovat lidi napříč Evropou bez rozdílu sociálního a kulturního zázemí.