Naše škola připravuje žáky pro technické obory, které jsou na trhu práce velmi žádané. Velký zájem je zejména o mechaniky seřizovače, také o operátory dřevařské a nábytkářské výroby, uplatnění najdou i absolventi oboru ekonomika a informační systémy, který je určen chlapců i dívkám.
Abychom našim žákům přiblížili teorii a praxi, zorganizovali jsme v listopadu exkurze do 2 různých firem technického směru, které se nacházejí za „hranicí našeho okresu“.
Společně jsme navštívili firmy zaměřené na dřevozpracující výrobu a výrobu piva.
Dřevojas – český koupelnový nábytek (Svitavy)
Návštěva Dřevojasu byla určena pro žáky oboru operátor dřevařské a nábytkářské výroby. Studentům bylo představeno výrobní družstvo s bohatou tradicí, které se zaměřuje na výrobu koupelnového nábytku. Český nábytek, který se zde navrhuje a vyrábí, má své zákazníky jak u nás, tak i v Evropě. Mezi největší zahraniční odběratele patří Německo.
Nejprve se studenti seznámili s prezentací o historii dnes již rodinné firmy a perspektivách jejího dalšího rozvoje nejen ve Svitavách.
Samotná exkurze měla několik zastávek. První byla v technologii, kde se tvořil 3D design a výrobní postup pro nábytek.
Možnost nahlédnout „pod ruce“ technologům a programátorům bylo velice přínosné, tento svět jde neustále dopředu a je dobré vidět inovace.
Další zastávkou byla výroba, kde si žáci prohlédli postup od základního řezání lamina na jednotlivé dílce, dále laminování, lakování až konečnou sestavu výrobku. Na konci výroby jsme viděli sestavování nábytku, plán na sestavu není v papírové podobě, ale v grafické prostřednictvím TV panelů, kde operátor vidí potřebné součásti a místo upevnění v sestavě nábytku.
Na závěr jsme se dostali do showroomu výrobce, kde se nás ujal obchodní zástupce firmy. Prošli jsme všechny nabízené produkty firmy, od základního koupelnového vybavení až po produkty pro nejnáročnější zákazníky. Nejzajímavější a nejkurioznější byl BIO nábytek vyrobený ze stlačeného alpského sena, který voněl jako jarní louka.
Na závěr prohlídky firmy dostal každý malou pozornost a chlapcům, jako vyučeným truhlářům a maturantům čtvrtého ročníku, byla nabídnuta práce v jejich profesi.
DEJ BŮH ŠTESTÍ, s.r.o. - Černokostelecký zájezdní pivovar (Kostelec nad Černými lesy)
Říkáte si, co má společného technická škola a pivovar? Drobností kolem piva je dost a uživí nejenom schopné lidi v oblasti gastronomie. Takový pivovar je podnik, o který se musíte neustále starat, a mít jen „dobré pivo“ nestačí.
Exkurze pivovaru byla určena pro obor ekonomika a informační systémy.
Po příjezdu a uvítání na nás dýchla historie. Dozvěděli jsme se, jak vůbec pivovar funguje, jakou má konkrétní historii a hlavně, jak po revoluci byl opuštěn a následně vstal z popela do nynější podoby.
Příběh, jak dva pražští přátele piva po roce 2000 koupili pivovar a následně bez peněz začali realizovat svůj sen, byl plný emocí. Měli podnikatelský záměr, který možná ani za jejich života nebude mít konečnou podobu. Z ekonomického důvodu jen výroba vynikajícího piva nestačí a my jsme zjistili, že pivovar, aby podnikatelsky dobře fungoval a vydělával peníze, nabízí i jiné možnosti. Tedy vedle restaurace je to unikátní muzeum, kde expozice vypadají tak, jako by je před chvílí opustili zaměstnanci, dále pak prostory určené k nejen k zábavě, ale i setkání a školení pro firmy nebo jiné společenské akce. A nakonec nabízí i ubytování a pronájem prostor filmařům, kteří tu jsou více než doma.
Ale zpět k výrobě piva.
Prošli jsme opravdu celý pivovar, od přípravy, samotného vaření, chlazení a stáčení piva. Stáčení má nyní svou flexibilní stáčecí linku, která je efektivní a ekonomická.
Studenti měli možnost vidět a zažít výrobu piva i to, co všechno technologicky a administrativně pivovar obnáší, než se dostane hotový produkt na náš stůl.
Závěrem bych chtěl poděkovat zástupcům firem za jejich čas a nadšení, s jakým svou práci dělají.
Lukáš Vydra